Pozor, svítí červená! 19.-23.4.2021

Brzy bude léto a s ním přijdou prázdniny. S létem a prázdninami přichází čas cestování, výletů do okolí našeho města, po naší zemi, ale i daleko do cizích krajů, třeba k moři. “Kam pojedeme v létě a s kým? Na co se těšíme? Čím pojedeme a jak se tam dostaneme? Co znamená slovo doprava, dopravní prostředky? Co jsou to pravidla silničního provozu? Znáš některá? O tom všem jsme si v tomto týdnu ve školce společně povídali.

V pondělních aktivitách jsme skládali z kostek cesty a domy, přidali dopravní značky a auta, a najednou tu bylo město. Z různých stavebnic jsme poskládali svůj oblíbený dopravní prostředek a zahráli si pohybovou hru „Na letadla a lodě a Jdeme, jdeme“. Ve cvičení jsme si zajezdili na kole a procvičili nohy při šlapání do pedálů.

V úterý jsme poslouchali a cvičili na písničku M. Růžičkové SEMAFOR – zde, hráli dopravní pexeso, skládali dopravní obrázkovou mozaiku a určovali, co znamenají dopravní značky a symboly. Vyprávěli jsme si o chování řidičů a chodců v dopravě, co by se nám mohlo stát, když budeme na cestě nepozorní, kam se obrátit o pomoc. “Koho zavoláme v případě nehody a jaké číslo? “

150 HASIČI, OHEŃ JENOM ZASYČÍ

158 ZNÁM, POLICII ZAVOLÁM 

155 DOKTOR JEDE HNED 

Ve středu jsme skládali řidičské zkoušky a řekli si, kam chodí lidé, kteří se chtějí naučit řídit nějaký dopravní prostředek (Autoškola).  Na zahradě jsme si vyzkoušeli jízdu zručnosti, couvání do garáže a znalost dopravních značek. Šlo nám to skvěle, získali jsme také první „řidičský průkaz”.

Ve čtvrtek jsme tvořili papírovou koláž na téma dopravy, kreslili cesty, domy a dopravní prostředky. Motiv jsme dokončili nalepením vystřižených obrázků. Určovali jsme tvary dopravních značek, zahráli si pohybovou hru „Semafor” (řazení tří barev), venku u cesty jsme pozorovali dopravní ruch, počítali kolem projíždějící dopravní prostředky, určovali jejich druh, velikost a barvy.

Papírový semafor a dopravní značky jsme vyráběli v pátek. Prohlíželi jsme si různé mapy, atlas světa a glóbus a řešili dopravní logické úlohy. Kdo chtěl, mohl si procvičit postřeh, hledal rozdíly na dvou obrázcích nebo určoval směr jízdy několika dopravních prostředků. Paměť jsme procvičovali ve hře KUFR. Do kufru se postupně ukládají různé věcí, které si chceme vzít s sebou. Důležité je zapamatovat si pořadí a poté je zopakovat). Můžete si ji zahrát i doma, společně s rodiči přidávej do kufru předměty, které by sis chtěl vzít na dovolenou a vždy od začátku zopakuj. „Na prázdniny k moři jedu, velký kufr mám, plavky já si do něj dám. Na prázdniny …….., plavky a krém si do něj dám.“

ZDE najdete pracovní listy s dopravní tématikou k domácímu procvičování (hledání rozdílů mezi dvěma obrázky, labyrint – hledání cesty od autobusu, plachetnice – jednotahová kresba, auta – vyhledávání stínů, popletený semafor – vykreslení barev na semaforu dle stanoveného pravidla (počtu puntíků).

Všechny Vás zdraví Bohunka