Podzim na zahradě 5.-9. 10. 2020

V tomto týdnu jsme se ještě hlouběji ponořili do podzimního tématu a zavítali jsme na zahradu.  Za víkend se dětem podařilo nasbírat spousta kaštánků, a tak začal celý náš týden. Za pomocí kaštánků jsme si opakovali a učili geometrické tvary, a také se učili pracovat ve skupinkách a pomáhat si při práci.

První práci pro zahradníka jsme si vyzkoušeli v pracovním listě s jablíčky zde.

Důležité je také ale umět se postarat o pole, pracovní list zde.

Motivací během celého týdne pro nás byla písnička o zahradníkovi “Šel zahradník do zahrady”. S dětmi jsme nejprve diskutovali o tom, co zahradník potřebuje ke své práci, jaké nářadí a pomůcky. S písničkou jsme každý den pracovali trochu jinak. První den jsme ji slyšeli z rádia a pohybovali se do rytmu s ukazováním. Druhý den jsme se ji zpívali s kytarou. Potom jsme do písničky zapojili své tělo, holky tleskaly a kluci dupali. Odměnou pro nás byly orffovy hudební nástroje, s kterými jsme písničku zahráli a zazpívali společně.

V rámci Metody dobrého startu jsme se zaměřili na uvolňování ruky, ramenního kloubu, a zápěstí  pro snadnější práci na tabuli a rozvoj grafomotoriky. Společně jsme si zopakovali již známou píseň „Pod naším okýnkem“ , ukázali si kresebný vzor a v rytmu písně jsme kreslili okýnko.  Tato písnička byla pro naše předškoláky rytmicky a kreslením dost těžká, proto jsme ji opakovali ještě na druhý den. Kreslením do rytmu písně se rozvíjí u dětí prostorová představivost, zdokonalují si orientaci v prostoru a tím potom i na papíře. To je velmi důležité v první třídě při čtení a psaní. Kresebný vzor k písničce naleznete zde.

Vypravili jsme se také do lesa. A jelikož nás počasí trochu strašilo, vydali jsme se k altánu, kde jsme se mohli schovat. Bylo to trochu do kopce a ne všem dětem taková cesta udělala radost. Kluci s nadšením první na kopci, holky s trochu unavenou náladou. Pro všechny ale velká odměna krásného místa, kde jsme pro zvířátka a kolemjdoucí vytvořili z přírodnin barevnou mandalu. Z kopce do školky se nám pak šlo už veseleji.

Ve čtvrtek na nás čekala daleká cesta na hrad v Malenovicích, kde jsme se účastnili vzdělávacího programu „S krosnou do světa“ a dozvěděli se zajímavosti o drátenickém řemesle. Zamotávali jsme drátek a zjistili, že to není lehká věc.

V pátek jsme měli jít v plánu znovu do lesa, a zdrželi jsme se ve školce. Děti nadchnula společná práce s ovocem a příprava smoothie, které jsme samozřejmě ochutnávali. Měli jsme namixované hned 3 barvy. První byla do žluta, druhá do oranžova a třetí do zelena. Zkuste se zeptat svých dětí, z čeho taková dobrota byla. Před samotným mixováním jsme si ale řekli pár zajímavostí, dozvěděli jsme se například z jaké země je banán koupený v obchodě ve Zlíně. Ovoce jsme také vážili a vyvažovali na stejné hodnoty.