MAMINKY MAJÍ SVÁTEK

V neděli 10. května je svátek maminek. V tento den (a nejen v něm) můžeme svým maminečkám poděkovat za lásku a péči, kterou nám dávají. Od dětí dostávají maminky květiny a malé dárky, které jsou většinou vlastnoručně vyrobeny. Ve školce bychom pro maminky s dětmi chystali překvapení,… Moc je nám líto, že naše plány nevyšly, ale radost nám dělá to, že se blíží čas, kdy se zase budeme vídat.

Posíláme Vám další náměty na aktivity, které si můžete s dětmi vyzkoušet (nejlépe s tátou nebo staršími sourozenci) a připravit tak překvapení pro maminky k jejich svátku doma.

HÁDANKA

Vaří, pere, žehlí, šije, koupe děti, hrnky myje,

odpovídá na otázky, dává pusy z velké lásky. (Kdo je to?)

 

AKTIVITY

  • Popiš svoji maminku, jak vypadá, co má ráda.(odpovědi dětí zapište)
  • Co vše tvoje maminka umí? (odpovědi dětí zapište)
  • Jak se jmenuje tvoje maminka, tatínek, sourozenec (vytleskej slabiky jména, jména si zkuste společně napsat, poznáš první hlásku, písmeno?)
  • Jak doma pomáháš mamince? Čím jí uděláš radost? (zapište)
  • Vyrob mamince přání, obrázek, dáreček k svátku. Pár tipů na jednoduché tvoření z papíru, při kterém si děti procvičí stříhání najdete tady.

LOGOPEDIE – DECHOVÉ CVIČENÍ V PŘÍRODĚ

Určitě jste si všimli, že velkou rychlostí odkvétají žlutá krásná kvítka, jaké jsou to, hádejte? Správně pampelišku známe všichni, je to jedna z našich nejléčivějších bylinek, léčí třeba bolavé bříško. Je celá léčivá, od kořene až po květ a připravuje se z ní třeba i med. Vyzkoušejte si, jak se s ní dá krásně kreslit. Můžete s ní namalovat mamince obrázek. Použijeme ji i na dechové cvičení. Nejprve ochmýřenou rostlinu pampelišky utrhněte, nosem velký nádech, zavolejte nahlas přání a foukněte přání do větru. Určitě se vám vyplní.

PRACOVNÍ LISTY A ÚKOLY

K procvičování nejen grafomotoriky najdete pár tipů zde

Pro předškoláky najdete zde kompletní sadu 30 ks listů k přípravě do školy (již dříve jsme vkládali odkaz na zhruba polovinu).

Jak připravit předškoláka na psaní ve škole? Odborné rady a náměty na hry a cvičení pro najdete zde a zde

Budeme rády, když nám děti přinesou ukázat, jak se jim dařilo.

NAKRESLI MAMINKU – Pro starší a předškolní děti

Seznamte děti s básničkou a vysvětlete jim, že si vyzkouší namalovat maminku podle básničky, jedná se o tzv. kreslící diktát, děti pokračují v kresbě tak, jak se báseň říká. (tatínci mohou namalovat svoji maminku)

Hlavu zvládnu jedním tahem, ofinka ji ozdobí,

jedno oko, druhé oko, pusinka se nezlobí.

Všechno mojí mamce sluší, přičaruji obočí,

nesmí chybět nos a uši, než se vlásky zatočí.

Moje mamka parádivá má moc ráda pentličky,

tak i já jí zkouším kreslit roztomilé culíčky.

Podívám se z větší dálky, obrázek je hotový.

Aby obraz zarámoval, za úkol dám taťkovi.

PÍSNIČKA PRO MAMINKU

Nauč se a zazpívej mamince k svátku písničku. Menší děti mohou na melodii „Pec nám spadla“ zpívat: „Já mám mámu, ty máš mámu. Všichni máme maminku. Já mám pro ní, ty máš pro ní, k svátku sladkou pusinku.“

Starší děti a hlavně holčičky si mohou zatancovat a naučit se písničku Pavla Nováka – Naše máma, zde.

Předškoláci se určitě zvládnou hravě naučit i krátkou básničku:

Malinký dáreček, držím ho v dlani -

je pro mou maminku, myslím jen na ni...

Pro velké, pro malé, pro miminka -

bezpečím největším je maminka.

A když to všechno zvládnete, společně s celou rodinou se můžete podívat na jeden z dílů pohádek „Povídání o mamince a tatínkovi“ zde

A aby si i maminky přišly na své, posíláme odkaz na našeho oblíbeného pedagoga PhDr. Marka Hermana zde

Všechny Vás moc zdraví paní učitelky a skřítci “Fandové a Tázinky”, kteří si zatím užívají “prázdniny” s paní ředitelkou. Aby jim nebylo v prázdných třídách smutno, jsou s ní v ředitelně, jezdí na výlety, ale nejvíc se jim líbí v psím pelíšku. (Ta větší se jmenuje Moja, menší Lejzi)