U nás doma 9.-13.5.2022

V tomto týdnu jsme navázali na předchozí povídání, hraní a tvoření, které jsme věnovali svátku maminek. V pondělí ráno děti v komunikačním kruhu vyprávěly, jaké překvapení či přání maminkám doma s ostatními členy rodiny pro maminky a babičky připravily (kytičku, obrázek, přání, zmrzlinu, snídani do postele, výlet, něco dobrého…, atd.). Společně jsme si řekli, kdo všechno rodinu tvoří a kdo do ní patří, vyjmenovávali jsme členy rodiny -máma, táta, sestra, bratr, babička, děda, prababička, praděda, ale také teta, strýc, sestřenice, bratranec. Děti do rodiny také zařadily zvířecí členy – kočku, psa, morče, králíčka, křečka a rybičky v akváriu.

Tématem týdne byla rodina, ke které směřovaly všechny aktivity a hry. Děti se naučily básničku doprovázenou pohybem “Co ta očka vidí” a seznámily se s písní Muzikantská rodina. Hráli jsme společenské hry – pexesa, Člověče nezlob se, Dooble, Věž, z dřevěných kostek a kartónových cihliček děti stavěly domy, města, garáže, z Lega, dřevěných i magnetických stavebnic skládaly lidské postavy. Nejstarší děti tvořily z papíru svůj domov, stříhaly, lepily a dokreslovaly do něj členy své rodiny. Stříhání po čáře si procvičily i děti mladší, které poté skládaly vystřižené obrázky podle posloupnosti vývoje člověka, jak roste kluk nebo holka.

Pěkné počasí nás lákalo ke hraní a učení se venku na zahradě. Děti se rozdělily na 4 rodiny, které tvořily různí členové – dle volby dětí (maminka, táta, děda, babička, miminko, sestra, atd. Svou rodinu si pojmenovaly a vylosovaly si zadání napsané na lístku, co která rodina má dělat – např. uvařit oběd v zahradní kuchyňce, zalévat záhonky, starat se o miminko v kočárku nebo zamést v domečku.

Jaké děti dosáhly pokroky v grafomotorických dovednostech jsme zjišťovaly kresbou postavy a základních grafomotorických prvků, předškoláci i děti kolem 5 roku si navíc procvičily psaní smyček – dokreslovaly maminkám kudrlinky.

V úterý jsme se společně fotily na společnou třídní fotku (tak jako rodina), s ostatními kamarády dle zájmu dětí, předškoláci také na závěreční tablo. Ve čtvrtek navštívili předškoláci výukový program na Univerzitě Tomáše Bati s názvem “Proč je papír vzácný”, který připravily budoucí paní učitelky.

Na pátek si děti mohly přinést fotografie své rodiny, které jsme si společně prohlíželi a povídali si o tom, koho na nich vidíme. Vypravili jsme se také do lesa, kde jsme si zahráli Na slepou bábu, stavěli domečky z přírodnin a pozorovali lupou mravence.