Já človíček 13.-17.9.2021

Již několik dní chodí děti do školky a všechny skvěle zvládly adaptaci na nové prostředí. Ranní loučení probíhá v poklidu, některé děti rády ještě sledují mávání na rozloučenou a odchod maminky či tatínka na obrazovce přes kamerový přenos.

V tomto týdnu (tak jako po celý rok) nás opět provázeli človíčkové ze školky Fanda a Tázinka. Každé ráno se s nimi a ostatními dětmi zdravíme. Vysvětlili nám, jak se chránit, abychom nebyli nemocní, jak je důležité pobývat hodně venku a na sluníčku, umět smrkat, používat kapesník, umývat si ruce, jíst hodně ovoce, zeleniny a zůstat doma, když se necítíme dobře. Hodně “sluníček” totiž kvůli nemoci muselo zůstat doma. Na všechny jsme vzpomínali a posílali na dálku pozdravy a přání, aby mohli brzy zase mezi nás.

Procvičovali jsme orientaci na vlastním těle, pojmenovávali části těla a k písničce s ukazováním “Hlava, ramena, kolena, palce” se děti naučily další sloku:

Ruce, kolena, zadeček, břicho, zadeček, břicho, zadeček, břicho, 

ruce, kolena, zadeček, břicho, uši, vlasy, oči, krk.

Protože počasí bylo ještě skoro letní, byly jsme hodně venku. Při výpravě do lesa jsme hledali svůj kamínek, všímali si, co se začíná dít s přírodou, jaké plody dozrávají, zkoumali lupou kůru stromů, měřili a porovnávali, které stromy jsou širší, které užší. Hráli jsme hry: “Na slepou bábu, Lepidlo a Zvukovou vlnu”. Při těchto hrách se musí děti soustředit a spolupracovat. Naučili jsme se první sloku písně V lese je krásně, kterou si můžete zazpívat podle textu ZDE.

Přinesené kamínky z lesa a jsme si prohlíželi a vedli diskusi, zda mohou být kameny živé. Říkali si, jak mohou být pro člověka kameny, minerály, nerosty užitečné. Jaké jsou, co nám jejich tvary připomínají. Poznali jsme různé barevné kamínky, minerály a každý dostal svůj kamínek – krystal křišťálu, který bude každý den čekat na děti v krabičce ve třídě. Křišťálu svěřily děti svá tajemství, mohou si s ním hrát, vzít ho ukázat domů. Ve školce ho budeme používat při relaxaci. Pokusem  jsme přišli na to, že kameny přijímají teplo nebo chlad okolí a že křišťál přijímá barvu předmětu, který je v jeho blízkosti, mohou růst nebo se zmenšovat. Proto děti připustili, že kameny mohou být živé.

Na zahradě jsme sklízeli úrodu okrasných dýní, počítali kolik se jich urodilo, kreslili křídami, běhali, starali se o želvičku, jezdili na odrážedlech a koloběžkách. Ve venkovní učebně rádi tvoříme a kreslíme, dokreslovali jsme sluníčka, aby jich bylo stejně. Společně jsme nalepováním detailů dokončili strom, na který se můžete podívat na nástěnce. Také jsme malovali sluníčka vodovou barvou a kreslili postavu človíčka, kterého máme rádi. Předškoláci vystřihovali sluníčko z papíru a paprsky tvořili provlečením provázku a uvázáním uzlů. Menší děti zkoušely paprsky sluníčka nastříhat.

Učíme se říkat, jak se cítíme a pojmenovávat své emoce. Podle toho jak se děti cítí, si ráno připnou kolíček se svou značkou na obrázky smajlíků s emocemi: “jsem spokojený, šťastný, smutný, rozzlobený.”

Předškoláci četli obrázky, opakovali dny v týdnu, procvičovali, jakou hlásku slyší na začátku slova, zkoušeli poznávat písmena a při kreslení s písničkou inspirovanou metodou dobrého startu trénovali grafický záznam svislých a vodorovných čar. Tentokrát jim v tom pomáhala písnička To je zlaté posvícení. 

Pracovní listy k procvičování najdete ZDE.