Distanční vzdělávání Sluníčka 29.3.-1.4.2021

TÉMA PRO TÝDEN 29. 3.– 1.4. 2021
“BAREVNÁ POMLÁZKA”

Cílem tématu je zapojit děti do příprav oslavy velikonočních svátků, osvojovat si přiměřené praktické dovednosti, seznámit děti se symboly Velikonoc a tradičními lidovými zvyky, rozvíjet komunikativní dovednosti, jemnou motoriku a tvořivost, cvičit paměť a pozornost.

Modré pondělí  28. 3. 2021 

Ahoj kluci a holky! Máme tady poslední březnový týden, který je letos zvláštní, protože je to týden před Velikonocemi. Velikonoce jsou svátky křesťanské (vysvětlení podle víry a uvážení rodičů) a také svátky jara. Probouzí se příroda, začínají kvést květiny, roste tráva, rodí se zvířátka. Celé období Velikonoc začíná již na Květnou neděli (včera), kdy se zdobí kostely květinami a světí se „kočičky“, které rostou na stromě – vrbě jívě. Vysvěcené přinášejí štěstí. Přečtěte si s dětmi pověst, proč se vrbě jívě tak říká. Po přečtení, požádejte děti, aby vám ji převyprávěly. (můžete dětem objasnit, co slovo pověst znamená)

Pověst je příběh, který si kdysi dávno lidé vyprávěli, jeho jádro je pravdivé, často doplněné nějakou nadpřirozenou bytostí. Díky ústnímu převyprávění je příběh kvůli líbivosti značně dokrášlený a potom ztrácí na věrohodnosti. Pověsti se mohou vztahovat k lidem, k místům ke zvířatům, k hradům a zámkům, ale i třeba ke stromům, zvonům apod.

Celý velikonoční týden je výjimečný tím, že každý den má své zvláštní jméno. Jmenují se podle toho, co speciálního se kdysi dávno, ten den dělalo. Na každý den budete mít nachystané kromě jiného i speciální Velikonoční aktivity, může je plnit stejně tak, jak k nám budou přicházet Velikonoce. Ke stažení zde.

výzvy pro děti:  Co tě napadne, když se řeknou „Velikonoce“?

K Velikonocům patří mnoho dávných zvyků a tradic: setí osení, pomlázka (tatar) s mašlemi, koledy, barvení vajíček, řehtačka, pečení beránka, mazance, rození mláďátek, kytičky.. … Vraťte se k nim a přivítejte letošní jaro vesele a s úsměvem.

Víš co je kraslice, řehtačka, pomlázka a mazenec? Vzpomeneš si ještě na nějaké symboly?
Zkus na tyto slova najít rým. Například: kraslice x krabice

 • Hádanky:„Tam, kde křupe skořápka, budou brzy …“ (kuřátka, housátka, káčátka) 

„ Hřebínek má a nečeše se, vejce nikdy neponese. „ (kohout)

„ Mám vajíčko bílé, od slepičky milé. A to bílé vajíčko, nazdobím si maličko. Líbí se mi velice, tahle krásná…..“(kraslice)

 • Zahrajte si sluchovou hru: NA KUŘÁTKA

Ke hře je potřeba min. 2 a více hráčů: Jeden hráč je slepička, zavážeme mu oči šátkem, ostatní hráči jsou kuřátka, která se rozeběhnou po místnosti. Slepička zavolá na kuřátko (ko ko dák) kuřátko zapípá (píp, píp, píp) v případě více kuřátek se kuřátka domluví na pořadí zapípání. Slepička ukáže směr, odkud zvuk slyšela a hádá, které kuřátko zapípalo.

 • Přiletěla slepice (hra pro rozvoj řečových dovedností, pozornosti)

„V naší (kuchyni, jídelně, koupelně, v pokoji) byla slepice, na okénku seděla, pověz mi (jméno dítěte) co tu všechno viděla.“ – děti popisují, co všechno mohla slepice vidět

 • Dechová cvičeni:

Před dechovým cvičením je nutné mít volné dýchací cesty (vysmrkat se).

