Jak se budí jaro 27.-31.3.2023

Proměnlivé počasí posledních březnových dnů nám ukázalo, jaký může začátek jara být. S dětmi jsme změny pozorovali a pojmenovávali (slunečno, zataženo, deštivo, větrno, chladno, sněhová vánice, mráz apod.) Díky těmto rychlým změnám děti pochopily, proč se říká Březen, za kamna vlezem. Obrázky s charakteristickými znaky a piktogramy počasí děti třídily a přiřazovaly do správného období zima – jaro.

Pro přivolání jarního počasí jsme zpívali nám již známé písničky Hřej sluníčko hřej, Vozilo se na jaře a Travička zelená, hráli jsme hudebně pohybové hry Zlatá brána, Uvíjíme věneček. Některé děti chtěly malovat tuší a vodovými barvami sluníčko, jiné zdobily jarní motivy a květiny kousky plastelíny. V ranním kruhu jsme si povídali, co nás napadne, když se řekne, jaro.

Podle obrázků jsme si povídali, co lidé dělají na jaře na zahrádkách. Tak jako zahradníci, jsme si připravili hlínu a semínka, které děti zasadily (řeřichu, pažitku, dýně, cuketu, okurku…). Během týdne se děti staraly, aby semínka měla dostatek vláhy a dobře vyklíčila.

Pomocí velké obrázkové mapy děti poznávaly, která zvířata už se mohla vzbudit ze zimního spánku a kde tato zvířata žijí (pod zemí, ve vodě, v lese, na louce, na stromech…). Obrázky zvířat děti třídily a přiřazovaly na vyhrazené místo, podle prostředí, které zvířata obývají. Tělo si děti protáhly při napodobování zvířecích pohybů (žába, had, čáp, pavouk, myš….). Pro čápy jsme stavěli komíny, květiny děti skládaly z magnetických dílků, geometrických tvarů a barevných mozaik. Pomalu jsme se začali připravovat na svátky jara – Velikonoce. Malovali jsme přinesená vyfouknutá vajíčka, oválný tvar vejce děti skládaly z kostiček i kaštanů. Obří zdobené kraslice děti vytvořily nalepením namačkaných krepových papírových kousků. Další velikonoční dekorace vyráběly děti společně s rodiči ve čtvrtek odpoledne. Tvoření jsme kvůli deštivému počasí museli přesunout do třídy, dokonce jsme stihli díky velké pomoci několika tatínků a maminek vyhrabat kamínky z trávy a uklidit další větvičky a větve z pokácených stromů.

Na zahradě děti během týdne pozorovaly tání sněhu a ledu, pomáhaly uklízet větvičky, hrály se s pískem, kamínky a zdolávaly oblíbené přírodní prolézačky. Pracovaly také s hlínou, sázely velikonoční osení.  V pátek si děti užily odpočinkový Hračkový den. Hračky přinesené z domu děti představily ostatním, vysvětlily, jak se s nimi ostatní mohou hrát a půjčovaly si je.