Vítáme podzim 21.-25.9.2020

Od pondělí jsme se již scházeli v plném počtu, a tak bylo ve školce zase hodně veselo. První den jsme se všichni přivítali a bylo o čem povídat.

Přes víkend se v Ostravě konaly dny NATO a to jsme nemohli nechat bez povšimnutí. Kluky ze třídy Berušek toto téma pohltilo. Pouštěli jsme si ukázky z přehlídky vojenské techniky, viděli jsme záběry z kamery na helmách vojáků a počítali střely na stíhačkách. Při té příležitosti jsme rozeznávali vojenské barvy, zkoušeli rozeznat číslovky na vojenských letounech a neunikl nám fakt, že vojáci potřebují výcvik a disciplínu. To byla pro nás motivace i k dodržování pravidel i ve školce, které jsme s dětmi od začátku roku zavedli.

V průběhu celého týdne se děti mohly zapojovat také do několika výtvarných aktivit. Mohly si vyrobit ježečka z papírového tácku, kde se učily pracovat s temperovou barvou a plochým štětcem. Nakonec jsme ježkovi stříhali bodliny. Dalším výtvarným dílem byly hříbky a muchomůrky z lesa, při jejichž tvorbě jsme pracovali s tekutým lepidlem, barvou a čočkou. Děti si tak mohly za pomoci paní asistentky Eriky vyzkoušet další zajímavou techniku tvoření. Tvořili jsme veverky z listí, pavoučky z babího léta a společně jsme dokázali vyrobit 2 velké stromy z přírodnin, které jsme nasbírali v lese. Pozorovali jsme přírodu a učili se rozdílům mezi listnatými a jehličnatými stromy.

Ptáte se, kde všechny tyto práce dětí můžete vidět? Některé z nich uvidíte jako obvykle na nástěnce v šatničce. Zbytek dětských prací, i ze třídy Sluníček, bude umístěn na nástěnce v budově magistrátu města Zlína, kde se naše školka po celý měsíc říjen bude prezentovat, a tam se můžete jít také pokochat.

Naše třída se také zapojí do akce „Děti malují seniorům“. Celý týden s dětmi tvoříme a vyrábíme s paní asistentkou přáníčka, které pak předáme dobrovolníkům, aby je předali dále. Tyto přáníčka pak dostanou staří lidé ve Zlíně, kteří potřebují v tomto zamotaném rouškovém období rozveselit a potěšit. Doufáme, že podzimní přáníčka od našich dětí vykouzlí úsměv na tváři a udělají radost.

Další zajímavou aktivitou byla již druhá lekce Metody dobrého startu, která cíleně rozvíjí u předškoláků zrakové, sluchové i pohybové dovednosti, nezbytné pro úspěšný začátek v první třídě na základní škole. Tentokrát jsme si vysvětlili, co je to posvícení a na obrázku popsali některé z jídel, co se podávají na hostinách. S motivací v oku a slinou na jazyku jsme přešli k logopedické chvilce, kde jsme trénovali hybnost jazyka a olizovali si rty. Dalším prvkem byla rytmizace a poslech písně „To je zlaté posvícení“. Zpívá se tam o mase a tak každý dostal 2 kousky masa (2 pytlíčky s luštěninami), které jsme společně naklepali mamince na řízky. Nakonec jsme si písničku graficky znázornili na tabuli fixou a pak na pracovní list.