Mezi zvířátky 23.-27.5.22

V tomto týdnu jsme pokračovali v tématu zvířátek ze hmyzí říše. V pondělí jsme si společně zopakovali jaké zvířata můžeme najít v trávě, a co všechno se děti dozvěděly minulý týden v programu o včelách. Povídání o včelách děti bavilo, podívali jsme se proto přes dataprojektor na příběh Jak se Mája narodila z kreslené pohádky Včelka Mája. Hlavními hrdiny týdne se ale stali mravenci.

Několik mravenišť totiž děti objevily při vycházce do lesa. S úžasem jsme pozorovali hemžící se tvory, běhající sem a tam, často nesoucí náklad větší než byli sami. Pomocí kompasu jsme si v lese ukázaly světové strany sever a jih (směrem k této straně mravenci staví svá mraveniště). Podle postavení Slunce se děti pokoušely určit, kde je Východ a kde Západ. Ve školce zkoušely děti  pozorované mraveniště vytvořit  kombinovanou výtvarnou technikou, malováním vodovými barvami, otiskováním houbičky a prstů, dokreslováním detailů tuší a nalepováním kousků dýhy, jako jehličí. Pomocí názorných pomůcek jsme si zopakovali vývojová stádia mravence (vajíčka-larva-kukla-mravenec), o kterých jsme si také četli v jednom z příběhů v Knize Ferdy Mravence od pana spisovatele Ondřeje Sekory. Čtené příběhy z této knihy jsme celý týden poslouchali při poledním odpočinku. Naučili jsme se také veršovou pohádku Polámal se mraveneček. V lese jsme si zahráli hru Mravenčí královna, a také si děti vyzkoušely v další hře – mravenčí štafetě, kolik mají mravenci práce s přenášením mravenčích miminek (vajíček a kukel), aby jim v mraveništi nebylo příliš zima nebo horko.

Nejstarší děti- předškoláci, zkusily nakreslit tělo mravence a mraveniště pod zemí (různé chodby a cesty). Mladší děti mravence modelovaly z plastelíny.

Ve čtvrtek se téměř všechny děti vypravily v rámci Filmového festivalu do kina, na pásmo animovaných pohádek. Poté si v parku užily spoustu doprovodných aktivit, her a činností.

V pátek jsme se vydali opět do lesa na další výpravu, cestou jsme pozorovali brouka roháče a ruměnice pospolné. Děti jako pilní mravenci pokračovaly ve své rozdělané práci – odkrývání kořenů vyvráceného stromu.  Zahráli jsme si hru, jak se mravenci domlouvají (tykadly a zadečkem). Zadeček máme, ale tykadla ne, místo nich nám posloužily menší klacíky. Pomocí nich se děti  musely ve dvojici dorozumívat beze slov.