Zvířátka v zimě 20.-24.2.2023

Paní Zima stále ještě panuje, ale lidé i zvířata už se nemohou dočkat jara. Období zimy je náročné především pro volně žijící zvířata a proto vzdělávací činnosti a hry jsme v tomto týdnu zaměřili právě na ně. Povídali jsme si o tom, co dělají zvířata v tomto ročním období, proměnách zimního počasí a přechodu k jaru (noční mráz, vítr, sněžení na horách, první tráva, květiny, zpěv ptáků,.)  Zopakovali jsme si zimní písničky (Sněží, Vločky) a naučili se novou pohybovou hru Meluzína a taneček Vrabec a sýkorka. Hráli jsme sluchovou hru Ptáčku jak zpíváš? a učili se novou říkánku Típ, típ, típ, vrabec vrabce štíp. 

Pomocí obrázků se děti seznámily s pohádkou O rukavičce. Napodobovaly hlasy a pohyby zvířat. Podle děje a vyprávění skládaly a přiřazovaly děti na magnetické tabuli k rukavičce jednotlivá zvířátka (dějová posloupnost). Při uvolňovacích grafomotorických cvičeních (kroužení) kreslily pro zvířátka pelíšky. Starší děti zkoušely zvířátka z pohádky nakreslit, mladší děti je do rukavičky umístily pomocí tiskátek. Zvířata jsme také tvořili skládáním papíru. Na přání dětí jsme tvořily sněhuláky – starší děti je malovaly temperovou barvou, mladší děti lepily papírové koule a modelovaly koule a sněhuláky z plastelíny.

Při vycházkách jsme pozorovali první náznaky jara (trávu, kytičky) a poslouchali zpěv ptáků, na zahradě děti jezdily na odrážedlech, hrály si s kamínky, chytaly udici ryby, zdolávaly přírodní prolézačky a průlezky. Vypravili jsme se i do lesa, stavěli stavby z klacíků, hráli si s přírodninami a pozorovali stromy, pařezy a tlející listí lupou.

V pátek se děti pořádně protáhly a zacvičily na Sokolovně, hrály hry s míči, napodobovaly pohyby zvířat a naučily se novou hru Kuba řekl.