Masopust 28.2.-4.3.2022

Pondělní ráno nového týdne začalo velmi netradičně. Do třídy přicházela různá stvoření – kočičky, pejsci, kuřátko, paní uklízečka, tanečnice, policista, lišák, vodníčci i kuchaři a dokonce i kostlivci. Začal pravý karnevalový rej masek. Děti soutěžily v přenášení vajíčka na lžíci, prolézání obručí, v chůzi po lávových kamenech i židličkované. U stolečku je čekala spousta zajímavých aktivit, kde si procvičily číselnou řadu, skládání obrázků podle velikosti nebo hledání stínů. Odměnou jim bylo popcornové mlsání.

V úterý se předškoláci z obou tříd vydali do zlínského muzea na výstavu s názvem „U ševce Tomáše.“ Děti mohly vidět skutečnou expozici ševcovské dílny, jakým způsobem se v tehdejší době šily boty, které materiály a náčiní se k tomu používalo. Připomněli jsme si, co všechno Tomáš Baťa za svůj život vybudoval, které ulice, domy, budovy a instituce ve Zlíně nesou jeho jméno. Děti měly možnost nahlédnout do obuvnické továrny, kde stroje výrobní linky pracovaly v hluku, který děti samy vytvořily pomocí plechovky a šroubku. Výstava nabízela doprovodné videoukázky, fotografie Tomáše Bati z cest po celém světě, obrovskou škálu obuvi od sportovní, turistickou až po plesovou. Velkou zajímavostí byly boty ve velikosti 60, které byly vyrobeny pro amerického basketbalového hráče.

Ve středu jsme se tradičně vydali za přírodou. Tentokrát na děti čekaly následující úkoly –

Najdi v lese:

  • něco hnědého
  • něco voňavého
  • něco tvrdého
  • něco barevného
  • něco jedlého
  • něco, co jde zlomit
  • něco, co jde ohnout
  • něco pichlavého
  • něco krásného…

Povídali jsme si, jak je příroda rozmanitá, bohatá a krásná v každém roční období.

Ke karnevalovému průvodu masek patří odedávna tanec. Seznámení dětí s lidovou písní „Tancuj, tancuj, vykrúcaj“ však v současné situaci dostala trošku jiný rozměr. Na základě slovenského textu písně jsme si povídali o jiných národnostech, kulturách i zvycích. Vysvětlili jsme si neznámé pojmy z písničky, včetně slovního spojení „stojí voják na vartě“ a zřejmě už tušíte, kterým směrem se začala ubírat debata mezi dětmi. Kdo je voják, proč stojí na stráži a kdy brání místo, kde žijeme a kde máme domov. A taky, že do našeho města přichází děti, které o svůj domov přišly a nemají ani oblečení ani hračky.

V následujícím Hračkovém dnu si děti přinesly nejen svou nejoblíbenější hračku, ale taky hračky, které darovaly potřebnějším. Tímto všem rodičům děkujeme, že se této dobrovolné akce zúčastnili.

Celý týden jsme zakončili dováděním v Sokolovně, kde nechybělo cvičení, skákání na trampolíně, lezení po žebřinách, tanečky nebo pohybové hry.

Po únoru převzal vládu březen a my se jen můžeme těšit na nové zážitky a dobrodružství.

Všechny zdraví paní učitelka Lenka