Masopust držíme, řemesla ctíme 28.2.-4.3.2022

Poslední únorový den a první den začátku dalšího týdne patřil masopustní veselici – karnevalu, na který jsme se předcházející dny pečlivě připravovali. Již od rána se ve třídě scházely děti v různých převlecích, maskách, kostýmech a nemohly se dočkat, až po společné snídani začne pořádná zábava. Nejdříve se masky představily ostatním, následovalo taneční dovádění, hry ve dvojicích, skákání v pytli, přenášení míčků na lžíci, házení míčků na cíl, foukání do lehké kuličky, dokreslování vlasů šaškovi a navlékání korálků. Masopustní průvod s pořádnou muzikou a zpěvem vyrazil také na návštěvu třídy Berušek. V kuchyni jsme obdivovali, jak paní kuchařky umí pracovat s těstem a zjistili jsme, jak se vyrábí bavorské vdolečky, na kterých jsme si pochutnali při obědě. Na závěr nesměla chybět ani odměna a ocenění za snahu – nafukovací balónky a frkačky.

V úterý jsme s dětmi vedli diskuzi na téma: Co je to řemeslo? Jaké řemesla známe? Vysvětlili jsme si, co znamená přísloví: “Řemeslo má zlaté dno”. V tento den se děti ze třídy rozdělily. Ty nejstarší šly spolu s předškoláky ze třídy Berušek na návštěvu zlínského muzea, kde je čekal edukační program “U ševce Tomáše”. Ševcovské dopoledne bylo také připraveno pro děti, které ve školce zůstaly. Nejdříve jsme si povídali, kdo je to švec, co dělá, jaké nářadí a materiál potřebuje. Děti se naučily písničku s pohybovým doprovodem, Šili ševci, šili boty, kterou jsme zpívali v různém tempu, při cvičení jsme se zaměřili na posilování nožní klenby, grafomotorický prvek vodorovné a šikmé čáry a spojování bodů děti procvičovaly na velkém formátu na zemi. A pak už jsme si hráli na ševce, zatloukali hřebíčky a provlékali jehly dírkami v papírové botě. Uhodnout hádanku “Jak se jmenoval nejslavnější švec ze Zlína?” zvládla i naše menší “sluníčka”.

Další den nám předškoláci vyprávěli, co v muzeu viděli a co se dozvěděli. Pomocí pantomimy děti zkoušely přijít na to, na jaké další řemeslo se budeme hrát. Chvilku si hlavinky namáhaly, ale kominíka nakonec uhodly. Zkoušely prolézat kruhy jako komínem, lezly po žebříku, modelovaly knoflíky pro štěstí, ve skupinkách stavěly komíny podle zadání (nejvyšší, nižší a nejnižší). Kominíka zkusily děti také nakreslit pomocí křídy namočené v mléce.

Na přání dětí jsme po delší době vyhlásili opět Hračkový den. V tento den si mohou děti s sebou přinést jednu hračku, kterou představí a půjčí ostatním dětem. V komunikačním kruhu jsme se dětí zeptaly, co se dá dělat s hračkami, se kterými se již nehrají. Odpovědi a reakce dětí byly spontánní v souvislosti s aktuálním děním děti navrhovaly: mohly bychom je darovat dětem, které jsou v nemocnici nebo dětem, které žádné hračky nemají, protože jsou uprchlíci z Ukrajiny, kde je válka. A bylo rozhodnuto. Touto odpovědí nás děti inspirovaly, k uspořádání sbírky hraček. Oslovily jsme rodiče, aby spolu s dětmi přinesli do školky hračky, které chtějí těmto dětem darovat. Za všechny přinesené hračky moc rodičům děkujeme, jsou mezi nimi plyšáci, autíčka, panenky, puzzle, obrázkové knihy a leporela, pastelky, voskovky, plastelína, papíry na kreslení, hračky pro batolata i kojence a mnoho dalších, spousta z nich je úplně nových. V nejbližších dnech budou předány zlínským organizacím, které jim zajišťují pomoc a ubytování.

V pátek jsme si zopakovali vše, co o masopustu a řemeslech již víme, písničky Šili ševci, Pec nám spadla, Kalamajka, předškoláci si procvičili pravolevou orientaci v prostoru i na ploše, zkusili kreslící diktát a individuálně pracovali v sešitu Cesta do školy. Za necelý měsíc je totiž čeká zápis do 1. třídy základní školy (ve Zlíně bude 1.dubna 2022).

Těšíme se na viděnou!