Na statku 11.-21.4.2023

Dva týdny po Velikonocích byla tématem vzdělávacích činností a her zvířátka, žijící na statku. Vyprávěli jsme si pohádku O koťátku, které zapomnělo mňoukat a četly příběh Jak myli podlahu z knihy Povídání o pejskovi a kočičce. Prohlíželi jsme si knihy i encyklopedie o zvířatech. Děti  určovaly, které zvířátka mohou na statku žít, pomocí obrázků přiřazovaly k jednotlivým zvířatům mláďata, pojmenovávaly samici i samce (kuřátko – slepice – kohout, jehňátko – ovce – beran, atd.). Opakovali jsme hudebně pohybové hry Na černou slepičku, Pásla ovečky, Na zajíčka, Slepička naříká, Na ovečky a vlka, Na kočku a myš. Děti vzpomínaly na písničky, ve kterých se zvířata vyskytují, zpívaly s doprovodem klavíru i hrou na jednoduché rytmické nástroje. Naučily se novu písničku s pohybem Ťuk, ťuk, kdo to je? Pomocí obrázků i maket děti zvířata počítaly, tvořily zvířecí rodiny a třídily je na skupiny podle počtu nohou.

Jemnou motoriku si děti procvičily při modelování z plastelíny, špetkový úchop důležitý pro správný úchop tužky děti trénovaly při otiskování korkového špuntu, při přenášení zrníček pomocí kolíčku na prádlo a přenášení vajíček na lžičce. Procvičovali jsme také stříhání do papíru, děti tvořily ovečku z papíru. V preventivních logopedických cvičeních děti napodobovaly pohyby, hlasy a zvuky zvířat, zkoušely je v hlubokým hlasem (táta), vyšším (máma) a vysokým (mláďě). Z grafomotorických dovedností děti procvičovaly tvar vejce – ovál, uvolňovaly si ruku při kreslení kudrlinek ovečce a krouživými pohyby (motání) nakreslily kočku. Kočku děti také malovaly temperovými barvami. Děti hádaly hádanky, ve kterých se ukrývaly zvířata, zkoušeli jsme společně vymýšlet rýmy (kočka – očka, myš – výš, aj.). Z dřevěných lamelek děti skládaly ohrady a výběhy.

Pohybové dovednosti děti zdokonalovaly při cvičení na Sokolovně, pobyt venku jsme trávili nejen na zahradě. Při výpravách do okolí školy i nedalekého lesa jsme pozorovali zahrádky, rozkvétající ovocné stromy a včelky při práci. V lese děti stavěly domečky z přírodnin, lupou pozorovaly broučky, měřily klacíky metrem, pozorovaly život v potůčku a poznávaly květiny a stromy. Navštívily jsme také divadlo Malá scéna a legrační hudební představení Tůdle – nůdle.