Šel zahradník do zahrady 12.-16.10.2020

I další říjnové dny jsme se věnovali tématu co se děje na zahrádce na podzim a jaké se sklízí ovoce a zelenina. Vrhli jsme se do toho všemi smysly – ovoce a zeleninu jsme zkoumaly zrakem, hmatem, čichem i chutí, sluch jsme potrénovali při poznávání ovoce a zeleniny ukryté v hádankách a melodiích písníček: “Šel zahradník, Pod naším okýnkem, Koulelo se koulelo, Měla babka, Cib cib, cibulenka, Šla Nanynka do zelí, Jedna, dva, tři, čtyři, pět, Pod naším okýnkem, Já mám doma trnku.”  Písničky si můžete zazpívat, ale také zacvičit nebo zatancovat, a jak na to? S písničkou Pod naším okýnkem si můžete protáhnout tělíčko podle videa zde.

Pondělí patřilo řepě – připomněli jsme si pohádku o Velké řepě, děti ji zkoušely vyprávět s oporou o obrázky (najdete je níže v příloze – můžete zkusit i doma), malovaly řepu opravdovou barvou z červené řepy, pojmenovávaly ovoce i zeleninu, zkoušely ji poznat i poslepu podle hmatu, vážily na vahách, porovnávaly lehčí x těžší. Vyzkoušeli jsme si pokus, při kterém se děti přesvědčily, že i ovoce a zelenina může plavat, společně jsme pak přišli i na to, jak je to možné (vyzkoušejte i doma). Další náměty na 3 jednoduché pokusy s vodou, které děti zabaví najdete zde.

V úterý a středu jsme si povídali o jablkách, hruškách a švestkách, co všechno se z nich dá dobrého připravit, na čem rostou a proč je ovoce a zelenina pro nás dobrá. Třídili jsme ovoce a zeleninu podle barvy a druhu, modelovaly švestky z plastelíny a procvičili si zrakové vnímání a koordinaci rukou a očí ve vyhledávání tvarů ovoce a zeleniny. Při cvičení s overbally si děti procvičily nejen rovnováhu, ale také prostorové pojmy před, za, nad, vedle, mezi, pod, na, do, apod. Stali se z nás pomocní kuchaři, čistili jsme a strouhali jablíčka na jablkový závin, který nám upekly paní kuchařky na svačinu a krájeli jsme hrušky na kompot, který byl k obědu. Krájení a strouhání jim šlo krásně od ruky, na dlouhou dobu je tato činnost zabavila, určitě vám velmi rádi doma v kuchyni pomůžou a vy se přesvědčíte, co všechno umí a zvládnou. Z přineseného ovoce si děti samy připravily talíř plný vitamínů.

Čtvrtek byl bramborový. Děti si přinesly brambory z domu, počítali jsme je, porovnávali dle velikosti, sadili do řádků a sbírali do košíků (to nás moc bavilo i na hřišti). Zahráli jsme si hru Obr a Paleček, kdy velký brambor (Obr) honí malý brambor (Palečka), děti si podávají brambory v kruhu a Obr nemá Palečka dohonit. Vzpomněli jsme si na říkánky: Kutálí se ze dvora a Princeznička na bále. Pro princeznu jsme vyrobili šaty, které děti zdobily bramborovými razítky, také korále se tiskaly z půlek malých brambor. Pomocí špejlí si děti vyrobily bramborového ježka, pozorovali jsme, co se stane z bramborem, když se rozkrojí a nechá se delší dobu stát (můžete doma vyzkoušet).

A co jsme dělali v pátek? Šlapali jsme zelí. Že si děláme legraci? Podívejte se na fotky, děti to moc bavilo, některé jsme ze zelí nemohli ani dostat. Nakrouhat zelí nám pomohl robot, přidali jsme sůl, kmín, cibuli, na ponožky jsme si dali igelitové sáčky a šlo se do zelí. Ve skleničce si domů děti odnesly trochu našlapaného zelí, které doma za pár dnů vykvasí. Děti dobře ví, že ovoce a zelenina je pro naše zdraví moc důležitá a že kvašené zelí je plné vitamínů, které na podzim naše tělo moc potřebuje.

Na domácí procvičování vkládáme pracovní listy zde, nejen pro předškoláky. Přejeme Vám pohodové dny a hodně zdravíčka.