Masopust 15.-19.2.2021

Během prvních tří dnů v tomto týdnu musela většina dětí z karanténních důvodů zůstat doma. Připravena pro ně byla distanční výuka s nabídkou vzdělávacích aktivit pro předškoláky i mladší děti s tématem Masopustu. Vypracované “úkoly” nám předškoláci přinesli ukázat, povídali jsme si, jak se jim dařilo je plnit, co se jim líbilo, co třeba bylo těžké, apod.

A tak jako děti doma, i my ve třídě Sluníček jsme se podívali na příběh “Jak to bylo o Masopustu” z pohádek Chaloupka na vršku, povídali jsme si o tom, co období Masopustu znamená, jaké kostýmy a masky k masopustní veselici patří a jaké jídla se připravují. Opakovali jsme říkánky o Masopustu, s říkánkou Rampouch procvičovali hluboký předklon, zahráli si pohybové hry (Na medvěda, Medvědí honičku, Maso-pust), vyzkoušeli se smát na celé kolo, dokonce tak, až jsme se za břicho popadali, určovali první a poslední hlásku ve slově, poznávali některé písmena, podle obrázků pojmenovávali hudební nástroje a zpívali písničky “Já jsem muzikant a To je zlaté posvícení”.

Protože nás v pátek čekala masopustní zábava, vyráběli jsme výzdobu – barevné balonky a klauny z papíru. Děti si procvičily vystřihování po čáře, správnou techniku malování s vodovými barvami, překládání papíru a lepení. Vyráběly i jednoduché hudební nástroje z papírové ruličky. Aby nástroj vydával pěkné zvuky – hrkal, vnitřek ruličky děti naplnily fazolemi (místo fazolí můžete zkusit dát rýži, čočku nebo cizrnu – pokaždé bude nástroj vydávat jiný zvuk).

Konec týdne jsme si užili při masopustní veselici. Představili jsme ostatním svou masku nebo kostým, tancovali jsme, skákali v pytli, zdobili masopustní koláče, podle velikosti seřazovali medvědy a podle zadání skládali pořadí masek v masopustním průvodu. Překvapili jsme paní kuchařky a podívali se za nimi do kuchyně, kde jsme jim zahráli a zazpívali. Za to nám dovolily nakouknout do hrnců, abychom zjistili, jaké dobroty nám vaří na oběd.

Přejeme všem krásné dny, těšíme se na vás opět v pondělí.