Vítej jaro! 21.-25.3.2022

Konečně jaro! Společně jsme ho přivítali v pondělí  21.března, přesně na první jarní den podle kalendáře. Ráno jsme společně vyrobili Morenu, symbol zimy, kterou jsme na školní zahradě za doprovodu jarních říkadel a písní spálili, abychom paní Zimu poslali už pryč. Zopakovali jsme si charakteristické znaky jara, sluníčko víc svítí a hřeje, roste tráva, vykukují první květiny, vracejí se ptáci z teplých krajin, pracujeme na zahradě, sázíme semínka,…Vyhledávali jsme obrázky v knížkách, informace v „Chytré tužce” a na internetu, zpívali jarní písničky: Na jaře, Volám tě, sluníčko, Travička zelená, Petrklíč. Nezapomněli jsme ani na známá dětská jarní říkadla: Přišlo jaro do vsi, Táta včera.., Šel Janeček na kopeček. 

Sluníčko děti tvořily z barevných špachtlí, otiskem prstů do barvy, první jarní květiny skládaly z barevných PET vršků, z papíru a otiskem vidliček namáčených v barvě. Přílet ptáků jsme uvítali jejich výrobou z netradičních materiálů a modelováním hnízd s vajíčky. Zatančili jsme si již známé písně s tanečním doprovodem: Čižečku, čížečku a Vrabec a sýkorka. Na zahradě i při vycházce do lesa jsme poslouchali ptačí štěbetání a zkoušeli uhodnout, který ptáček zpěváček právě zpívá. Určovali jsme rozdíly mezi člověkem a ptákem a hráli sluchovou hru: “Ptáčku, jak zpíváš?“

Děti si poslechly příběh z pohádek Křemílka a Vochomůrky „Jak zasadili semínko” a podle návodu pohádkových postaviček jsme semínka zasadili také, hrášek, fazole, čočku a cizrnu.

A protože opravdu celý týden sluníčko hřálo, užívali jsme si pobytu ráno i odpoledne na zahradě. Předškoláci šli poprvé na plavání a ve čtvrtek procvičovali grafomotorické dovednosti v další lekci „Kreslení s písničkou“. V pátek si děti pořádně protáhly těla při cvičení na Sokolovně.

Všechny zdraví paní učitelka Bohunka.