Těšíme se na Vánoce 13.-17.12.2021

Adventní čas utíká a Štědrý den se blíží. Do Vánoc zbývá už jen pár dní. Vrcholí přípravy, pečení, uklízení a vánoční stromek čeká na zdobení. A děti se těší a nemohou se dočkat. Týden před čtvrtou adventní nedělí jsme začali připomenutím svátku sv. Lucie a pranostiky “Lucie noci upije, ale dne nepřidá”. Vysvětlili jsme si význam pranostiky: od svátku svaté Lucie se začíná sice stmívat o něco později, ale zároveň se však noc o kousek prodlužuje, protože Slunce ráno vychází až do slunovratu stále déle. Připravili jsme si jednoduché kostýmy a masky a proměnili se v “Lucky”. S říkadlem: “Jdu, jdu, jdu, noci upiju” jsme prošli celou školku a kontrolovali, jestli máme všude čisto a uklizeno.

V průběhu týdne jsme zdobili stromeček, letos podle starých tradic – slámou, oříšky, papírovými ozdobami a papírovým řetězem, který jsme společně vyrobili.

S příběhem o narození Ježíška nás seznámil hudební program s prvky muzikoterapie – Kouzelný zvoneček. Děti viděly a slyšely různé netradičních hudební nástroje, zkoušely na ně hrát a ucítily  působení jejich zvuků a vibrací na svém těle. Na kousek příběhu se můžete podívat zde.

Každý den jsme losovali, kdo ustřihne z vánočního metru další proužek a odnese si malý adventní dáreček. Po celý týden jsme si připomínali vánoční zvyky, ke kterému směřovaly i připravení hry a činnosti. Děti vyráběly dárky, adventní věneček, papírové kapříky, zdobily jablka rozinkami a želé bonbóny, poslouchaly koledy, zdobily stromeček, vyráběly vánoční přání a také rozkrajovaly jablka podle básničky:

Vánoční stromeček zazvonil v pokoji, maminka u stolu jablíčko rozkrojí.

A když ho rozkrojí, uvidíš hvězdičku, co byla schovaná v červeném jablíčku. 

Modelovaly a vykrajovaly cukroví a vánočky z plastelíny, připravovaly vánoční stůl a pouštěly lodičky ze skořápky ořechů.

Předškoláci procvičovali geometrické tvary, prostorové a zrakové vnímání, doplňovaly chybějící obrázky v adventních kalendářích a plnili úkoly v pracovním sešitu Cesta do školy. Zkusili také samostatně recitovat vánoční básničky, které se učíme.

V průběhu týdne jsme zpívali vánoční koledy, hráli na dětské rytmické nástroje a připravovali malé překvapení.

Všechny “Sluníčka” zdraví paní učitelky Bohunka, Hanka a Erika