Distanční vzdělávání Berušky 29.3-1.4.2021

TÉMA PRO TÝDEN 29.3. – 1.4. 2021
„HODY, HODY, DOPROVODY“

Cílem tohoto týdne je  připomenout si pestrobarevnost jara, zvyky a obyčeje Velikonoc, zdokonalovat hrubou i jemnou motoriku, zrakové vnímání, rozvíjet řeč a komunikaci.

Ahoj děti,

už nám konečně začalo jaro, svítí sluníčko a vy můžete s rodiči chodit více na procházky. Zajíček Pavlíček pro vás nachystal v lese tréninkovou stezku, aby jsme se drželi všichni ve formě a bude také s námi tento týden, když si budeme povídat o velikonočních svátcích, které začínají již přípravami, a to po celý pašijový týden. Že nevíte, co to znamená? To nevadí, postupně se společně dozvíme víc.

Než se pustíš do práce, podívej se na krátkou pohádku  Jak se pomlázky ztratily.

Modré pondělí 29. 3. 2021

Pracovní týden, jak už moc dobře víte, začíná pondělím a než si řekneme něco víc o tom pašijovém, zopakuj si jednotlivé dny, spočítej je a ukaž na prstech, kolik dnů má celý týden. Výborně, můžu vám i zajíčkovi Pavlíčkovi teď prozradit, že pašijový týden začíná květnou nedělí, pokračuje modrým pondělím. Dříve se v tento den hlavně uklízelo, aby se na velikonoční svátky všechno jen lesklo.

Dnes budeš mít tedy za úkol uklidit si ve svém pokoji a celý den pomáhat rodičům, nejprve si ale procvič prstíky. Je to jednoduché, kde uvidíš na tomto obrázku jeden kámen, položíš ukazováček, kde jsou dva kameny, dáš ukazováček a prostředníček.

Až to všechno zvládneš, můžeš si ještě procvičit zrak se zajíčkem. Podívej se na tento obrázek a hledej:

Najdi zajíčka, který fouká do listu.
Najdi zajíčka, který má roztažené ruce a dívá se nahoru.
Najdi zaječí mámu s malými zajíčky.
Najdi zajíčka, který se dívá zamilovaně.
Najdi zajíčka, který drží v ruce kytku.
Najdi maminku zaječici s malým zajíčkem, kteří hopsají (tancují).
Najdi zajíčka, který fouká do listu.
Najdi zajíčka, který se drží mrkev.

Nakonec se ještě nauč tuhle krásnou básničku:

Hody, hody doprovody,
já jsem malý zajíček,
utíkal jsem podle vody,
nesl košík vajíček.

Potkala mě koroptvička,
chtěla jedno červené,
že mi dá lán jetelíčka
a já říkal: Ne, ne, ne.

Na remízku mezi poli,
mám já strýčka králíčka,
tomu nosím každým rokem,
malovaná vajíčka.

Šedé úterý 30. 3. 2021

Úterý má v pašijovém týdnu barvu šedou. Taky tento den se ještě uklízelo. Vymetaly se pavučiny a prach ze všech koutů v domě. Vy už máte doma určitě pečlivě uklizeno, takže na vás dnes čeká trošku jiný úkol.

Zajíčka Pavlíčka moc zajímá vyprávění o pašijovém týdnu, ale ze všeho nejvíc rád sportuje, vymyslel pro vás tréninkovou stezku v lese a také nám poradil, že je moc dobré cvičit každý den, alespoň na chvilku. Zasíláme vám proto tento motivační odkaz, kde máte možnost se inspirovat, jak mohou předškolní děti správně cvičit v domácím prostředí. Zkuste to a uvidíte.

To měl zajíček Pavlíček dobrý nápad, viďte? Jak myslíte, že zajíček Pavlíček vypadá? Má krátké, nebo dlouhé ouška? Povídej si o tom s rodiči. Potom si můžeš zajíčka vyrobit a to buď z papíru, nebo ze starého květináče. Necháme to na tobě, inspiraci hledejte zde.

Můžete si také spolu s maminkou zahrát na hru ,,Na co myslím?“ Jak se hra hraje? Maminka: „ Má to zobáček, žlutá peříčka. Kdo to je?“ Dítě: „Kuřátko“ – role ve hře si můžete vyměnit..

