Ledové království 29.1. – 2.2. 2024 – Berušky

Tento týden se nesl stále ve znamení zimy, ale tentokrát jsme se zaměřili na zvířata – ptáčky.

Hned v pondělí si některé děti zkusily rozstříhat obrázek se sýkorkou, který měly následně znova poskládat a nalepit na papír. Úkol to byl docela těžký, ale všichni jej zvládly. Pak jsme si zatančili ptačí tanec a za zvuku ptačího zpěvu jsme po tanci zrelaxovali. V kruhu jsme si řekli, o čem se tento týden budeme bavit a proč je důležité se o ptáčky v zimě starat. Děti se následně pochlubily, jestli doma mají krmítko nebo jakým jiným způsobem ptáčky krmí.

V úterý jsme šli do Městského divadla Zlín na pohádku o Pipi dlouhé Punčoše. Ještě před tím, než jsme do divadla vyrazili, jsme stihli ze dřívek od  zmrzlin, vyrobit ptačí budku. Byla to mravenčí práce, protože lepidlo nezasychalo tak rychle, jak bychom potřebovali.

Ve středu nás čekalo překvapení v podobě praktikantky z VŠ, která si pár Berušek půjčila a společně s některými Sluníčky tvořili.  My jsme se pustili do výroby krmítek pro ptáčky. Smíchali jsme dohromady Heru a zrníčka a ze vzniklé směsi děti modelovaly koule. Některé práce moc bavila, některým nebyly příjemné špinavé ruce. Ale každý si aspoň jedno krmítko vyrobil. Tento den jsme šli brzy na zahradu. Předškoláci šli pak dříve do školky a čekala je metoda Dobrého startu. Při té si zopakovaly písničku „Měla babka“, popovídali jsme si o písničce, protáhli celé tělo při pohybových a rytmických hrách a nakonec jsme si celou písničku graficky znázornili.

Čtvrtek byl nejaktivnější dnem z celého týdne. Hned po snídani jsme tvořili ptáčky do našich budek ze dřívek. Předškoláci měly za úkol obkreslit šablonu, vystřihnout, dokreslit a nalepit na kolíček. Mladší děti měly šablonu už rovnou obkreslenou. V kroužku jsme si povídali, co můžeme ptáčkům v zimě dávat do krmítka. Děti samy zhodnotily, jaké potraviny pro ptáčky jsou vhodné a byli překvapení, co vše se jim dávat nesmí. Pak se zase vybrané děti přesunuly za praktikantkou a my ostatní jsme se vydali na procházku do lesa. Tam jsme se byli podívat, jestli jídlo, které tam děti minulý týden přinesly, je snězené. Po cestě jsme rozvěšovali naše krmítka pro ptáčky. Děti se v lese vyřádily a i když jsme byli trochu špinaví a mokří, užili jsme si to.

V pátek byly pololetní prázdniny, takže bylo ve školce méně dětí. Byli jsme společně se Sluníčky na Sokolovně, kde jsme si dobře zacvičili, zaběhali a vyřádili se. Pak už nás čekala jenom cesta zpět do školky, oběd, odpočinek a odpolední hraní.