 • foukání do peříčka (měníme intenzitu výdechu, kdo dofoukne dál), pokud nemáte peříčko, vyrobte si jednoduché z papíru
 • odfoukávání peříčka brčkem, přenášení peříčka brčkem
 • dýchání do peříčka v dlani (jako když si zahříváme ruce)
 • foukání brčkem do vody – dělat bublinky- pak se napít -opakovat
 • Tvoření: Slepička s vajíčky

Víš, co se dává do hnízda slepičkám, aby věděly, kam mají snášet? Básnička ti u obrázku slepičky ti napoví. Spočítej vajíčka, vystřihni slepičku s hnízdem, pracuj podle návodu, který najdeš zde 

Dnes je „ MODRÉ PONDĚLÍ“ – zkus najít doma 6 modrých věcí, když půjdeš ven, hledej co je venku modré.

výzva pro pobyt venku: vydejte s dětmi na procházku, najděte zelenou nebo nakvetlou větvičku, vezměte si ji domů a tam ji ozdobte. Můžete utrhnout břízu, kočičky, zlatý déšť !!! Pozor! Kočičky (vrba jíva) jsou chráněné a jsou první potravou pro včeličky, proto ji trhejte co nejméně, volte raději jinou variantu.

 

Šedivé úterý 29. 3. 2021

Dnes je úterý, kterému se před Velikonocemi říká šedivé. Na šedivé úterý se vždy doma prováděl velký úklid. Jeho jméno vzniklo podle toho, že se v domě tak uklízelo, až se prášilo a všude bylo šedivo. Můžeš také zkusit pomáhat s úklidem, vysávat, zametat, utírat prach, vytírat, skládat prádlo, utírat nádobí, vykládávat nádobí z myčky apod. Určitě si také umíš uklidit pokojík a udělat pořádek ve svých hračkách.

výzvy pro děti: 

Poskládej obří vajíčko – určitě doma najdeš kostky a různé hračky, ze kterých půjde vytvořit obří velikonoční kraslici (rozvoj fantazie a tvořivosti, jemné motoriky, koordinace ruky a oka)

 

Dokresli chybějící části obrázků, symbolů Velikonoc, můžeš je vybarvit, obrázek zde

Dovedeš nakreslit stejnou kraslici, vytiskni zde

Určitě znáš pohádku O kohoutkovi a slepičce, pomoz slepičce zachránit kohoutka v pohádce

výzva pro pobyt venku: Najdi venku klacíky, šišky, kamínky nebo jiné přírodniny a zkus z nich poskládat vajíčko.

 

 Škaredá středa 30. 3. 2021

Víš, jak se říká středě před Velikonocemi? Tímto dnem naplno začínají Velikonoce. Škaredá nebo i sazometná středa má své jméno podle vymetání komínů. Říká se, že kdo se v tento den bude mračit, už mu to zůstane na celý další rok.  Nejlepší na dobrou náladu je legrace, tancování a zpívání. Pojďte si zatančit, ať máme dobrou náladu a nemračíme se na ostatní.
Na tomto odkazu najdete veselou písničku „Vajíčka“.

 • Co se na škaredou středu kdysi dávno dělalo, se můžeš podívat v příběhu – Jak se pomlázky ztratily, z pohádek Chaloupka na vršku

výzvy pro děti: 

 • Postav z kostek, hraček nebo jiných věcí 3 komíny nízký, vyšší a nejvyšší
 • Vajíčka z plastelíny (procvičování jemné motoriky)

Kousek plastelíny si polož na dlaň a krouživými pohyby druhé ruky tvoř malé kuličky, které na okrajích trochu zmáčkneš. Zkoušej např. stejně velká, různě velká, menší, větší, nejmenší, stejně barevná či různobarevná. Zkus je seřadit podle velikosti. Kolik vajíček jsi vytvořil? Dokážeš je spočítat?

 • Barvení vajíček pomocí rýže

Barvit vajíčka můžeme několika způsoby, zkoušeli jste je někdy nabarvit s pomocí rýže? Jdeme na to! Co je k tomu potřeba? 

 • vajíčka
 • neuvařená rýže
 • temperové barvy, vodu
 • ubrousky, uzavíratelné misky

Jak při barvení postupovat?

