Mikulášský týden 5.-9.12.22

Mikulášský týden jsme si užili naplno. V pondělí přišly do školky děti v kostýmech anděla nebo čerta. A schválně, co myslíte, koho bylo víc? Andělů nebo čertů? Samozřejmě andělů, protože v naší sluníčkové třídě jsou děti jako andílci i během roku. Povídali jsme si o tom, jak tyto postavy vypadají, jaké mají vlastnosti a jak se chovají. Jako čertíci jsme si zatancovali, zahudrovali a procvičili ohebnost mluvidel, obličej čerta si děti zkusili nakreslit rudkou (speciální dřevěné uhlí černé barvy). Během dne jsme pilně cvičili písničky a opakovali říkanky pro pana Mikuláše. Moc nás bavilo hrát si s perníkovým těstem, válet ho a vykrajovat. Upečené perníčky jsme mlsali po obědě i na svačinu.

V úterý k nám přišel pan Mikuláš se svojí andělsko-čertovskou družinou. Na jeho návštěvu se děti moc těšily, byly zvědavé, jak “opravdový” Mikuláš, anděl a čert vypadá. Musím říct, že to byli sympaťáci, dětem se líbili. Pan Mikuláš měl v knize zapsané hlavně andělské chování dětí, byly tam sice i nějaké čertoviny, těch bylo ale málo. Společně jsme zazpívali a zarecitovali básničku a od Mikuláše a andělů dostali dáreček.
Další dny doznívaly zážitky. V kruhu jsme si povídali o tom, jestli děti potkaly i jiné Mikuláše, anděly a čerty, jestli se nebály, tak jako ve školce. Povídali jsme si také o tom, čeho se děti bojí, nejčastěji to byly hlavně sny o obrech a strašidlech. Z grafomotorických dovedností děti procvičovaly
změnu směru vedení čáry podle vzoru (hledání cesty, mikulášská berle), jemnou motoriku jsme trénovali omotáváním vlny na kousek kartonu, z kterého děti pomocí dolepení a dokreslení částí vytvořili anděla.
Ve středu k nám přijelo loutkové divadlo pana Taraby s pohádkou O Popelce. Další den jsme si o pohádce vyprávěli, připomněli si její děj a hlavní postavy. Pomocí svíček na adventním věnci jsme počítali, kolik neděl již uplynulo a kolik zbývá do Vánoc. Mikulášské obrázky děti skládaly z částí, hráli jsme postřehovou hru Dobble, vyzkoušely si také poskládat a vykreslit netradičně velkou omalovánku Mikuláše. V pátek se několik starších dětí připojilo ke třídě Berušek, se kterými si vyzkoušely cvičení ve zlínské Sokolovně.
Během týdne jsme pilně nacvičovali na blížící se vystoupení pro rodiče, zvládli vycházku do lesa, pozorovali počasí a vánoční výzdobu v okolí školy, na zahradě jsme sypali ptáčkům do krmítek.