Svatováclavský týden 29.9.-2.10.2020

Koncem září slavíme státní svátek Den české státnosti, který je spjat se svatováclavskou tradicí. Nejstarší děti ze třídy věděli, proč bylo v pondělí volno: “měl svátek svatý Václav,” proto jsme tento týden věnovali postavě sv. Václava. Děti milují vyprávění a příběhy, dozvěděli se, kdo byl Václav, jak asi vypadal, jaký byl člověk, jaké měl vlastnosti, jak se jmenoval jeho bratr a co se nakonec Václavovi stalo. Příběh jsme si zahráli, zejména kluci byli nadšení, vyzkoušeli si helmu, štít a meč, vyráběli jsme svatováclavskou korunu, stavěli zemi Václava, hrady a věže, podobu Václava si děti přiblížili v omalovánce. Jak to vypadalo kolem Václava za časů našich dědečků, pradědečků, babiček a prababiček nás seznámil jeden z dílů pohádky Chaloupka na vršku. Můžete se podívat  zde. 

Měsíc září je branou do podzimu, připomněli jsme si jeho typické znaky – sklizeň ovoce a zeleniny (hrozny, jablka, hrušky, brambory, zelí, řepa, dýně..) pouštění draků, proměny počasí (pozorovali jsme déšť a mlhu), připomínali si dny v týdnu a seznámili se s kalendářem, který je ve třídě. Předškoláci mají každý den za úkol doplnit na kalendáři den, datum, měsíc, počasí či roční období.

Svatý Václav je také patronem vinařů, neboť v Čechách zakládal vinice, víno pěstoval, sklízel i vyráběl, dodnes jedna z pranostik říká: „Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní”. Jak vypadá střapec hroznu si děti vyzkoušely vyrobit pomocí lepení PET víček, ze sušených hroznů si připravily ke svačince zdravé rozinkové špízy.  

Ve středu k nám zavítalo loutkové divadlo s pohádkou Šípková Růženka, která se nám moc líbila, protože jak říkají děti “pan herec je takový srandovní.” Vybral si paní učitelku Lenku z Berušek, aby se na chvíli proměnila v Růženku. Na  Růženku jsme si zahráli nakonec všichni, když jsme poslepu procvičovali svá ouška při hře “Růženko, kde jsi?”

Rozlišovali jsme a třídili co je kulaté, hranaté, špičaté a oválné, poznat tvar zkoušely děti i podle hmatu. Při grafomotorických cvičení si nejmenší děti procvičovaly kruhy (hrozny), předškoláci si vyzkoušely i lomené čáry. Intenzivní příprava pro úspěšný přechod do základní školy, čekala nejstarší Sluníčka v pátek, kdy si děti vyzkoušeli první lekci z Metody dobrého startu – blíže o metodě zde. 

Celý týden byl slavnostní, oslavili jsme další páté narozeniny, podávalo se vynikající čerstvé ovoce různého druhu – mňam, to byla dobrota.

V závěru týdne si děti poslechly vyprávění o blanických rytířích a před poledním odpočinkem se za odměnu (že se celý týden moc snažili), podívaly na pověst, kterou si můžete pustit tady. 

Zopakovat si grafomotorická uvolňovací cvičení můžete i doma. Poslední cvičení je z Metody dobrého startu, děti mají za úkol obkroužit každý puntík, od shora dolů, ve směru proti chodu hodinových ručiček. Můžete přitom spojit pohyb s písničkou “Pec nám spadla”, tak jako v Metodě zde.