Distanční vzdělávání Sluníčka 1.-5.3.2021

TÉMA PRO TÝDEN 1- 5. března 2021

“JARO UŽ JE ZA VRÁTKY”

Cílem tématu je vzbudit u dětí kladný vztah k přírodě a znát charakteristické rysy předjaří a
jara. Umět pojmenovat první rostlinky (petrklíč, sněženka, bledule, kočičky, sedmikrásky …).Učit se prožívat radost z probouzející se přírody.

Pondělí 1. 3. 2021

Ahoj děti, milé naše “sluníčka”, v tomto týdnu si budeme povídat o dalším ročním období, které se pomalu blíží, uhodnete, které to je?

Motivační pohádka  “O JARNÍM SLUNÍČKU”

Vykouklo sluníčko za bílým obláčkem, který plul po modré obloze. Sluníčko se protáhlo, zamrkalo a usmálo se na svět. Letos nastal jarní čas nějak brzy, ale kytičky už vykukují z hlíny, ptáčci začínají zpívat, tak se sluníčko dalo do práce. Rozzářilo se na celou oblohu, zahnalo obláčky a začalo pomalu prohřívat zem. A jaro může začít. Další den však bylo pošmourné ráno plné mraků a sluníčku dalo moc práce najít aspoň skulinku a nakouknout na svět. Mraky měly však převahu, a tak sluníčko raději nabíralo síly, aby mraky přemohlo další den. A skutečně, další ráno se sluníčko plnou silou nadechlo, mraky se polekaly a na mnoha místech se potrhaly. Tak sluníčko s úsměvem posvítilo na nový den. Všimlo si, že ptáčků i kytiček zase trochu přibylo, objevilo se i několik berušek, které také zvědavě nahlédly, jestli už je dost teplo, aby se mohly proletět. A tak jaro pokračovalo. Brzy se všechno začalo zelenat, bzučely včelky a bylo stále tepleji. Sluníčko z jasné oblohy sledovalo, jak se mu práce daří a spokojeně se usmívalo, protože jaro je tu.

úkol pro děti: zkus zamrkat a usmát se na ostatní, jak to udělalo sluníčko v pohádce a pořádně protáhni své tělo

  • dřepni a pomalu vstávej, natáhni ruce i prsty vzhůru (vzpaž), vytáhni se na špičky (co nejvýš) a zahýbej prsty na rukou (několikrát pohyb opakuj)

Zde najdete úkoly na celý měsíc březen, zvládneš je splnit všechny? Společně s rodiči můžete plnění úkolů nafotit, nakreslit nebo natočit krátké video a poslat do školky, budeme moc rádi, když uvidíme, jak se Vám daří. 

Povídání si s dětmi:
Jaro už máme za vrátky, jak poznáme, že přichází? Jak poznáme, že se s námi paní
zima pomalu loučí?

Až půjdete s rodiči ven na procházku, zkuste se rozhlédnout kolem sebe, jestli tyto znaky přicházejícího jara uvidíte. Když se pořádně zaposloucháte, uslyšíte zpěv ptáků – třeba skřivana, hvízdání kosů, uvidíte přílet špačků, na stromech začínají rašit pupeny, na zemi roste nová tráva a začínají růst první květiny. Víte, které to jsou? Jsou to sněženky, bledule nebo krokusy. Objevíte ještě i nějaké jiné květiny? Víte, který nový měsíc dnes začal? Je to měsíc březen. V tomto měsíci začíná jaro. Co se děje venku v tomto ročním období? Taje sníh, příroda se pomalu probouzí k životu. Které další měsíce patří do tohoto ročního období? Vzpomenete si ještě na další roční období? A které měsíce do těchto období patří? Jak se jmenuje část dne, kdy přijdete do školky? Jak se jmenuje část dne, kdy máme oběd? A kdy chodíte ze školky domů a kdy jdete spát? Zkusíte vyjmenovat dny v týdnu?

úkol pro děti: Hádanky – poznáš rostliny na obrázcích? Podívej se zde.

Obrázky prvních jarních kytiček – pokud je venku na procházce najdeš, vyfoť je, nebo nakresli.

úkol pro děti: nauč se říkanky, Jaro už je za vrátky a Sněženku 

K našemu hledání prvních jarních kytiček se naučíme říkanky. Vyber, která si tu, která se ti líbí víc, můžeš se naučit i obě. Zkus je doprovázet hrou na tělo (tleskání, podupy, pleskání na stehna, boky) a rytmizovat, starší děti už zvládnou spočítat slabiky určitého slova ( např. ja-ro, ka-bát-ky, tá-ta, sně-žen-ka apod.). Zkuste určovat první a poslední hlásky ve slově ( např. petrklíč, jaro..).

Jaro už je za vrátky 

Jaro už je za vrátky, rychle svlečte kabátky.

Půjdem všichni na procházku, natrháme sedmikrásku. 

Natrháme kočičky do té naší vázičky. 

 

Sněženka (František Hrubín)

Táta včera na venku
našel první sněženku.
A hned vedle petrklíč,
zima už je pryč.
Zimo, už jdi pryč,
zimo, zimo, už jdi pryč,
jaro si už chystá klíč.
Otevírá jarní branku,
jmenuje se petrklíč.

 

Úterý 2. 3. 2021

Milé děti, včera jste si s rodiči povídali o tom, že nás opouští zima a pomalu přichází jaro. Říkali jste si, jaké má jaro znaky a jaký začal měsíc. Dnes na vás čeká rozcvička s říkankou. Pojďte si zacvičit a říkanku se naučit. Až se vrátíte do školky, řekneme si ji a zacvičíme všichni společně.