 • uvařte vejce natvrdo, otřete pak vajíčka ubrouskem úplně dosucha
 • do uzavíratelné misky dejte neuvařenou rýži, přikápněte k ní zhruba 20 kapek barvy
 • uzavřete misku a protřepáním promíchejte rýži s barvou
 • podle toho, kolik barev potřebujete, si připravíte i počet misek s obarvenou rýží
 • vložte vejce do misek s barevnou ráží a opatrně protřepete, vyndejte a nechte zaschnout
 • výsledek je hotov a můžete je ještě dozdobit dle vlastní fantazi

Můžete vyzkoušet i další zajímavý a jednoduchý způsob je zdobení toho, co dům dá – zdobení kokosem a mákem. Natřete vajíčko tekutým lepidlem -nejlépe Herkulesem. A pak vyválíte třeba v kokosu, máku, sezamu. Je dobré si dát vajíčko na špejli, zespoda i seshora dát gumičku, aby vajíčko neklouzalo.

Víš, že barvit se dají vajíčka třeba i jídlem?

Poznáš, jakým jídlem jsou nabarvená?

 

 

 

Logopedická – oromotorická cvičení

Nauč se básničku na pondělní koledování. Před tím si ale procvič pusinku.

 • Široce se usměj, tak, aby byly vidět zoubky
 • Nafoukni tváře, jakobys měl/a v puse vajíčko 
 • Vajíčko se překuluje z jedné tváře do druhé – střídavě nafukuj levou a pravou tvář (Pamatuješ si, která strana je levá a která pravá? Pokud ne, vzpomeň si, kterou rukou držíš lžíci, tužku.)
 • Našpul rty, jako bys chtěl/a dát někomu pusu
 • Otevři pusu, co nejvíc to jde, jako když zíváš
 • Vyplázni jazyk a zkus se špičkou dotknout brady
 • Vyplázni jazyk a zkus se špičkou dotknout nosu J 
 • Otevři pusu a kmitej jazykem z levého koutku do pravého (jako když tikají hodiny)

Velikonoční koledy

(Znáš už některou? Pokud ano, nauč se další, vyber si jednu, která se ti líbí.)

Cvičení s koledou: nauč se koledu a zaskákej si.

Kohoutek kokrhá,

slepička kdáče,

panímáma do komůrky

pro vajíčko skáče.

 

                           Hody, hody, doprovody,                           

dejte vejce malovaný.

Nedáte-li malovaný,

dejte aspoň bílý,

slepička vám snese jiný.

 

Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku,

všechny holky, které znám,

navštívím a vymrskám.

Než mi dají vajíčko,

vyplatím je maličko.

 

Hody, hody, doprovody, já jsem malý zajíček,

utíkal jsem podle vody, nesl košík vajíček.

Potkala mě koroptvička, chtěla jedno červené,

že mi dá lán jetelíčka a já říkal: Ne, ne, ne.

Na remízku mezi poli, mám já strýčka králíčka,

tomu nosím každým rokem, malovaná vajíčka.

výzva pro pobyt venku: při procházce venku se dobře dívej, jak a čím si lidé zdobí okna, domy, zahrádky na Velikonoční svátky (sleduj, co všechno uvidíš)

 

Zelený čtvrtek 31. 3. 2021

Čtvrtku před Velikonocemi se říká – zelený. V tento den, se jedlo jídlo, které má zelenou barvu, abychom byli zdraví celý rok. Vzpomeneš si, jaké jídlo může být zelené? (různé druhy zeleniny a ovoce) Podívej se, jakou zeleninu a ovoce máte doma. Co zeleného jí zvířata?

POHÁDKA: „O zeleném vajíčku“

(vždy, když uslyšíš jméno nějakého ptáka, zamávej rukama, jako ptáci křídly)

„Kohoutku, chtěla bych vysedět zelené vajíčko“, řekla slepička kohoutkovi. „Kdopak to kdy slyšel, že by slepička snášela zelená vajíčka,“ polekal se kohoutek. „Jdi a přines mi je. Dřív mi nechoď na oči,“ řekla umíněná slepička. A tak šel kohoutek hledat zelené vajíčko. Přišel k paní krůtě. „Paní krůto, nemáte zelené vajíčko?“ „Ale kohoutku, kde bych vzala zelené vajíčko? Jdi k tetě huse, třeba nějaké má.“  

Kohoutek šel k tetě huse: „Teto huso, nemáte zelené vajíčko?“ „I ty kohoutku, snad se mi neposmíváš! Copak snáším zelená vajíčka?“ „Neposmívám se, ale slepička mě posílá, abych jí přinesl zelené vajíčko.“„Jdi a zeptej se špačků, třeba tam najdeš zelené vajíčko.“  

