Na Vánoce dlouhé noce 6.-10.12.2021

V pondělí 6.prosince nás navštívil sv. Mikuláš se svými pomocníky anděly i čerty. Čerti se drželi stranou, ve třídě Sluníček na ně totiž žádná práce nečekala. Hned na začátku jsme jim s dětmi řekli:

“My se čertů nebojíme, protože my nezlobíme. A když tak jen trošičku a maličkou chviličku”.

Děti byly velmi odvážné a statečně před pana Mikuláše předstoupily. Ten jim z “knihy dobrých skutků a hříchů” připomněl, co všechno umí a dovedou, nebo v čem se musí ještě zlepšit nebo se naučit. A protože se děti učí opravdu rychle, zazpívaly písničky: “Mik, Miku, Mikuláš a “Písničku pro čerta”. Pokud tuto písničku neznáte, melodii i slova najdete zde. Děkujeme pane Mikuláši, andělé i čerti za nadílku, těšíme se příští rok na shledanou! Kromě dobrot od Mikuláše děti dostaly ještě vlastnoručně upečený a ozdobený perníček od Barunky, který přinesla ke svému svátku.

Děti se zvládly naučit i jedno čertí zaklínadlo, nebo taky rozpočítadlo. Dva čertíci naproti sobě říkají a oběma dlaněmi v rytmu spolu tleskají: “Apacuka, funde muka, funde káve, kave cuka. Hop, cup, funde muk, funde káve, káve cuk.”  Tempo říkánku lze zrychlovat, zpomalovat, předškoláci zkoušeli tleskání do kříže, což je těžké, vyzkoušejte doma.

V komunitním kruhu jsme diskutovali o tom, co se nám vybaví, když řekneme slova STRACH a ODVAHA. Z čeho můžeme mít strach a proč, jaké u toho máme pocity, co se děje s našim tělem, co je to odvaha, co je odvážné a kdo je odvážný, kdy jsme sami byli odvážní a jak jsme se cítili.

Na vánočním andělském metru sledujeme a počítáme kolik dnů zbývá ještě do Štědrého dne. Každý den vylosované dítě ustřihne proužek, na kterém je napsáno datum, a dostane malou drobnost z našeho adventního kalendáře. Vyprávíme si o tom, jak se připravujeme na Vánoce, co všechno musí maminky a tatínci doma udělat a zařídit a jak doma pomáhají děti.

Velkou radost nám udělala také sněhová nadílka. Není ji moc, ale i za to málo do nebíčka pěkně děkujeme. Jakou radost z ní děti měly je vidět na fotkách. Venku jsme využili každé příležitosti – jakýkoliv kopeček se proměnil v nejlepší hřiště na světě. V lese jsme vařili v rozpadajícím se pařezu “čertí guláš”, poslouchali jak křupe sníh pod nohama a padá z vysokých stromů, když foukne větřík.

Z grafomotorických prvků děti procvičovali spirálu (mikulášskou berli) do obou stran, kreslili čerty a anděly na tabuli, mladší děti vedly stopu v dráze. Předškoláci zkoušeli kreslit těžký grafomotorický prvek – ležatou osmičku (jako andělská křídla) a dokreslili hlavu a šaty anděla, luštili mikulášské sudoku, vyhledávali písmena ze slova ANDÉL a vyzkoušeli si malované čtení. Zahráli jsme si také čertí karty “Já mám kdo má”, malovali a tvořili vánoční výzdobu a připravovali překvapení, dárečky pro své blízké (maminku, tatínka, babičku nebo dědečka).

V pátek jsme na Sokolovně cvičili s dalším zvířátkem – tentokrát opičkou. Děti chodily po zvýšené zúžené ploše, lezly po žebřinách, ručkovaly, válely sudy, prolézaly tunelem, skákaly a lezly na trampolíně, měnily polohy těla dle pokynu (leh, sed, klek, dřep apod.). Zahráli si oblíbenou pohybovou hru – Na sochy a naučili se novou – Na cukroví.

Koleda “Na Vánoce dlouhé noce” nás provázela celým týdnem. Koledu jsme se naučili zpívat a doprovázet hrou na jednoduché rytmické nástroje (rolničky, ozvučené dřívka, triangl…). Pilně jsme také trénovali naše vánoční vystoupení, které tentokrát ve školce natočíme a pošleme rodičům jako malý vánoční dárek.

Pracovní listy pro domácí procvičovaní k vytištění zde.