Ve zdravém těle…18.-22.1.2021

Začátkem týdne jsme si užívali s dětmi přímo ideální zimní podmínky. Venku mrzlo, jak se na leden sluší a patří, proto jsme s pomocí přírody tvořili ledové obrázky. Dětem se líbila pohádka O zmrzlém králi a zaujala je i veršovaná verze (porovnání s prózou, poznávaly zda a která slova se rýmují nebo ne).

V ranním kruhu jsme se snažili přijít na to, co znamená, když se řekne “ve zdravém těle, zdravý duch”. Návrhy byly různé, ale i s takovým “slovním oříškem” si děti nakonec dovedly poradit “když jsme zdraví, je nám dobře a máme dobrou náladu, když jsme nemocní, tak nám není dobře, něco nás bolí a jsme smutní”. 

Další naše aktivity směřovaly k tomu, co dělat, aby jsme byli zdraví. Je důležité vědět, co si obléknout, aby nám nebyla zima nebo horko. Posloupnost oblékání si děti vyzkoušely při oblékání kamarádů, barvy a párování si procvičily při třídění ponožek a rukavic, šikovnost prstíků trénovaly při věšení prádla, šití rukavic (provlékání jehly s vlnou) a výtvarných prací – zdobení šály a čepice. Luštili jsme slovní hádanky a naučili se básničku:

Čepice mi hodně sluší, schovává mi moje uši, 

k čepici mám rukavice, kdyby přišla fujavice. 

Při pohybové hře Na bacila jsme zkoušeli vymyslet, jak si poradit, kdyby nás náhodou nějaký bacil překvapil (zaženeme ho cvičením). A aby jsme se jich nebáli, foukáním přes slánku do kaňky tuše jsme vykouzlili různě tvarované bacily, bacilky a baciláky, kterým jsme nalepili oči a dokreslili obličeje.

Když chceme být zdraví, jíme zdravá jídla, ovoce a zeleninu, pijeme vodu, čaj s medem a citrónem. Jaké potraviny jsou zdravé a nezdravé vyhledávaly děti v letácích a ve spolupráci s kamarády tvořily rozdílné nákupní tašky.

Že pro zdraví je důležité nejen správné dýchání, pohyb a sportování, ale také odpočinek, si děti vyzkoušeli při  masírování overbally. Moc je to bavilo a pěkně zklidnilo, doporučujeme vyzkoušet doma (my budeme zařazovat častěji).

Předškoláci luštili sudoku, vyhledávali rozdíly mezi dvěma obrázky a pomáhali nám přečíst krátký příběh – obrázkové čtení Zima. 

Konec týdne patřil zimním sportům, podle pantomimy děti poznávaly co sportovci dělají, trénovaly  jsme přechylování (lyžař x lyžařka, bruslař x bruslařka, apod., úsměvné bylo spojení, které vymyslely dětí “sportovec x sportovačka”). Že je Jaromír Jágr náš nejznámější hokejista věděli i naši tříleťáčci.

Grafomotorické dovednosti procvičili děti při sjíždění z kopce na lyžích (slalom) a bruslení (ležatá osmička). Pohyby bruslařů jsme zkoušeli napodobovat při skluzu na koberci (brusle jsme si vyrobili z igelitových sáčků a gumičky), dařilo se nám držet rovnováhu na jedné noze, holubička, dokonce i výskoky s odrazem a otočkou.

Bylo nám líto, když koncem týdne sníh i led roztál. Aby jsme byli připraveni, až se zima zase vrátí, trénovali jsme hokej a jízdu na saních i ve třídě.

V pátek jsme společně s dětmi ze třídy Berušek předali paní Romaňákové ze zlínské Charity kasičku tříkrálové sbírky, do které děti spolu s rodiči přispívali. Děkujeme.