S čerty nejsou žerty 30.11.- 4.12.2020

Máme tady poslední měsíc v roce – prosinec. Měsíc, kdy čekáme na příchod pana Mikuláše s jeho družinou, kdy se těšíme na Vánoce a na dárečky od Ježíška. Aby nám čas rychleji utíkal, vylosovali jsme si čísla dnů do Vánoc a každý den si postupně vytahujeme překvapení z adventního kalendáře. Velkou radost nám udělala první nadílka sněhu, na zahradě jsme zkoumali, co se stane, když zmrzne voda.

V prvním týdnu zažívaly děti smíšené pocity. Těšily se, ale i tak trochu obávaly z návštěvy Mikuláše, andílka a čerta. S dětmi jsme si vyprávěly o čertech – nejen jak vypadají, co umí, jaký je jejich úkol, ale i o tom, jací můžou být, jaké mají vlastnosti. Děti ví, že čerti nejsou vlastně zlí, ale že jsou i hodní, laskaví, dobráci nebo čerti smutní či nešťastní. A že mají dohlížet na to, aby byl na světě pořádek, lidé se k sobě chovali pěkně a neubližovali si.

Četli jsme si různé příběhy a pohádky (např. Čert a Káča, Čertův švagr), připomněli jsme si televizní i filmové pohádky, kde se vyskytují čerti (např. Z pekla štěstí, Princezna ze mlejna, Anděl páně, S čerty nejsou žerty, Čertí brko aj.). Čertí téma přímo vybízí na procvičování hbitosti jazyka, proto jsme blekotali, vyplazovali jazýčky, krouživými pohyby jazyka jsme umývali čertí pusinky. Krátkou pohádku O čertovi, který neměl rohy, spojenou s artikulačním cvičením, si otevřete kliknutím. 

Jak to mají čerti někdy těžké, jsme si vyzkoušeli při čertí rozcvičce v pohybové hře „Na čerta“. Tu jsme hráli na zahradě, protože se u ní hodně běhá. Jaké je to být čertem jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži – oblékli jsme čertí masky a kožichy.

Do tajů čertího života nás zavedla i čtvrteční pohádka ve školce „O malém čertíku Lumpíkovi“, který neposlechl svou maminku. Pohádku nám zahráli paní učitelky Bohunka s Hankou. Představení se všem moc líbilo, protože konečně bylo ve třídě pořádné peklo. Užili jsme si spoustu legrace a také čertí diskotéku. Kromě již známých písniček Bu, bu, bu a Popletení čertíci máme nový hit od Culinky, udělejte si doma také čertí diskotéku

Děti vyráběly papírové čerty a kreslily čertíka do barevného podkladu tuží. Ani na pana Mikuláše jsme nezapomněli, skládali jsme Mikuláše z papíru a zazpívali jsme si písničky, které již dobře známe: Mik miku-mik miku, a Mikuláš ztratil plášť. 

Během celého týdne nechyběly omalovánky, pracovní listy a grafomotorické cvičení. Najdete je zde

Znáte říkanku s ukazováním, “Hlava, ramena, kolena, palce”? Zkuste její čertovskou verzi:

” Rohy, kožich, kopyto, ocas, 

kopyto, ocas, kopyto, ocas, 

rohy, kožich, kopyto, ocas, uši, oči, jazyk, bléé.” 

Moc jsme se všichni těšili na páteční příchod pana Mikuláše a jeho družiny, ale nedá se nic dělat, téměř všechny sluníčka a paní učitelka s paní asistentkou museli jít od pátku do karantény. Pan Mikuláš k nám přišel a nadílku dětem nechal ve skříňce. Příští týden bude pro předškoláky připravena distanční výuka ve formě vzdělávací nabídky, vzdělávací aktivity připravíme i pro mladší děti.

Přejeme Vám krásný druhý adventní víkend.