Pohádková zima 1.-5.2.2021

První únorový týden jsme se vydali pomocí hádanek do pohádkové říše. V pohádkách to mají její hrdinové většinou těžké, musí překonat mnoho nebezpečí a nástrah, než vše nakonec dobře dopadne. Vyzkoušeli jsme si proto svou sílu a mrštnost při zdolávání překážkové dráhy, protahovali si tělo a naučili se správně dělat dřepy. Zkuste doma procvičovat s říkánkou:

Já už umím dělat dřepy, zeptejte se na to Pepy,

Teď děláme dřepy spolu, nahoru a zase dolů.

Melu, melu pohádku, dopředu i pozpátku. Elce pelce do pekelce, začnu třeba O Popelce. Děti s pomocí obrázků vyprávěly děj pohádky, vyzkoušely si, jak to měla Popelka těžké, když musela plnit úkoly macechy (třídily hrách, fazole, čočku), stavěly z kostek zámek, věže, hrad, skládaly Popelce šaty z papíru, dokreslovaly Popelku (detaily postavy), navlékaly korálky dle vzoru (dodržení barev a počtu korálků), obkreslovaly si svou botu, porovnávaly, čí je větší, menší, zkoušely poslepu nasadit “Popelce” její střevíček, skládaly rozstříhané obrázky pohádky. Povídali jsme si, jak se asi Popelka cítila, jaké měla vlastnosti, jak by jsme mohli napravili macechu a její sestry, a co by jsme poradili Popelce. A to, že pohádka může být vyjádřená i hudbou jsme zjistili při poslechu “Popelky” od pana skladatele Sergeje Prokofjeva. Podívejte se na krátkou ukázku, kde nejen uslyšíte zvláštní krásnou hudbu, ale také uvidíte balet.

V kruhu děti říkaly ostatním, jaké pohádky jim doma rodiče čtou, jaká je jejich oblíbená pohádka nebo pohádkový hrdina a proč se jim líbí. Děti si kromě své oblíbené klasické pohádkové knihy přinesly z domu i kostýmy, a tak jsme se po celý týden cítili jako princezny a princové. Milým překvapením pro nás bylo to, jak se dětem líbilo tancování na zámeckém bále (museli jsme několikrát opakovat). Pohádkové knihy jsme si společně prohlíželi, poznávali pohádky podle obrázků a vyzkoušeli si obrázkové čtení. Předškoláci určovali první a poslední hlásky ve slovech a skládali pomocí obrázků posloupnost děje pohádky.

Další pohádku, kterou děti poznaly podle hádanky byla O Sněhurce. Vyprávěli jsme si její děj a  zkusili i dramatizaci. Děti se pokusily přijít na to, co udělala Sněhurka špatně a co se stane lidem, kteří ubližují ostatním. Připomněli jsme si jména trpaslíků z kreslené Sněhurky, zahráli si hru: Na trpaslíky, tvořili řadu i zástup, porovnávali kdo je největší, nejmenší, zazpívali si Hej, hou, hej, hou, ….trpaslíky, Sněhurku i prince děti zkusily namalovat.

Dětem se moc líbila nová výtvarná technika s kreslícím těstem, které se zapeče v mikrovlnné troubě. Zkoušeli jsme kreslit sněhové vločky, ale můžete s tím zkusit kreslit cokoliv. Na kreslení  zvolte velikost papíru tak, aby se vešel do trouby, ideálně velikost A4. Tady je recept:

  • trocha hladké mouky
  • stejné množství soli
  • stejné množství vody
  • temperové barva dle požadovaného odstínu

Nakreslenou čtvrtku zapečeme v mikrovlnné troubě, nejvýše 45 s – 1 minutu a kouzlo je hotovo.

Předškoláci i mladší děti zkusily dokreslit stěny zámku, poznávaly, počítaly (za každý tvar kreslily puntík), podle zadání vybarvily geometrické tvary, Popelce našly druhý střevíček a vybarvily jí šaty, sněhovou vločku děti tvořily pomocí otisku vatové tyčinky do uší. K domácímu procvičení najdete pracovní listy zde.

S pohádkou ještě nekončíme, i příští týden nás čeká pohádkové dobrodružství.