Masopust držíme, řemesla ctíme 21.-25.2.2022

Je konec února a s ním období Masopustu (od Tří králů až po Popeleční středu před Velikonocemi). V tomto období se oslavuje lidová tradice v našem kraji nejčastěji nazývaná Fašank nebo masopust, jinde ostatky nebo končiny. Toto období naši předkové prožívali ve znamení zábav a bujarého veselí, než začala doba postní a přípravy na Velikonoce.

Také město Zlín drží každoročně Fašankovou tradici, kterou jsme ve Zlíně mohli vidět v sobotu 19. února s průvodem masek, prodejem řemeslných výrobků, řadou dalších atrakcí a občerstvením. Některé děti se na něj byli podívat, a tak jsme si mohli svoje zážitky vyprávět s dětmi navzájem. Oblíbenými postavami průvodu jsou např. šaškové, medvědi, vojáci, čerti, báby, smrtky, aj.

A tak jsme se i my dali do masopustního tvoření. Předškoláci skládali z papíru šaškům čepice a mašličky, dolepovali ozdůbky a třásně. Mladší děti zdobily šaška vystřihováním detailů na obličej nebo otisky prstů v barvě. Pomocí razítek jsme zaznamenali masopustní průvod masek.

K průvodu masek patří zábava, hudba, zpěv, tanec a pohyb, proto děti během týdne provázela klasická pohádka Tři medvědi. Zahráli jsme si pohybové hry Na medvěda, Na kočku a myš, Na kozu a zahradníka, Židličkovanou, seznámili se s novou písničkou, ve které táta medvěd tančí a přitom bručí. Pohybově děti napodobovaly různá zvířata, pochodovali v rytmu písně Tluče bubeníček a zpívaly veselé písničky: Medvědi, Pekla vdolky, Tancovala žížala, Komáři se ženili. Děti si také vyzkoušely kresbu medvěda podle šablony a předškoláci opakovali řazení předmětů dle velikosti (velký, menší, nejmenší).

Zaměřili jsme se také na procvičování grafomotorických a předmatematických dovedností, děti procvičovaly počítání, prostorovou orientaci a znalost barev a jejich odstínů. Předškoláci Kreslili s písničkou Kočka leze dírou a procvičovali koncentraci, logické uvažování a zrakové vnímání v  didaktických hrách Logico.

Po dlouhé době jsme také navštívili divadlo na nedaleké Malé scéně. Pohádka O Vodníku Česílkovi se dětem moc líbila, některé inspirovala k tomu, že na masopustní veselici, která nás čeká v pondělí 28.února půjdou v masce vodníka. Při výtvarných a pracovních činnostech děti tvořily výzdobu třídy a šaten, abychom to na pondělní veselici měli pěkně vyzdobené. Týden jsme zakončili cvičením v Sokolovně, kde jsme si to opět skvěle užili.

všechny zdraví paní učitelka Bohunka