Jak se budí jaro 13.-17.3.2023

Březnové sluníčko nás zahřálo a pošimralo svými paprsky a dalo nám na vědomí, že se blíží velká změna v přírodě – nastane jaro. S dětmi jsme si povídali na téma: Jak poznáme, že bude brzy jaro?  Podle obrázku děti popisovaly charakteristické znaky a činnosti měsíce března, seznámily se s významem pranostiky Na sv. Řehoře čáp letí od moře, žába hubu otevře a líný sedlák, který neoře. Opakovali jsme již nám dobře známou říkánku Klapy, klap, já jsem čáp a taneček Vrabec a sýkorka. Při foukání do peříček si děti procvičily hluboký nádech nosem a výdech ústy.  Dovednosti jemné motoriky, špetkový úchop jsme trénovali při třídění a sbírání semínek (hrách, čočka, fazole). Z papíru děti skládaly sněženky, kterým domalovaly stonky a listy. Nejstarší děti rozstříhaly po čarách obrázky růstu sněženky a poté jej skládaly podle posloupnosti.

Jaro jsme přivolávaly říkánkami Zimo, zimo, táhni pryč… a Přišlo jaro do vsi. Hráli jsme oblíbené hry – Zlatou bránu, Pásla ovečky, Ptáčku jak zpíváš? Děti malovaly temperovými barvami svislé čáry – stonky krokusů a květ otiskly kouskem houbičky. Kombinovanou výtvarnou technikou (natírání, malování temperovou barvou a nalepování papírových květinek) vytvořily děti jarní louku. Při práci ve skupině děti skládaly z PET víček a kamínků sluníčko. Oslavily jsme také další čtvrté narozeniny.

Na zahradě bylo oblíbenou činností ježdění na odrážedlech, nakládání a převážení kamínků na autech, tvoření v pískovišti a ochutnávání první pažitky z bylinkové zahrádky. Při procházkách okolím školy a cestě do lesa jsme hledali změny v přírodě, které ohlašují příchod jara (kvetoucí jíva – kočičky, pupeny, rostoucí tráva) a poznávali jarní kytky – sněženky, bledule, krokusy, narcisy, prvosenky, čemeřice, zlatý déšť. V lese děti zdolávaly nerovnosti terénu, zkoumaly pařezy lupou, hrály si s klacíky, poměřovaly délku kvetoucí jívy – kočiček (hledaly  nejdelší), metrem měřily délky klacků a vzdálenosti mezi stromy.

Moc se už těšíme na další týden, ve kterém zakončíme zimu a přivítáme jaro rituálem, zvykem vynášení (u nás pálení) zimní paní, smrtky Morany.