Jaro začíná

Podívej se támhle v trávě,                                                                  (dřep, rozhlížet se)
kytička vyrostla právě,                                                            (ze dřepu pomalu do stoje)
  čechrá si zelenou sukýnku,                       (stoj snožmo, ruce v bok, kroutíme zadečkem)
 protahuje si barevnou hlavinku.                             (stoj snožmo, opatrně naklánět hlavu)
Sluníčku lístky natahuje,                                 (stoj roznožmo, ruce natahovat nad hlavu)
ještě se ospale protahuje.                   (stoj roznožmo, ruce nad hlavou, úklony do stran)
Na louce není jediná,                                                (stoj snožmo, ruce a hlava „ne, ne“)
protože jaro už začíná.                         (stoj snožmo, ruce dělají velké kruhy před tělem)

 

úkol pro děti: grafomotorika – jednotažky, jedním tahem zkus několikrát obtáhnout nakreslené kytky, pokaždé jinou barvu , vytištění zde

úkol pro děti: vylušti květinové sudoku, k vytištění zde 

 

Středa  3. 3. 2021

Ahoj děti, dnes budeme tvořit z papíru, modelovat z plastelíny (pokud doma máte) a malovat vodovými barvami. Zkusíme vytvořit papírové sněženky, vymodelovat květiny z plastelíny nebo jiné modelovací hmoty a namalovat jarní květiny, které si pak vystavíme ve školce. Je to velmi snadné, všichni to určitě zvládnete.

Co budete potřebovat: papír, nůžky, barevný papír a lepidlo, modelovací hmotu, vodové barvy, štětec a kelímek na vodu

sněženka z papíru: na bílý papír si obkreslíte ruku a vystřihnete (poslouží jako květ sněženky). Poproste maminku nebo tatínka a společně ze zeleného papíru vystřihněte stonek a list. Pokud nemáte barevný papír, nevadí, prostě a jednoduše to vybarvěte. Pro inspiraci se podívejte zde

Budeme se moc těšit na vaše sněženky a jiné jarní květiny, vymodelované nebo namalované. Poprosíte rodiče, nebo starší sourozence, vyfoťte nám vaše výtvory a pošlete na  e-mailovou adresu školy.

 

Čtvrtek 4. 3. 2021

Dnes si zazpíváme písničku, kterou znáte ze školky, a kterou můžete naučit i rodiče. Na tomto odkazu je karaoke hudba k písničce, klidně můžete zpívat s ní. Ve školce jsme se s dětmi naučili první sloku (možná si někdo bude pamatovat i více slok), pokud zvládnete i ty další, budeme jenom rády. Noty a slova písničky najdete zde.

Kromě této, známe ještě jednu písničku, ve které se zpívá o ročních období. Můžete si doma zatancovat a naučit se jí.

Procvičíme si také pozornost, pojmy (před, za, první, poslední, mezi), zrakové rozlišování a orientaci v řadě. Pracovní listy si vytiskněte zde.

Po práci si můžete odpočinout, třeba u krátkého příběhu A bylo jaro z Večerníčků Broučci.

 

Pátek 5. 3. 2021

Dnes se trochu vrátíme k zimě a povíme si, kdo nebo co je Morena (lidé jí říkají Smrtka, Morana, Mořena…). Morena je symbolem zimy. Lidé se dříve zimy báli, nevěděli jak bude zima dlouho vládnout a jestli mají dostatek jídla a dřeva na topení. My si ji můžeme představit jako zimní vílu, které se nechce odejít a přenechat vládu jarní víle – Vesně. A tak společně jarní víle pomůžeme jaro přivolat (naučíme se zaklínadlo Zimo, zimo táhni pryč). To ale vůbec neznamená, že by byla zima zlá. Zima není zlá, příroda ji potřebuje, protože v tomto období odpočívá, spí, a potřebuje nabrat sílu, tak jako odpočíváme my lidé nebo zvířata.

Jaro doopravdy začíná až 20. března, ale to vůbec nevadí, když bude mít maminka s tatínkem čas, můžete společně Moranu vyrobit a s pořekadlem jí vyprovodit pryč (hodit do vody, nebo zapálit) klidně už tento víkend. Ve školce ji potom vyneseme společně na zahradu, kde ji spálíme, ať už zima opravdu odejde a nastane jaro. Jak taková Morena vypadá? Podívej se tady.

Zimo, zimo, táhni pryč

Zimo, zimo, táhni pryč,                                          (čarujeme rukama)
nebo na tě vezmu bič.                                                     (rozpažíme)
Odtáhnu tě za pačesy,                                       (táhneme za provaz)
za ty hory, za ty lesy.                                              (ukazujeme hory)
Až se vrátím nazpátek,                                 (ťapeme prstem po ruce)
svleču zimní kabátek.                              (naznačujeme svlékání se)
Zimo, zimo, táhni pryč,                                                         (čarujeme)
nebo na tě vezmu bič.                                                       (rozpažíme)

 

Na konci týdne si zopakujte, co už všechno víte. Poproste rodiče, aby se vás jen ptali a vy
budete odpovídat.

 Které roční období teď venku je? Které měsíce do tohoto období patří?
– Znáte i další roční období?
– Jaké jsou typické znaky tohoto jarního období?
– Dokážeš říct jaké části má den? Když se vzbudíš, je….Po obědě je… Když spíš, je….Co děláte, když přijdete do školky, co děláte doma, ráno, po obědě, večer? 
– Co nebo kdo je Morana?

Pro pilné děti najdete další jarní úkoly a kvíz kliknutím.

Jaký úkol nebo aktivita se vám z tohoto týdne líbila? Napište nám, pošlete vypracované pracovní listy, fotky nebo krátké videa, moc Vás všechny zdravíme a těšíme se.