Kohoutek šel ke špačkům.  „Prosím vás, špačkové, slepička mě poslala pro zelené vajíčko, nemáte nějaké?“ „Kdepak bychom je vzali, ale zeptej se drozda, snad ví o zeleném vajíčku.“ 

Kohoutek šel k drozdovi. „Prosím, drozde, slepička mě posílá pro zelené vajíčko, nemáš nějaké? Už jsem byl u paní krůty, u tety husy i u špačků, a nikde nemají zelené vajíčko. Pokud ho nemáš ani ty, tak mi aspoň poraď.“ Drozd odpověděl: „Zelené vajíčko nemám, ale snad je bude mít skřivánek. Toho se zeptej.“  

Kohoutek šel ke skřivánkovi. „Skřivánku, prosím pěkně, nemáš zelené vajíčko? Slepička mě posílá, abych jí nějaké přinesl.“ Skřivánek se zamyslel a povídá: „Taková vejce by mohla mít jen babička sova. Nenajdeš-li zelené vajíčko u ní, nenajdeš ho nikde.“ 

Kohoutek šel k babičce sově: „Babičko sovo, prosím pěkně, nemáš zelené vajíčko? Slepička mě posílá, abych jí nějaké přinesl. Už jsem všude byl a nikde jsem zelené vajíčko nedostal.“ Babička sova ospale zamrká a povídá: „Taková vejce neznám. Vrať se domů a řekni slepičce, ať snáší jen bílá vajíčka.“  

Kohoutek jde smutně domů. Před vraty se zastaví. Alenka maluje velikonoční kraslice a dává barevná vajíčka na okno. Jedno vajíčko je krásně zelené. Frrr – vyletí kohoutek na okno a už pospíchá se zeleným vajíčkem k slepičce.  

„To je krása kohoutku,“ raduje se slepička ze zeleného vajíčka a posadí se na ně. Vajíčko pod ní křupne a zbydou jen zelené střepy. Je vyfouknuté. Nic v něm není. „Bílá vajíčka jsou přece jen lepší,“ povídá slepička, „aspoň víme, že se z nich vylíhne kuřátko.“ A kohoutek je rád, že nemusí shánět nové zelené vajíčko. 

Otázky k porozumění textu:

 • Co chtěla slepička od kohoutka? (zelené vajíčko)
 • Za jakými zvířátky šel kohoutek pro radu? (krůta, husa, špačci, drozd, skřivan, sova)
 • Která zvířátka snášejí vajíčka a která zvířátka rodí mláďátka bez vajíček? (snáší – ptáčci; rodí živá mláďata – např. kočky, psi, krávy, kozy, ovce, koně,…)
 • Sehnal kohoutek zelené vajíčko? (ano, velikonoční kraslici od Alenky)
 • Jak to nakonec dopadlo? (slepička se na něj posadila a prasklo)
 • Zlobila se slepička? (Ne, usoudila, že bílá vajíčka jsou lepší, protože v nich jsou kuřátka. Zelená jsou prázdná.)

 výzvy pro děti: 

 • Skládaná vajíčka – kraslice (rozvoj jemné motoriky, fantazie, koordinace ruky – oka)

Nakresli a vystřihni si větší vajíčko z papíru, nakresli si na něm různé čáry – ozdoby. Vezmi si korálky, knoflíky, můžeš použít i těstoviny nebo luštěniny (fantazii se meze nekladou) a udělej si barevné vajíčko.

 

Grafocvičení + předmatematické dovednosti:

 • Nakresli vajíčka pro kuřátka a kohoutky.
 • Spočítej, kolik je na obrázku nahoře nakreslených vajíček a kolik je na obrázku kuřátek – čeho je víc.
 • Na některých obrázcích jsou nakreslené kuřátka, na některých kohoutci – jak poznáš, že je to kohoutek?
 • Je nakresleno více kohoutků nebo kuřátek?
 • Ukaž na obrázku všechna kuřátka vpravo, vlevo, uprostřed, nahoře, dole apod., pracovní list k vytištění zde

Co všechno vidíš na tomto obrázku? Klikni a podívej se.

