Na svatého Martina 9-13.11.2020

Svátek svatého Martina patří k našim nejvýznamnějším tradicím, proto jsme “martinskými” zvyklostmi, tvořením a hrami bavili po celý týden. Nejdříve se děti seznámily s postavou svatého Martina a jeho životním příběhem prostřednictvím vyprávění a obrázků. Musíme pochválit naše předškoláky, někteří postavu svatého Martina znali, věděli kdo byl a co dobrého pro lidi vykonal. Příběh zkoušeli vyprávět podle obrázků a seřadit je podle posloupnosti děje.

Také jsme si zahráli divadlo (pro velký úspěch několikrát, všichni chtěli být Martinové a dělit se o plášť). Společně jsme si povídali, o co jiného se můžeme s ostatními (dětmi, rodiči, sourozenci, zvířátky) podělit a přišli jsme na to, že se můžeme dělit úplně o všechno, co máme (o hračky, bonbóny, čokoládu, jídlo, oblečení, úsměv, peníze …., prostě o to, čeho máme sami dost). Také jsme se dohodli, že se s rodiči podělíme o svatomartinské rohlíčky, které jsme s dětmi upekli. Snad Vám rohlíčky chutnaly tak jako dětem, ještě jednou děkujeme za přinesené suroviny na pečení. Díky patří také za zobání pro ptáčky, které děti sypou do krmítek na zahradě, aby se najedli i ptáci, kteří již v této době často strádají hlady. Pravidelně krmíme a pozorujeme i rybičky ve třídě.

Kdo chtěl mohl si vykreslit Martina v omalovánce, výtvarnou technikou tupování jsme vykouzlili bílého koně i s prvními vločkami, mladším dětem se moc dařilo razítkování špuntem, ze kterého vznikl obrázek husy. Procvičovali jsme souhru prstíků při lepení vloček a ozdob na podkovy, při vázání hřívy koníkovi, předškoláci zvládli samostatně obkreslit a vystřihnout podkovu i koníka, dokreslit mu detaily a navázat hřívu. Omalovánka a koník k vystřižení zde.

Stavěli jsme překážkové dráhy pro koníky, které jsme přeskakovali, překračovali i podlézali, zkoušeli jsme, jak daleko dokážeme doskočit snožmo, zda umíme skákat po jedné noze. Koníci nás provázeli i logopedickým preventivním cvičením, volali jsme na koníky prrrrr, hyjé, frkali jako koně a náš jazýček klapal jako jejich kopyta. Zahráli  jsme si pohybovou hru: ” Fouká, prší, svítí, mrzne, sněží”, při které musí být dobře nastražené ouška a děti reagují na zvukový signál.

Zajímavou zkušeností byl pro děti poslech skladby Komedianti skladatele Dmitrije Kabalevksého a její následné pohybové ztvárnění. Hudba nám připomínala jízdu na koni, zkusili jsme tedy metodou aktivního poslechu ztvárnit Martinův příběh. Aby jste věděli o co se jedná, přikládáme odkaz na video zde, které sice není naše, ale ze kterého jsme čerpali inspiraci. Jak se nám to dařilo najdete na fotce níže (video jsme také zkusili natočit, musíme ještě upravit).

Po celý týden děti vyhlížely, zda se z šedivé oblohy začnou sypat první sněhové vločky, které ke svátku svatého Martina neodmyslitelně patří. Každý den jsme upravovali náš třídní Kalendář, a opakovali dny v týdnu. Letos stejně jako vloni (a několik let předtím) nás Martin s první sněhovou nadílkou nepřekvapil, to nevadí, my si počkáme… Vločky jsme si zkusili aspoň poskládat ze dřívek a špejlí.

A co jsme zvládli ještě? Tak třeba….hledali jsme koně v knihách a encyklopediích, modelovali podkovy a vykrajovali koníky z modelíny, předškoláci si procvičili z grafomotoriky horní oblouk, počítali podkovy, luštili sudoku, rozkládali slova na slabiky a hledali rýmující se obrázky, náměty na domácí procvičování a opakování nejen s předškoláky k vytištění zde.

Naučili jsme se zpívat s pohybovým vyjádřením píseň o Martinovi a zahráli jsme si ji i s doprovodem ozvučených dřívek (děti melodii dobře znají).

Píseň o sv. Martinovi

Milí dospěláci, zkuste se vrátit do svého dětství a vzpomenout si, zda jste někdy viděli “přijíždět Martina na bílém koni”.  Pokud si vzpomenete, napište nám rok a kolik Vám bylo let do zprávy na EduPage (sms, do e-mailu). Za odvahu Vás bude čekat malá odměna.

Byl to skvělý týden, oslavili jsme také čtvrté narozeniny Barunky, která nám přinesla zdravou svačinku. Podívejte se, bylo nám moc fajn, oblíbenou hrou dětí je vaření v kuchyňce a příprava hostin, kluky třeba moc baví stavit cesty pro auta, města a vláčkodráhy.