Jak to bylo na svatého Václava 27.-1.10.2021

Poslední zářijové dny jsme si povídali o svátku svatého Václava, opakovali dny v týdnu, pozorovali počasí a říkali si, co se děje na zahrádkách, na polích, v lese a jak poznáme, že nastalo další roční období – podzim. Děti se s postavou sv. Václava seznámily nejen z obrázků a omalovánky. Podívali jsme se na jeden z příběhů pohádek Chaloupka na Vršku, který vypráví o svatém Václavovi a životě v době, kterou pamatují už jen naše babičky. Pustit si ho můžete i vy doma.

V příběhu se děti dozvěděly, které houby se dají na podzim sbírat, jak poznáme, které jsou jedlé a proč se některým říká václavky. Houby se staly také námětem pro výtvarnou práci, starší děti si nejprve vytvořily otiskováním houbičky podklad, do kterého nalepovaly houby, které si vystřihly.  Mladší děti si procvičily koordinaci ruka-oko při tvoření mochomůrky, trhaly na malé kousky papír, lepily a otiskovaly prstík.

Jedním ze znaků nastávajícího podzimu je odlet ptáků do teplých krajin. Připomněli jsme si některé odlétající ptáky – vlaštovky, čápy, jiřičky. Zahráli si pohybovou hru – Na vlaštovky, napodobovali let ptáků a naučili se písničku Zazpívala vlaštovička.

Zazpívala vlaštovička, že je konec léta,
odletěla za sluníčkem do širého světa.
Letěla za hory, za hluboké moře.
Křídlem na mě zamávala: „Měj se Vítku dobře.
Až se jaro vzbudí ze sna na polštáři z kvítků,
přinesu ti zlatou mušku, na shledanou Vítku.“

Zaměřili jsme se na grafomotorická uvolňovací cvičení – kroužíme rameny, celými pažemi, lokty, zápěstím v různých směrech, na ploše papíru zkoušíme volný nepřerušovaný pohyb a vodorovné čáry, dbáme na správný úchop tužky a správné sezení. Předškoláci vybarvovali houby podle symbolů (každý symbol představoval jinou barvu), zkoušeli houby pojmenovat. Při hře s kostkou obtahovali takový počet hřibů, kolik jim po hodu kostka ukázala. Pracovní listy k procvičování k vytisknutí zde.

Poslední den v září jsme pořádnou dávkou vitamínů oslavili další šesté narozeniny jednoho z nás. Ovoce nám moc chutnalo, nezbyl ani kousíček. Ostatní děti se snažily vzpomenout, kdy budou narozeniny slavit, předškoláci dostali úkol – zjistit a zapamatovat si, ve kterém měsíci se narodili.

Na zahradě si nejen hrajeme, zdoláváme překážky, šplháme a ručkujeme, ale také se učíme praktickým dovednostem – třeba zametat, poznávat a sklízet bylinky.

V pátek jsme se přidali k dětem ze třídy Berušek a poprvé v tomto roce cvičili na Sokolovně. Bylo to skvělé, užili jsme si i trampolíny a skákání do neznáma (do měkké dopadové plochy), už teď se těšíme na příští pátek, kdy půjdeme zase.