Stopy ve sněhu 25.-29.1.2021

Zima je tu, to se máme, 

my se na ni přichystáme. 

Ale co dělají v zimě zvířata na zahradě a v lese? Kdo je ochrání před mrazem a hladem? Jak bychom jim mohli pomoct? Potřebují všechna zvířata pomoc?  Která zimu prospí?  A kam chodí spát třeba ježek, medvěd nebo jezevec?

Celý týden jsme se věnovali zvířatům ze zahrad a lesa. Vyhledávali jsme obrázky v knihách a encyklopediích, povídali si jak zvířata vypadají, čím se živí a kde bydlí. Hráli jsme několik pohybových her Na medvěda, Na vrabce a hlídače, Meluzínu, Dva mrazy a zatancovali si ve dvojici taneček s písničkou Vrabec a sýkora. Dětem se líbila sluchová hra, při které poznávaly hlasy ostatních dětí Ptáčku, jak zpíváš? Také jsme se učili novou písničku Usnul vrabec za komínem.  Paní učitelka nám také zahrála pohádku Stromeček, ve které se lesní zvířata schovala před zimou pod větve jehličnatého stromu.

Pohyby zvířat jsme zkoušeli napodobit na překážkové dráze, vyzkoušeli si, jak to má veverka těžké při sbírání oříšků. Zvířata děti modelovaly, vystřihovaly nebo skládaly z papíru, nejvíce ptáčky, protože se o ně staráme na školní zahradě a denně je z okna pozorujeme na krmítkách.

Úkol při kterém si děti namáhaly hlavičky, byl vzpomenout si na pohádky, ve kterých se povídá o zvířátcích z lesa. Znáte některou i Vy? Jestli ne, tak se doma podívejte do pohádkových knížek a přečtěte si je (O červené Karkulce – vlk, O Koblížkovi – zajíc, vlk, medvěd, liška, O Smolíčkovi – jelen, O třech medvědec, Budka aj.)

Procvičování grafomotorických dovedností, koncentrace a znalostí o zvířátkách na doma nejen pro předškoláky najdete zde.

Užili jsme si i sněhu – lopatění, koulování, hledání stop a hrátky s ledem a vodou.