Škaredá středa 31. 3. 2021

Středa je podle pašijového týdne škaredá a říkalo se, že ten kdo se mračí v tento den, bude se mračit po celý rok. Se zajíčkem Pavlíčkem se spolu pro jistotu budeme jen usmívat, nejprve malinko, za chvilku trošku víc, nakonec co nejvíc. Můžete si také vyzkoušet, jestli zvládnete zdvihnout obočí, lehce zavřít oči, stáhnout rty, nafouknout tváře, zavřít nejdříve levé, pak pravé oko, nakrčit nos, nebo vycenit zuby a nakonec našpulit rty. Jde vám to? Jsme přesvědčené, že určitě ano.

Musíme připomenout, že se také v  tento den pekly Jidáše. Vyzkoušej si s maminkou upéct také. Připravili jsme pro vás tento recept:

  • 500 g hladké mouky
  • 70 g másla (nerozpuštěného, pokojové teploty)
  • 2 žloutky
  • 300 ml smetany na vaření
  • 80 g cukru krupice
  • 25 g droždí
  • 4g soli
  • špetka strouhaného muškátového květu
  • kůra ze 1/4 citronu
Na potření
 • 1 vejce
 • 2 lžíce medu
 • 1 lžíce másla

Postup:

 1. Droždí a lžičku cukru společně v menší misce rozmačkejte vidličkou a pak rozmíchejte na kaši. Zalijte 100 ml vlažné smetany, přimíchejte lžíci mouky a nechte chvíli vzejít kvásek. Pokud po 10-15 minutách nevidíte žádnou aktivitu, začněte znovu s novým droždím.
 2. Všechny ostatní suroviny odměřte do mísy. Máslo i žloutky by měly mít pokojovou teplotu, zbytek smetany použijte vlažný, usnadníte tím kynutí. Přilijte kvásek a promíchejte a zpracujte dohromady na hebké, vcelku nelepivé těsto. Potom hněťte aspoň 5-10 minut, až bude těsto hladké a pružné jako plastelína. Tyto činnosti se pochopitelně nejlépe konají kuchyňským robotem s hnětacím vybavením.
 3. Propracované těsto zformujte do koule, uložte do mísy, zakryjte folií a nechte zhruba hodinu kynout, až nabude dvojnásobného objemu. Poté těsto vyklopte, prohněťte, vyžeňte z něj vzduch a rozdělte nejprve na čtvrtiny, poté na osminy a nakonec na 24 stejných dílků.
 4. Z každého dílu vyválejte váleček dlouhý kolem 20-25 cm a tenký jako malíček. Stočte do uzlíků a klaďte na plech vyložený papírem na pečení – uvedený počet se vejde na 2 plechy.
 5. Smotané uzlíky potřete vejcem rozšlehaným s 2 lžícemi vody a nechte ještě 20 minut trochu vykynout. Troubu zatím předehřejte na 190 stupňů.
 6. Vykynuté uzlíky znovu potřete vejcem a vložte do trouby. Pečte 15 minut, až podstatně nabudou, zezlátnou a zpevní. Doporučujeme péct jen jeden plech, nikoli dva najednou. V opačném případě po 10 minutách otočte plechy, prohoďte dolní s horním a přidejte 1-2 minuty pečení navíc.
 7. Med ohřejte, až bude horký. Odstavte, vhoďte do něj máslo nakrájené na kostičky a míchejte, dokud se nerozpustí. Vznikne hustá medová omáčka, kterou pak potřete upečené jidášky ihned po vyndání z trouby. Potřené pečivo nechte chvíli chladnout na plechu, pak ale přesuňte na mřížku. Zkuste vydržet, až jidášky vychladnou zcela.

Při pečení jidášů se určitě bude hodit poslouchat  hudbu a když je to přímo velikonoční písnička půjde vám práce jistě přímo od ruky.

Zelený čtvrtek 1. 4. 2021

Na zelený čtvrtek se jedla pouze jaká strava, víte to děti? Ano správně, připravují se zelené pokrmy, nejčastěji z jarních bylinek (kopřivy, špenát, pažitka) a snídají se jidáše. To je náš zajíček Pavlíček moc rád, protože mu velmi chutná všechno, co je zelené. Poznáš, co je na obrázku?

