O dešťové víle a větrném panáčkovi 19.-23.10.2020

Máme měsíc říjen. Malíř podzim vesele čaruje kolem nás – maluje listí na stromech, nechává dozrávat ovoce a zeleninu na zahrádkách, dává avízo zvířátkům, že se blíží zima. Posílá vítr, abychom si mohli pouštět draky a dešťové víle bere vodu z mraků, kterou nám posílá v podobě dešťových kapek.

Na začátku týdne jsme si zopakovali roční období a co k nim patří. Třídili jsme obrázky, předškoláci vyráběli kalendář ročních období a opakovali si říkadla a písničky, o vodě a dešti. Zkuste si společně říkat třeba tuhle a přitom můžete v rytmu vyťukávat rytmus čímkoliv, co máte zrovna po ruce, třeba lžičkami, vařečkami, klacíky, kaštany nebo jen tak prstíky.

Protože minulý týden pršelo, jen se lilo a nemohli jsme být každý den venku, využili jsme příjemného počasí v těchto dnech nejen pro volné hry na zahradě, ale i pro tvoření a učení se venku. Na zahradě jsme malovali vlny, které na vodě dělá vítr, přenášeli vodu v kyblících, přelévali ji do různých nádob. Dobře víme, že vodu potřebují nejen lidé, ale i zvířata a rostliny a že vody je málo a musíme s ní šetřit.

Hledali jsme, kde všude máme vodu na školní zahradě a pátrali jsme, jak ji můžeme zachytit a na co ji pak můžeme použít.  Námětů pro hry a aktivity bylo dost, můžete si některé vyzkoušet.

  • malování vody a deštníků,  skládání papírových lodiček, lepení rybiček, skládání větrníků
  • navlékání mašliček drakovi na ocásek
  • vyprávění pohádky ” O paraplíčku ”  A jak to bylo s paraplíčkem v Krtečkovi? – uvidíte zde
  • cvičení s padákem a míčem, pohyb. hra “Na déšť, Vítr a mrak, Na rybáře “
  • zpívání : ” Prší, prší, Foukej, foukej, větříčku”
  • poslech písničky “Duhová víla”, (babičky a maminky ji určitě znají), retro verze zde
  • zatancovat si a trochu se protáhnout můžete při písničce “Jaro, léto, podzim, zima” podle videa

Na podzim, když fouká vítr a padá déšť se ochlazuje počasí, musíme si tedy procvičit, co si oblečeme, když půjdeme ven, pracovní listy, které děti plnily ve školce si můžete vyzkoušet i v domácím procvičování, k vytištění zde. Poslední list je z Metody dobrého startu, ve kterém si předškoláci procvičovali svislé čáry v rytmu písně ” Prší, prší “, současně při psaní svislých čar dbáme na správný úchop tužky.

Kdyby zase nastaly dešťové dny a nemohli jste chodit ven, podívejte se na filmovou pohádku ” O dešťové víle”, která vypráví o zemi, ve které je tak strašné sucho a horko, že voda je jen na příděl a každý doufá, že konečně zaprší. Co myslíte, jak to dopadne?

Příští týden budou podzimní prázdniny, dětí bude chodit málo i do naší školky, přejeme Vám všem, rodičům i dětem hodně zdravíčka a těšíme se na viděnou.