„Přišlo jaro do vsi,
kde jsi, zimo, kde jsi?
Byla zima mezi námi,
ale už je za horami.
Hu, hu, hu,
jaro už je tu!“
Touto básničkou jsme zahnali zimu a začali se těšit na příchod jara. A jak poznáme, že už přichází? Sluníčko svými paprsky prohřívá chladnou zem, v zahradách se objevují vedle sněženek další jarní kytičky a ranní zpěv ptáčků doprovází děti při příchodu do školky.
Celý týden jsme si s dětmi povídali, co všechno se na jaře děje v přírodě. Charakteristickými znaky tohoto období jsou vlaštovky a čápi vracející se z teplých krajin, rozkvetlé zahrádky plné jarního kvítí a rodící se mláďátka. Děti nezapomněly ani na blížící se jarní svátky – Velikonoce. A dokonce je i naše školka jarní, protože v ní bydlí jen samá usměvavá Sluníčka a Berušky.
Písnička „Když se jaro připraví na ten velký den“ nás zavedla do trávy mezi kytičky, které děti pojmenovávaly, určovaly první a poslední hlásku ve slově a rozkládaly slova na slabiky. Názvy květin si také upevnily při pohybové hře „Uvíjíme věneček.“ Hlásky jsme si naladili i dalšími jarními písničkami, které děti již dobře znají: Travička zelená, Na jaře nebo Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko…
Při výtvarných a pracovních činnostech jsme si zopakovali barvy, upevnili správný úchop nůžek a tužky. Děti se zájmem pracovaly s netradičními materiály jako je seno, vata nebo vatové tyčinky. Při modelování květin z plastelíny uplatnily svou bohatou představivost a fantazii.
Starší děti si také procvičily číselnou řadu 1 – 10, opis písmen a nebo vyhledávání jednoho písmena v řadě ostatních. Také se naučily skládat sněženku z papíru a psát horní smyčku.
K tomuto období patří i čas velkého jarního úklidu. Netřídí se jen oblečení nebo hračky, ale i pomíchané obrázky. Děti měly za úkol rozstříhané obrázky poskládat, přiřadit dvojici správný stín, poskládat obrázek podle čísel, určit správný počet nebo doplnit správný detail do celku obrázku. Podmínkou byla spolupráce a komunikace s kamarády. Děti se domlouvaly mezi sebou, vyhledávaly a vyměňovaly si obrázky tak, aby byly všechny úkoly splněné.
Než jsme se vydali na procházku do lesa, vyrobili jsme si symbol končící vlády zimy – Morenu. Děti vycpaly postavu senem, domalovaly obličej a vyzdobily šátkem. Pálením Moreny se věřilo, že jejím odchodem zmizí vše špatné včetně studeného, nevlídného počasí. Tak snad nám od pondělí 21. března, kdy na školní zahradě spálíme i tu naši Morenu, bude už jen svítit sluníčko.
paní učitelka Lenka