Ledové království 15.-19.1. 2024 – Berušky

Ledové nebo lednové království? 🙂 Tento týden jsme využili toho, že se počasí aspoň trochu tvářilo zimně.

V pondělí jsme se jako vždy přivítali po dnech volna a sdělili si naše zážitky, které jsme v tyto dny prožili. Děti se rády pochlubí a tato klidnější aktivita je baví. Během komunikačního kruhu pracujeme s denním kalendářem, kde děti mění dny v týdnu, měsíce, datum a počasí a tak si pěkně procvičují orientaci v čase, roční období, počasí apod.. Když jsme si řekli, co nás tento týden čeká, vrhli jsme se na aktivity spojené se zimním tématem. Děti malovaly papír modrým inkoustem, který nám pak sloužil k dalšímu tvoření a procvičili jsme si koordinaci ruka-oko při modelování plastelínou na šablonu.

V úterý jsme zapouštěli sůl do vodových barev a díky tomu nám sůl vytvořila v barvě zajímavé obrazce. V kroužku jsme pracovali s textem – děti poslouchaly krátký příběh o Paní Zimě, se kterým jsme pak dále pracovali. Následně jsme procvičili oromotoriku, tedy jsme procvičovali pohyby jazyka a úst. Pak už na nás nečekalo nic jiného, než tvořivé aktivity. Na inkoustový papír děti malovaly, co si zapamatovaly z příběhu. Také jsme procvičili orientaci v prostoru pomocí stezky z vloček, kde děti měly dle „mapy“ projít cestou. Nakonec jsme zdobili vločky pomocí kamínků a minerálů.

Středeční den byl ve znamení návštěvy Filharmonie Bohuslava Martinů, kde se děti seznámily s hudebními nástroji a vážnou hudbou. Samozřejmě jsme si ve školce nezapomněli říct, jak se na takovém koncertě chováme a co se sluší a patří.

Ve čtvrtek jsme si popovídali, jak se měl Fanda a Tázinka, kteří byli do středy na výletě u Toničky.  Tento den jsme také procvičovali sluchové vnímání. Ve čtyřech skupinkách měly děti za úkol, najít ve třídě předměty, které začínají na jednotlivá písmena slova „Z-I-M-A“. Tuto dovednost jsme pak trénovali i u stolečku pomocí kartiček. Dále jsme procvičovali předmatematické dovednosti a zrakové vnímání s jemnou motorikou, kdy měly děti hledat dvě stejné vločky a umístit kolíček na správné místo. Předškoláky pak čekala Metoda dobrého startu, kde jsme se seznámili s písničkou „Koulelo se koulelo“.

V pátek jsme měli Hračkový den. Představili jsme si a ukázali, jaké hračky kdo přinesl. Popovídali jsme si o tom, co nás čeká o víkendu. Vyzkoušeli jsme si pokus s vodou a solí – zkusili jsme si vytvořit mráz/námrazu ve sklenici, kterou budeme následujících několik dnů pozorovat, než se odpaří veškerá voda.