Podzim v lese 11.-15.10.2021

Během tohoto týdne jsme zažili spoustu dobrodružství. Pokračujeme v pozorování proměny podzimní přírody a počasí přímo v terénu, na školní zahradě, i v lese. Do lesa jsme se vypravili na dvě dopoledne, zažili sluníčko, zamračenou oblohu, sychravo i mlhu. Děti sbíraly a pojmenovávaly přírodniny, ze kterých vytvářely podzimní mandaly (předškoláci), mladší děti podzimní paletky. Poznávali jsme stromy, jejich listy a plody – listnaté (dub a buk), jehličnaté (borovice, smrk, modřín). Šišky přiřazovaly podle obrázků ke správným jehličnanům. Vše v lese zkoumáme zrakem, hmatem, čichem i sluchem. Ať je počasí jakékoliv, do lesa se děti moc těší, a proč tam rádi chodí si můžete přečíst na nástěnce ve školce.

Oblíbenou pohybovou hrou byla hra Kořeny, pařez, kmen, koruna (děti se proměňují v jednotlivé části stromu) a na: Jeleny a laně (obdoba rybáři a rybičky). Tato hra vznikla spontánně z nápadu dětí, když jsme si povídali o tom, proč se měsíci říjnu říká právě říjen. Hráli jsme ji ve třídě, na zahradě i v lese (skvěle pomáhá zahřát). Slyšeli jste už jelena v říji? My ano, můžete si ho poslechnout zde. 

Během týdne jsme se naučili zpívat písničku Lesní skřítci a říkanku s pohybem:

Do lese dnes půjdeme, potichoučku budeme, 

rozhlédnu se do všech stran, stromy všude kolem znám. 

Borovička, smrček, jedle, šiška na mne spadla hnedle. 

Shodila ji veverka, je to pěkná čiperka. 

Z grafomotorických prvků procvičovali předškoláci ve Psaní s písničkou na rytmus písně Má maměnka cosi má horní oblouk, dokreslovali šikmé čáry a druhou polovinu obrázků. Každý den v ranním kruhu doplňují nejstarší děti kalendář (opakujeme dny v týdnu, datum, počasí…).

Trháním krepového papíru, mačkáním, lepením a otiskováním listů jsme trénovali koordinaci rukou a očí, děti vyrobily podzimní plod – žalud schovaný v listí. Z kaštanů jsme stavěli různé obrázky, přikládali na předlohu, posilovali nožní klenbu a masírovali si nožky. Na zahradě mají děti plno práce – jezdí na odrážedlech, vozících, koloběžkách, zametají a uklízí listí, sbírají a ochutnávají ořechy.

Pátek byl radostný, ale i smutný – užili jsme si Hračkový den a popřáli Terezce k svátku. Smutní jsme byli proto, že nám umřela jedna z rybiček ve třídním akváriu. Děti se rozhodly, že vykopou na zahradě hrobeček a pohřbí rybičku vedle ptáčka, kterého jsme mrtvého nedávno našli na zahradě.

Krásné podzimní dny všem, a že jsou někdy radostné a i smutné ? Tak to na světě prostě chodí.