Masopust 21.-25.2.2022

Přípravy na masopustní veselí jsme odstartovali poslední únorový týden ve třídě Berušek. S dětmi jsme si povídali o této tradici, proč ji slavíme a jaké zvyky se k ní váží. Povídali jsme si o tom, z jakých slov se skládá slovo masopust, jaký má význam, a jaký další půst můžeme držet. Mnoho dětí sdělilo, že budou držet “čokopust”, tak se necháme překvapit, jestli to vydrží až do Velikonoc 😊. V průběhu týdne byly pro děti připraveny zábavné aktivity. Děti procvičovaly rozkládání slov, určování počátečního písmene a vymýšlely slova i věty na jedno písmenko. Dále děti měly za úkol dokreslit druhou polovinu koláče nebo koláče spočítat. Mladší děti malovaly na velký papír velký koláč. Předškolní děti zdokonalovaly práci se šablonou, obkreslily si koláče a rozdělily na čtvrtiny. Pomocí této aktivity jsme zopakovali matematické představy a zaměřili se na upevňování zlomků (pojmy polovina, čtvrtina). Děti si vytvořily pomocí své fotografie klauna, kterého dozdobily dle vlastní fantazie. Děti vystřihovaly, lepily a dokreslovaly různé doplňky, jako je klobouk a motýlek. Mladší děti si udělaly klobásu, kterou malovaly vodovými barvami.

V úterý jsme si čekání zpříjemnili návštěvou divadla Malá scéna, kde děti shlédly pohádku “Vodník Česílko”. Divadelní představení se dětem moc líbilo a všichni jsme si ho užili 😊.

Jak jistě všichni ví, masopust je svátek veselí a legrace. Proto jsme procvičili rytmus pomocí veselých písniček. Děti doprovázely hudbu tleskáním o lavičku nebo skákaly přes kameny podle rytmu. Zacvičili jsme si s písničkou “Hlava, ramena, kolena, palce”. Děti ve dvojicích soupeřily o míček a zdokonalovaly svůj postřeh a reakci na pokyn. Na závěr jsme si zahráli relaxační hru na “Medvěda”. Jelikož máme ve třídě šikovné děti, pomohly nám s výzdobou třídy. Všechny děti zkoušely svůj silný dech a nafouknout balónek. Některým dětem se to napoprvé nepovedlo, proto si balónek odnesly domů, aby ho nafoukly v pohodlí domova.

Ve středu jsme se vydali do lesa, kde děti pozorovaly přírodu, která se nám začíná pomalu probouzet. Pomocí metru měřily větve a své kamarády. Lupou pozorovaly nejrůznější přírodniny, které nám les nabízí. Protože se počasí každou chvilku mění, museli jsme les předčasně opustit a vydat se na školní zahradu, kde jsme si zahráli pohybovou hru “Maso x pust” a zacvičili jsme si s barevnými stuhami. Po zábavném hraní nás čekalo překvapení, kdy se nad Zlínem vznášela helikoptéra a děti ji s nadšením pozorovaly. Díky správnému vybavení, který nosíme do přírody  jsme si náš objekt dalekohledem přiblížili.

V průběhu týdne jsme ani nezapomněli na zpěv a naučili jsme se písničku “Kalamajka”. Některé děti věděly, že kalamajka je lidový tanec v páru, který jsme si vyzkoušeli zatančit. Posléze jsme písničku “Kalamajka” doprovodili na perkusní nástroje Boomwhackers. Ve čtvrtek předškolní děti kreslily s písničkou “Kočka leze dírou”.

Věříme, že si děti užily týden plného tvoření. Teď se určitě těší na zasloužené dva dny volna. O víkendu si můžete projít s dětmi “Fašankovou stezku”, která je pro Vás připravena kolem školky. V pondělí se budeme těšit na “Masopustní veselici” a na masky, které přijdou do školky.

Všem přejeme krásně prožitý víkend, plný zábavy.

Paní učitelka Barunka