Zvířátka se připravují na zimu 16.-20.11.2020

Tento týden byl krátký, v úterý jsme byli všichni doma a slavili státní svátek V pondělí přišlo méně dětí, tak jsme vyhlásili “Hračkový den”. Každý si mohl přinést z domu svou oblíbenou hračku a ukázat ji kamarádům. Co to je? Jak se jmenuje ? Co umí a z čeho je vyrobená, kdo mi ji dal? Představili jsme jin ostatním a pak už jsme si celý den jen hráli.

Ve středu jsme si začali povídat o přípravách zvířátek na zimu, v encyklopediích jsme vyhledávali obrázky zvířat, které dobře známe – veverku, ježka, lišku, medvěda, jezevce, ptáčky – sýkorku, vlaštovku, sovu a mnoho dalších. Řekli jsme si čím se zvířátka živí, kde v zimě bydlí, jestli celou zimu spí, kteří ptáci odlétají do teplých krajin a zahráli si pohádku Boudo, budko.

Předškoláci skládali posloupnost pohádky, vystřihovali papírové ježky a lepili na ně bodliny, určovali hlásku na začátku slova i s oporou o obrázky. K vyprávění i procvičení posloupnosti pohádky si můžete obrázky vytisknout zde. 

Při cvičení grafomotoriky si děti vyzkoušely horní a dolní oblouk. Na protažení těla jsme hráli pohybovou hru “Na medvěda, Na ježka a Na zajíčka”. Naše povídání jsme doplnili hádankami o zvířátkách a písničkou Vlaštovičko leť. Mladší děti obtiskovaly prstíkem vlaštovky na dráty (linku), dokreslovaly ocásek a zobáček a ze dřívek vyrobily krmítka pro ptáčky.  Vlaštovky odlétají do teplých krajů již koncem září, pamatujete ještě na jejich švitoření? Ukázku jejich hlasu si můžete pustit kliknutím. 

V pátek jsme naše povídání zakončili vycházkou do lesa, zvířátkům jsme nesli dobroty, které děti přinesly z domu (kaštany, jablíčka, mrkev, suchý chleba, seno). Všem rodičům děkujeme za dobroty nejenom my, ale také zvířátka z blízkého lesa.

Před spaním si čteme příběhy z nové knížky “Pohádky z lesa” od paní spisovatelky Lenky Jakešové, které se nám moc líbí. Už teď se těšíme na další příběhy a pokračování ve vyprávění, hraní, tvoření, seznamování se světem zvířat a jejich přípravou na zimu, které bude pokračovat  ještě celý příští týden.