Až si sníš nějakou zelenou dobrůtku, možná to bude špenát a k tomu budete mít vajíčko, můžeš se pustit do dnešního úkolu. Snaž se pomoct zajíčkovi Pavlíčkovi najít stejné vajíčka.

Určitě máš doma spoustu stavebnic, dokážeš si třeba z kousku špagátu, nebo vlny vytvořit své vlastní vajíčko na podlaze a pěkně ho vyzdobit, třeba takhle? Nebo pokud máš doma plastelínu, můžeš si vytvořit velikonoční vajíčka. Kousek plastelíny si polož na dlaň a krouživými pohyby druhé ruky tvoř malé kuličky, které na okrajích trochu zmáčkneš. Zkoušej např. stejně velká, různě velká, stejně barevná či různobarevná. Kolik vajíček jsi vytvořil?

Pro vás, co mají rádi tvoření máme  tip na  výrobu krásné papírové slepičky.

Během nastávajících dnů se jistě pustíte do malování vajíček. Chtěli bychom se s vámi  podělit o to, jak se dříve vajíčka barvily. Místo barev na vajíčka se používalo k obarvení cibule. Před obarvením se dal na vajíčko jakýkoliv lísteček nebo květina, která se našla venku. Ta se omotala obvazem a vložila do vroucí vody se slupkami od cibule. Vařilo se asi 12 min, mezitím se musela vajíčka otáčet.

Další tip pro vás, jak obarvit vajíčka bez chemie:

Do středního hrnce dáme vodu s danou surovinou a vaříme 15-30 minut, poté barvy přelijeme do barvících nádob ( například zavařovací sklenice) a přidáme lžičku octa, ten napomáhá zachování barvy. Ponořená vajíčka dáme do lednice na 12 hodin.

Žlutá-1 lžíce kurkumy

Hnědá- slupka od cibule

Růžová- červená řepa

Modrá- červené zelí

Zelená- červené zelí a kurkuma

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Další dny už od nás úkoly dostávat nebudete, aby jste se mohli společně s rodiči připravovat a užívat si svátky, také krásné procházky a doufejme i sluníčko. Jen abychom dokončili povídání o pašijovém týdnu, máte možnost si přečíst o každém dnu něco zajímavého a možná se i inspirovat.

Pro šikovné předškoláky, kteří by přece jenom chtěli i přes svátky plnit úkoly najdete zde.

Velký pátek 2. 4. 2021

Podle pověstí se na Velký pátek dějí zázraky a otevírají poklady. To se prý projevuje různými puklinami ve skalách či v zemi, odkud vychází světlo. Zároveň by se nemělo pracovat se zemí – rýt nebo okopávat a také se nesmí půjčovat žádné věci, aby nebyly v tento magický den očarovány.

Bílá sobota 3. 4. 2021

Bylo zvykem, že se vymetal hmyz z domu za zvuku kostelních zvonů, nebo že se před kostelem pálily ohně, do nichž lidé nosili polínka ze svých domovů. Lidé také třásli s ovocnými stromy, aby byla dobrá úroda.

Boží hod velikonoční neděle 4. 4. 2021

Na Boží hod je rovněž zvykem péct beránky a mazance, chlapci zase pletou pomlázky na Velikonoční pondělí. Pokud budete mít chuť, také jsme pro vás připravili obrázkový recept.

 Velikonoční pondělí 5. 4. 2021

Velikonočnímu pondělí se někdy říká také pondělí červené. V tento den chodí chlapci a muži koledovat s pomlázkami k děvčatům, aby měly dostatek síly a krásy. Za odměnu od holek dostanou malovaná vajíčka, stuhy, různé dárky.  U té příležitosti se odříkávají  velikonoční koledy. Ke snídani se jí mazance a velikonoční beránci. V různých krajích se některé zvyky v minulosti lišily, například někde chodila v úterý koledovat děvčata, jindy je chlapci polévali vodou a dnes platí, že pokud  přijdou chlapci koledovat po dvanácté hodině dopolední, dívky je mohou rovněž polít.

A jak trávíte Velikonoce vy? Těšíme se, až nám vše o přípravách povyprávíte na online setkání.

Mějte se krásně