Můj domov 10.-14.5.2021

Jak vypadá můj domov a kde bydlím? V rodinném domě, nebo v bytě? Jakou adresu, číslo má můj dům? Na které ulici, ve kterém městě, vesnici, zemi žijeme? Kdo všechno bydlí u nás doma? Kde bydlí moji prarodiče? Kudy vede cesta k domu ve kterém bydlím? Zvládl bych dovést kamarády a paní učitelky k domu, ve kterém bydlím a je v blízkosti naší školy? Jaký je rozdíl mezi městem a vesnicí? Jaké budovy můžeme najít ve městě? Jaké na vesnici? Co znamenají různé značky, modrá, zelená a hnědá místa na mapách? Takové všetečné otázky nás provázely celým týdnem, ve kterém jsme se zaměřili nejen na  rozvíjení komunikativních dovedností, ale také na prostorovou orientaci a spolupráci dětí ve dvojici a menší skupince.

V pondělí jsme si připomněli proč na budovách během uplynulého víkendu 8. a 9. května visely vlajky (státní svátek – v tento den si nejen my v České republice připomínáme konec 2. světové války). Děti zkoušely naši vlajku vykreslit, skládat z různých materiálů a správně přitom volit umístění pro barvy. Pomocí obrázků se seznámily s velkým a malým státním znakem. Český lev vyobrazený na malém státním znaku byl velmi žádaný na vykreslení zvláště u chlapců. Poslouchali jsme také naši krásnou hymnu, kterou několik dětí ještě vůbec nikdy předtím neslyšelo.

Protože počasí bylo počátkem týdne téměř již letní, trávili jsme hodně času venku. Na vycházkách jsme hledali cesty k domovům několika dětí, které bydlí v okolí školy (musíme děti pochválit, hrdě nás vedly a ukazovaly ostatním cestu). Než začalo koncem týdne pršet, stihli jsme také strávit příjemné dopoledne v lese. Vzali jsme i naše skřítky Fandu a Tázinku, kterým jsme ukázali hrobeček, ve kterém jsme před nedávnem pohřbili nalezenou mrtvou myšku v lese. Na zahradě jsme pečovali o želvu Umu ze třídy Berušek. Nezapomněli jsme ani na naše třídní rybičky, pravidelně je krmíme a pozorujeme.

Dařila se nám spolupráce s kamarády, děti hrály společenské hry a společně plnily zadanou práci, která jim šla krásně od ruky – např. skládání měst z různých stavebnic, kreslení měst na tabuli.  Nejvíc nás ale bavilo prohlížení map, atlasů a glóbusu. Abychom na všechny značky a symboly zakreslené na mapách pořádně viděli a mohli si je přečíst, pomohly nám lupy, které si děti nosí v batůžku a pomocí nichž objevujeme v lese zajímavé věci a detaily.

“Dům, ve kterém bydlím” děti kreslily pomocí suchého pastele, prostorovou stavbu domu si vyzkoušely skládat pomocí velkých krbových zápalek a plastelíny. Orientaci na ploše a v prostoru  děti procvičovaly při vyhledávání předmětů a věcí různě umístěných na obrázcích a plakátech. Zrakové vnímání trénovaly při skládání puzzle, starší děti zakreslovaly do vymezeného prostoru (teček) stejný nákres podle vzoru – dokresli podle vzoru.