Podzimní slavnost 26.10. 2021

Podzim je roční období mezi létem a zimou a příroda nám nabízí nevšední pohledy plné stále ještě teplých barev. Slunce vychází později a dříve zapadá. Dny se zkracují noci se prodlužují. Počasí je chladnější, častěji prší a fouká vítr. Podzim je také období změn. Příroda se chystá na zimu k odpočinku po té, co nám ze sebe vydala to nejlepší, co měla. Máme sklizené zahrádky a stále chladnější počasí láká k ohni a teplu domova, k našim blízkým.

Nejen děti, ale také rodiče a zaměstnanci naší školy tvoří společně jednu velkou rodinu. A rodina se musí spolu setkávat a komunikovat, aby vše fungovalo, tak jak má. Proto jsme se rozhodli uspořádat na zahradě školy Podzimní slavnost, na které jsme se mohli všichni setkat na čerstvém vzduchu.

Děti ráno vyzdobily prostor před školou doma vydlabanými dýněmi. Během dopoledne to ve školce vonělo jablíčky. U Berušek se krájelo a sušilo, ve třídě Sluníček děti strouhaly jablka na štrůdl, který děti sami vytvořily na odpolední ochutnávku dobrot připravenou z podzimní úrody. Společně jsme nazdobili zahradu a nemohli se dočkat, až bude odpoledne a přijdou maminky, tátové, babičky či dědové nebo starší sourozenci.

Odpoledne kolem 16 to začalo, postupně přicházeli rodiče a přinášeli na ochutnání všelijaké dobroty připravené z darů podzimní úrody. Nikdo neodolal nádherně vypadajícím sušenkám, koláčům, buchtám a ostatním pochutinám. Podával se čaj z bylinek školní zahrádky, který si mohl každý namíchat dle své chuti (máta, meduňka, měsíček). Posilnění se děti vydaly plnit úkoly na podzimní stezku kolem plotu, skládaly z kaštanů obrázky, či je házely do dálky, lepily věneček z listů, nebo pomáhaly maminkám tvořit podzimní dekoraci z připravených přírodnin. Kluky bavila práce se smirkovým papírem a pilníkem při čištění dřevěných koleček – podstavců pro dekoraci. Důležitou roli měli tátové – založit a udržovat oheň na zahřátí a opékání jablíček a špekáčků.

Počasí nám přálo, krásně se povídalo, nikomu se domů moc nechtělo a tak se oslava podzimu protáhla skoro až do tmy. Na cestu nám svítili dýňové lucerničky, jejichž krása vynikla právě až po setmění.

Pokud se s námi chcete podělit o fotografie, bude rádi, když nám je pošlete na email školky.

Děkujeme, že jste při tom byli s námi, všechny zdraví paní učitelka Lenka a Hanka