Zvířátka v zimě 27.2.-3.3.2023

Také další týden jsme se věnovali hrám a aktivitám inspirovaných tématem zvířat. Zaměřili jsme se na ptáky. Povídali jsme si o tom, jak můžeme ptákům v zimě pomáhat, kde ptáci bydlí, hnízdí, jak vypadají. Děti ptáky poznávaly podle obrázků, luštily rýmované hádanky (názvy ptáků), určovali jak se jmenuje samec, samice a  ptačí mláďata jednotlivých druhů. Poslouchali jsme zpěv ptáků z nahrávky a napodobovali jejich zvuky (kukačku, vrabce, sovu, vránu, datla…). Při preventivních logopedických cvičeních děti zkoušely dlouhý hluboký nádech, zádrž dechu a dlouhý výdech.

V pohybových hrách a cvičeních děti nápodobovaly let a pohyby ptáků (kroky, skoky, mávání křídly, pohyb zobáčku – spojování ukazováku a palce) a opakovaly taneček Vrabec a sýkorka, říkánku Típ, típ, típ vrabec vrabce štíp.  Zpívali jsme písničky Bude zima bude mráz a Usnul vrabec za komínem. Jemnou motoriku děti procvičovaly při prstovým cvičeních, modelováním z plastelíny, skládáním a nabíráním PET víček kolíčkem na prádlo, lepením semínek hrachu, čočky a fazolí na obrys ptáčka. Trénovali jsme také úchop nůžek a stříhání po čáře, děti vyráběly ptáčka slepováním papírových proužků. Z dřevěných lamelek skládaly budky a krmítka, ptáčka kreslily voskovkami a suchým pastelem. Starší děti trénovaly grafomotorické dovednosti obtahováním čar jedním tahem, tzv. jednotažkou kreslily ptáčka. Dětem se líbí sluchová hra Ptáčku jak zpíváš?, kterou hrajeme ve třídě i venku.

Během týdne jsme se také dvakrát vypravili do nedalekého lesa, kde děti baví hra s klacíky a jinými přírodninami, pozorování lupou, měření délky klacků a obvodů stromů. Cestou jsme hledali první jarní kytky, hnízda na stromech, poslouchali zpěv ptáků. Na školní zahradě se staráme o ptáky, sypeme jim do krmítek slunečnici a jiné dobroty, nezapomínáme jim dolévat vodu do napajedla.

Ve čtvrtek za námi přijelo Divadlo Šikulka s loutkovou pohádkou Veverka s sněhulák. Během týdne jsme také oslavili narozeniny tří dětí.