O mamince 3.-7.5.2021

Je tu měsíc s krásným názvem „máj” neboli květen. Víte, po čem dostal svoje jméno ? Když se rozhlédnete kolem sebe, určitě na to přijdete.

V pondělí po přivítání v kroužku jsme si povídali o májových svátcích, které nás čekají. Kluci hned začali povídat o vojácích a válce, děvčata si vzpomněla na líbání pod rozkvetlým stromem, co je to „májka” a na svátek maminek.

Popisovali jsme obrázky s nakreslenou rodinou – co se tam děje, kdo všechno je na obrázku, co dělá, určovali vztahy v rodině. Také jsme začali vyrábět pro maminky přání z knoflíků, malovat květináče pro kytičky a nacvičovat písničku „Muzikantská rodina”. 

V úterý jsme si vyprávěli o mamince – jak vypadá, jaká je, co nosí ráda za oblečení, co má ráda, co pro nás maminka dělá. Kreslili jsme rodinu, skládali puzzle lidského těla a hráli pexeso.

Dny v týdnu a měsíce v roce jsme opakovali ve středu. Kolikátý měsíc je květen? Vrátili jsme se k vyprávění o mamince – kde pracuje a jakou má profesi. Co všechno zvládají dělat maminky doma? Pantomimou jsme vyjádřili práci maminek – vaření, praní, zašívání, kolébání, mávání, uklízení, jak se umí máma smát, mračit, hubovat. Pomocí hřebíčků jsme zatloukali nebo vypichovali tvar květinek pro mámu na podložce.

Ve čtvrtek jsme si hráli na maminky, oblékali panenky, vařili různé dobroty v kuchyňce, hráli si na kadeřnice. Dokončovali dárečky pro maminku a sázeli květiny Salvie – Šalvěje zářivé do malovaných květináčů. Procvičovali jsme počítání a natočili krátké vzkazy pro maminku, každý pro tu svoji.

Poslední den jsme stříhali různobarevné květinky do vázy, kterou jsme si nakreslili tuží a modelovali maminky z plastelíny. Opakovali jsme pojmenování členů rodiny. Zavzpomínali jsme na pohádkové příběhy, ve kterých jsou maminky (lidské i zvířecí). Děti určovaly charakter postav, např. macechy a ježibaby v Perníkové chaloupce, macechy v Popelce, babičky v Budulínkovi,..

Pracovní listy k domácímu procvičování najdete k vytištění ZDE.

A co nás čeká příští týden? Konečně jsme se dočkali a všichni se už setkáme v pondělí ve školce.

Krásné májové dny přeje paní učitelka Bohunka