Rozvoj řeči: Zahrajte si s rodiči hru: ,,Na co myslím?“Jak se hra hraje? Maminka: „ Má to zobáček, žlutá peříčka. Kdo to je?“ Dítě: „Kuřátko“ – role ve hře si můžete vyměnit.

 • Sluchové vnímání: Rozkládejte slova na slabiky a určujte jejich počet (kuře – 2 slabiky, slepice – 3 slabiky, vajíčko, kraslice, pomlázka, sedmikráska). Kolikrát jsi tlesknul?
 • Přiřaď k obrázkům počet předmětů (např. pet víčka, autíčka, pastelky) podle toho, kolik má slovo slabik.
 • Hledej, které slovo bylo nejdelší (sedmikráska), nejkratší (kuře)., urči, na jakou hlásku začínají jednotlivé obrázky, např. kuře

Předškoláci: Zkus na tečkovaný řádek opsat slovo, vytleskej ho na slabiky a určit počáteční a koncovou hlásku, ukaž první a poslední písmeno ve slově (rozvoj sluchového vnímaní, předčtenářské gramotnosti) 

VELIKONOCE  

 

………………………………..

 

Další velikonoční aktivity na procvičování nejen pro předškoláky najdete k vytištění ZDE

výzva pro pobyt venku: Zkusil jsi již projít „Tréninkovou stezku se zajíčkem Pavlíčkem“, kterou jsme pro vás připravili na Naučené stezce Areálu Lazy Zlín? Pokud máš splněno, zkus při procházkách venku bystřit své smysly. Pozorně se dívej a vnímej, co máš sledovat, najdete napsáno na této kartičce (když najdeš, zkus nakreslit). Když by počasí nepřálo procházkám, bystřit své smysly můžeš i doma.

 

Velký pátek 2.4. 2021 

Na Velký pátek se říkalo, že se otevírá země a vydává své poklady. I ty se můžeš vydat ven, určitě nějaké poklady cestou objevíš. Zkus říct, co je POKLAD. Pak se zeptej rodičů, nebo prarodičů, co pro ně znamená poklad a jestli někdy nějaký našli.

Před tím, než se vydáš na cestu, trochu se rozcvič, ať ti cesta utíká rychleji: 

 • Vajíčko se koulí z hnízda – lehni si na zem a válej sudy
 • Právě se zastavilo o trs trávy – chytni se za kolínka a houpej se jako kolébka
 • Pokud zvládneš, udělej kotoul – rodiče ti pomohou, aby se ti nic nestalo
 • Začínáš se klubat, protahuj se, ať prorazíš skořápku
 • Jupí! Jsi venku! Vyskoč a zamávej „křídly“

 Bílá sobota 3.4. 2021 

Na Bílou sobotu se bílily (malovaly) stěny, proto se jí tak říká. Kluci pletou pomlázky, dívky pečou beránky, mazance a malují vajíčka. Pokud doma pečete, pomoz mamince v kuchyni.  Můžete společně upéct beránka. Zde je obrázkový recept.

Kluci mohou zkusit s tátou uplést pomlázku, najdeš zde

Neděle – Boží hod Velikonoční 4. 4. 2021 

 Neděle – od slova nedělat. Tento den je ve zvyku vzít si na sebe nové, hezké oblečení, už se neuklízí ale odpočívá a dopékají se dobroty a malují vajíčka. 

 Velikonoční pondělí 5.4. 2021 

Tento den se vyráží koledovat. Dívky jsou doma, mají připravená vajíčka a mašličky. Chlapci brzy ráno vyrážejí s pomlázkami a za doprovodu básniček, které se naučily, šlehají děvčata, aby byla krásná a zdravá. Ta jim za to na oplátku věnují malovaná vajíčka a na pomlázku jim uvazují mašličky. 

Pro chlapce: Před tím, než vyrazíš na pomlázku, zkontroluj si, že máš správně upletenou pomlázku, taštičku nebo košíček na koledu a zopakuj si básničku, ať dostaneš krásná vajíčka. (Pokud budeš doma, vyšlehej alespoň maminku, babičku, sestru… ať jsou zdravé a krásné celý rok.) 

 Pro dívky: Zkontroluj, že máš připravená malovaná vajíčka a mašličky, které navážeš klukům na pomlázku.

celý kolektiv MŠ Vám přeje krásné Velikonoce