Vítej jaro! 28.3.-1.4.2022

I v posledním březnovém týdnu bylo tématem našich her a vzdělávacích aktivit nastávající roční období. Program týdne byl velmi pestrý.

V pondělí jsme se vypravili na výstavu hraček a her IQ PLAY na zlínský zámek. Děti si hrály s různými konstruktivními, logickými i společenskými hry. V úterý nás čekala pravidelná výprava do nedalekého lesa, při které jsme hledali první jarní květiny, loupu pozorovali pomalu se probouzející přírodu, květy kočiček, pupeny na větvích, pařezy, mravence, zdolávali přírodní překážky a prolézačky.

Znaky a symboly jara děti vyhledávaly na obrázcích, v encyklopediích a atlasech rostlin i ptáků. Tažné ptáky poznávaly na obrázcích a snažily se je poznat také podle jejich zpěvu, který jsme poslouchali pomocí QR kódů. První květiny se děti snažily uhodnout v rýmovaných hádankách. Během celého týdne se děti staraly nejen o rybičky ve třídě, ale i o semínka položená na vatě, zalévaly je, pozorovaly a také odhadovaly, které nejdříve vyklíčí. Jaké bylo jejich překvapení, když se první objevily klíčky čočkové. Při jejich ochutnávání jsme zjistili, že “naklíčená čočka chutná jako hrášek.” Semínka osení zasadily děti do hlíny. Budou se o ně starat, aby do Velikonoc pěkně vyrostla.

Ve středu nás čekala návštěva divadla Malá scéna a pohádka “Kosí bratři”. Moc se líbila, dokonce si někteří zapamatovali krátký text písně z pohádky, ve které se zpívá “jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet”. Při společném povídání jsme přišli na význam tohoto rčení. V pohybovém cvičení a hudebně pohybových činnostech jsme napodobovali ptačí zvuky, pohyby, kroky, skoky a poskoky, zatančili si taneček Vrabec a sýkorka a hráli hru Na hlídače. Odpoledne předškoláci trénovali předplavecké dovednosti v další lekci plavání.

Během týdne nás provázela písnička Hřej sluníčko hřej, kterou se děti naučily i s pohybovým doprovodem. Opakovali jsme také známé písně, Na jaře, Travička zelená, Vozilo se na jaře. Jemnou motoriku si děti procvičovaly při trhání a mačkání krepového papíru (tvoření kuliček), stříhání, lepení, modelování a manipulaci s drobnými barevnými kamínky, ze kterých skládaly květiny dle své fantazie i předlohy.

Z grafomotorických cvičeních si nejmladší děti upevnily svislé čáry, starší děti rozvíjely koordinaci pohybů a plynulost tahů při obtahování obrázků na velkém formátu, kreslené jedním tahem (jednotažky). Předškoláci si v další lekci “Kreslíme s písničkou” procvičili kreslení zubů (zvládnutí šikmých čar a změny směru vedení čáry).

Pro předškoláky byla nabídka činností obohacena o přípravu k zápisu do 1. třídy základní školy, která ve Zlíně proběhla v pátek 1. dubna. Kdo již měl, přinesl si aktovku, povídali jsme si co do ní patří a co ne. Děti si zkusily, jak by to mohlo u zápisu vypadat, představily se, řekly kde bydlí a kolik mají let. Opakovali jsme barvy a jejich odstíny, geometrické tvary, pravolevou orientaci, orientaci v prostoru, na ploše i čase, děti popisovaly co vidí na obrázku a zkoušely samostatně recitovat básničku nebo zazpívat písničku.

Těšíme se na pondělní sdílení zážitků z pátečního zápisu i víkendu.