Svatý Martin 7.-11.11.2022

Tento týden byl tematicky zaměřen na příchod svatého Martina. Svatomartinské hody jsme započali v pondělí pranostikou „Na svatého Martina, kouřívá se z komína,“ a tak děti stavěly z různých kostek komíny. Povídali jsme si o legendě, která se ke svatému Martinovi váže a zahráli jsme si hru „Hádej, kdo se schoval pod plášť?“ Na závěr jsme si vyrobili svatomartinskou husu. A proč právě husa? Jedna z listopadových pranostik praví, že na svatého Martina husa nejpěkněji zpívá. O tom, proč v tento den pečeme husu, existují hned dvě legendy. Podle jedné se měl Martin ze skromnosti schovat do hejna hus před zvolením do funkce biskupa. Ty jej ale prozradily svým kejháním a za trest proto musí končit na pekáči. Druhá praví, že husy Martina svým kejháním rušily při kázání a i v této verzi je za to Martin nechal potrestat upečením.

Skutečný důvod bude ale nejspíš mnohem prostší. V tomto ročním období totiž bývají husy nejlépe rostlé a správně tučné, takže se na hodovní hostinu hodí nejlépe.

V úterý jsme se vydali na výlet do ZOO Lešná. V tomto období je Lešná krásně vyzdobená strašidelnými rekvizitami, což se dětem velmi líbilo. Plní elánu a nadšení jsme prošli celou ZOO, viděli všechna zvířátka, a když nám docházely síly, posilnili jsme se lízátky od Kubíčka Klepala, který ten den slavil narozeniny.

Ve středu jsme výtvarně ztvárnili pranostiku „Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr.“ Mladší děti tupovaly houbičkou přes šablonu koníka bodrou barvičkou na bílý podklad papíru, starší děti otiskovaly bílou temperou na modrý papír a dokreslovaly bílým fixem sněhové vločky. Zkoušeli jsme napočítat co nejvíce dětských a lidových písní, ve kterých se zpívá o koních, a také jsme si je s radostí zazpívali.

Ve čtvrtek jsme si napekli svatomartinské rohlíčky. Děti nepodcenily přípravu a k práci se postavily jako správní pekaři – těsto hnětly, válely, plnily a motaly, skládaly na plech a pekly. Odpoledne si na rohlíčcích pochutnaly při svačince.

V pátek jsme si opět protáhli svá tělíčka při cvičení v sokolovně.

Během celého týdne jsme poctivě trénovali písničky a básničky na vánoční besídku, na kterou se všichni moc těšíme.

Všechny zdraví paní učitelka Lenka