Svatý Martin 9.-13. 11. 2020

Další z oblíbených tradic, kterou jsme si nemohli nechat ujít je svátek sv. Martina.

Hned v pondělí jsme si pustili krátké video o legendě o sv. Martinovi. Společně jsme si vysvětlili pár důležitých slov, např.: voják, biskup, žebrák… V týdnu jsme pak hráli různé pohybové hry na toto téma. Hádali jsme koho přikryl Martinův plášť, naučili se hned 2 básničky spojené s pohybem i rytmem a zopakovali si písničku o sv. Martinovi, kterou jsme se učili již minulý rok. Pro děti bylo nachystáno několik pracovních listů, ale nebyla povinnost splnit všechny. Některé pracovní listy byly pro děti nachystané v laminovací folii, aby si mohly daný úkol natrénovat a chybu smazat a opravit. Zábavu jsme si také užili při skládání postavy Martina a jeho koně ve zvětšeném provedení. Pro zájemce, nebo jako zábava při spaní, byla tato papírová skládačka připravena na vytvoření vlastní papírové loutky. Nejvíce však děti bavilo pečení rohlíčků, ze kterých se nám dělaly boule za ušima.

Příprava jídla pokrmů je s tradicemi spojená už odjakživa a u dětí je velmi oblíbená. Tento den jsme si užili opravdu všichni a poděkování patří i rodičům, kteří přinesli různé náplně do rohlíčků. Nejprve jsme se seznámili s receptem a na tabuli jsme si pomocí obrázků společně přečetli postup přípravy (malované čtení). Ve třídě máme také 2 děti, kteří se stravují se speciální dietou. Zájem dětí o kamarády ze třídy je samozřejmý a často děti láká ochutnat speciální porci jídla z barevného talíře. Při přípravě receptu jsme si proto vysvětlili, v čem spočívá jejich omezení, ukázali si bezlepkovou mouku a krabici od speciálního mléka, které paní kuchařka používá. Společně jsme si pak připravili 2 varianty těsta, klasické z polohrubé mouky, a bezlepkovou variantu. Každý pak mohl ochutnat.

Tak jako se sv. Martin staral o svého koně, tak ani my jsme nemohli zapomenout na naši želvičku ve třídě. Jeden den jsme proto věnovali jí a společně jsme ji vyčistili domeček, okoupali ji a nakrmili.

Recept na Svatomartinké rohlíčky

Básničky “Na svatého Martina” a “Já mám koně”

Písnička “Už Martin na bílém koni”

Pracovní listy a sudoku

Svatý Martin – postava z papíru

Kůň – tvoření z papíru

Jak to celé probíhalo si můžete prohlédnout na fotkách.

Důležitá věc, na kterou se zaměřujeme je také hodnocení dětí celého dne a týdne: Co se mi dnes povedlo? Co se mi nepovedlo? Mohl bych něco zvládnout líp? Co jsem se dozvěděl nového? Motivace a pochvala je u dětí předškolního věku velice důležitá. Velkou pochvalu si proto zaslouží všechny děti.

V průběhu minulého týdne se děti z celé školky zúčastnili soutěže Čmeldy Pepíka. Děti dostávají 3 pracovní listy s úkoly. Za předem stanovených pravidel se dětem 1x přečte zadánía děti dále pracují samy. Za každý správně splněný úkol dostanou děti body a výsledky z celé školky jsou dále vyhodnocovány a srovnávány s ostatními školkami zapojených do soutěže. V naší školce máme 2 úspěšné děti, kteří úkoly od Čmeldy Pepíka splnili a postoupili do druhého kola. Přikládám pracovní listy z prvního i druhého kola pro ty, kteří by si úkoly chtěli znovu splnit doma.

Úkoly Čmeldy Pepíka 1. kolo

Úkoly Čmeldy Pepíka 2. kolo