Na svatou Kateřinu, schováme se pod peřinu, aneb Advent přichází 22.-26.11.21

“Na svatou Kateřinu, schováme se pod peřinu” – tato pranostika nás provázela celým posledním listopadovým týdnem, ve kterém jsme si připomněli svátek sv. Kateřiny. S dětmi jsme vedli diskuse, proč se asi pod tu peřinu schováme, jaké počasí koncem listopadu může být, co znamená slovo “pranostika”, opakovali jsme dny v týdnu (který den bude zítra, který byl včera..), názvy měsíců, jak se nazývá období od konce listopadu do Vánoc a jak se na blížící Vánoce chystáme.

Postavu svaté Kateřiny dětem přiblížilo vyprávění legendy. “Kateřina žila velmi dávno v zemi zvané Egypt. Byla velmi krásná, moudrá, statečná a odvážná žena, která odmítala nápadníky i samotného císaře této země, protože svůj život přislíbila samotnému Ježíši. Za to ji měl čekat trest, rozzlobený císař ji věznil, trápil hladem a myslel, že Kateřina bude souhlasit. Ale ona se nedala zlomit, v Ježíše věřila dál. Císař ji chtěl za to mučit v kole se hřeby, ale stal se zázrak a blesky kolo rozbily. Nakonec nechal císař Kateřinu popravit mečem”.

Obdobím po svaté Kateřině oficiálně začíná předadventní čas. Připomněli jsme si také jaké tradice a zvyky kdysi dávno lidé dodržovali: v tento den lidé započínali velký předvánoční úklid (a to proto, aby do první adventní neděle bylo vše čisté a uklizené.), pekly se perníčky, děvečky a čeleď dostávali vyplacenou svou roční mzdu, na svatou Kateřinu probíhaly poslední tancovačky a zábavy. “Svatá Kateřina zavěsila housle do komína” je další pranostika, se kterou se děti seznámily. Po svaté Kateřině pak začalo období draní peří a tzv. přástek, kdy lidé na kolovratech začali zpracovávat len. Jak se na kolovratu přede se děti podívaly v ukázce předení, které jsme si pustili přes dataprojektor. V poledním odpočinku se s předením seznámily při poslechu čtené pohádky O třech přadlenách. Pokud doma tuto pohádku nemáte v knihovně, můžete si poslechnout vyprávěnou verzi panem Karlem Högerem ZDE. 

Šikovnost svých prstů si děti vyzkoušely při namotávání lněného provázku, při vystřihování, lepení a zdobení své peřiny a polštářku z papíru. Vyzkoušely si také “šití” peřin z papíru (nejstarší děti přišívaly dvě části peřin k sobě, navlékaly nit do jehly a provlékaly ji připravenými dírkami). Ušitou peřinu si dle své fantazie ozdobily. Také mladší děti s menší dopomocí provlékání jehly dírkami zvládly.

Z domu si děti přinesly svůj oblíbený polštářek, pojmenovávaly barvy a tvary (čtverec, obdélník, srdce…), řadily polštáře dle velikosti, určovaly jaké mají vlastnosti (měkký, hebký, tvrdý, voňavý…),  procvičili jsme prostorové pojmy (dej polštář nad, pod, za před, vedle, mezi…) a také vzpřímenou chůzi s polštářem na hlavě. Polštář a peřinu děti poskládaly ze dřevěných destiček.

Předškoláci vyzkoušeli podle vzoru z písmen poskládat slovo ADVENT a KATEŘINA, určovali první a poslední písmeno (nebo hlásku) ve slovech, písmena kreslili do mouky a procvičovali pravolevou orientaci na svém těle (dej pravou ruku na levé ucho, levou ruku na pravé koleno apod).

Kromě pranostik nás tímto týdnem, provázela píseň s chytlavou melodií a podivnými slovy “čobogaj, něbogaj, čáry něbogaj”. Už víte jak se píseň jmenuje? Určitě vám ji doma děti zpívaly, moc se jim líbila, hlavně refrén. Protože to je píseň vojenská pochodová, pochodovali jsme jako vojáci v jejím rytmu, zpívali píseň pomalu, rychleji i úplně rychle, jak jsme to jen dokázali.

Prima bylo procházení hromadami listí v lese, krásně to pod nohama šustilo. Objevili jsme několik míst, “peřinek” z větví a listí, ve kterých už pěkně přikrytí spí zimním spánkem ježci.

Své přání, co bychom chtěli dostat od Ježíška jsme pošeptali svému křišťálu, který máme schovaný ve své krabičce ve třídě. Při dechovém cvičení se zrcátkem jsme zjistili, proč se zrcátko orosí a proč zůstane déle orosené venku než ve třídě (vyzkoušejte doma). Při foukání do peříček se nám dařilo je udržet ve vzduchu fouknout je do dlaní kamarádovi. A jak jsme lechtiví a zda je nám to příjemné nebo ne, při relaxaci -šimrání peříčkem ve dvojici s kamarádem.

V pátek čekalo přihlášené děti měření nohou odborným podiatrem a předškoláci si vyzkoušeli ukázkovou lekci cvičení na správný vývoj nožní klenby, kterou připravuje k vydání UTB ve Zlíně.

Domů si děti odnesly vlastnoručně vyrobené adventní svícny z přírodnin, moc si při tvoření daly záležet.

Přejeme všem klidné adventní dny.

paní učitelka Hanka, Bohunka a Erika