Vítej jaro! 14.-18.3.2022

V polovině března je nejvyšší čas zavolat: Kde jsi jaro, kde jsi, proč už tady nejsi?” A tak jsme s dětmi volali a přáli si, aby sluníčko začalo více hřát, aby se mohla příroda naplno probudit. Povídali jsme si, jak poznáme, že se jaro blíží a co se začíná v přírodě dít, opakovali si všechna roční období, předškoláci přiřazovali obrázkové symboly k jednotlivým obdobím. Společně jsme diskutovali nad významem pranostiky: “Na svatého Řehoře, čáp letí od moře, žába hubu otevře a líný sedlák, který neoře.” Celým týdnem nás provázela píseň Na jaře, na jaře, čáp jede v kočáře, kterou se děti naučily zpívat a doprovázet pohybem.

Na obrázcích, ale také na zahrádkách v blízkém okolí a lese děti vyhledávaly a pojmenovávaly první jarní květiny. V pracovních činnostech děti procvičovaly jemnou motoriku, trhaly a vystřihovaly, skládaly nebo lepily z proužků barevných papírů sluníčko, květiny nebo kytici sněženek. Starší děti zkusily vodovými barvami namalovat větvičky kočiček ve váze. Abychom mohli přicházejícímu novému období odemknout dveře a přivítat ho, namalovaly a vyzdobily si děti svůj klíček k jaru. Po celý týden se děti ve třídě staraly o první bylinku, kterou jsme si společně vypěstovali. Zalévaly, sklízely a ochutnávaly řeřichu, kterou si zdobily namazaný chléb a housku ke snídani, nebo  brambory, které byly na oběd. Tato malá rychle rostoucí bylinka, plná vitamínů chutnala skoro všem, proto jsme vysadili další várku. Děti se staraly také o sněženky, prvosenky a další květiny, které rostou na školní zahradě. O jarních květinách jsme se učili básničku Přišlo jaro.

V pohybových hrách a cvičení jsme jako ptáci protahovali nejen křídla (horní končetiny) ale také celé tělo, při cvičení s overbally posílili břišní svaly i rovnováhu. V pátek jsme se vypravili s dětmi ze třídy Berušek na Sokolovnu, kde jsme hráli různé pohybové hry, posilovaly dolní končetiny a trénovali poskoky snožmo, skoky do dálky, výskoky a přeskoky přes překážky.

na viděnou se těší paní učitelka Hanka