Distanční vzdělávání Sluníčka 22.-26.3.2021

TÉMA PRO TÝDEN 22. – 26.3. 2021
“JARNÍ ČAROVÁNÍ”
Cílem tématu je zopakovat si charakteristické znaky jara, osvojit si poznatky o domácích a hospodářských zvířatech a jejich mláďatech, zdokonalovat hrubou i jemnou motoriku, časovou a prostorovou orientaci a upevnit znalosti o vlastní osobě a rodině (předškoláci)
Pro tento týden připravila vzdělávací nabídku paní učitelka Bohunka. V nabídce ke každému dni je několik výzev a pracovních listů, ze kterých si můžete vybírat, záleží na dětech, zda splní všechny výzvy, nebo jenom některé.

Pondělí 22.3.2021

Haló všem, přejeme krásný den! Věříme, že vládkyně paní “Zimy – Morena” se s námi o víkendu rozloučila a odplavala pryč, aby mohlo přijít JARO. Slyšeli jste, jak zpívají ptáci? Našli jste při procházce první jarní květiny? I když to venku nevypadá, někde prší, sněží nebo fouká vítr, v kalendáři je 20.března (a to bylo v sobotu) napsáno „první jarní den“ a to už opravdu znamená, že jaro je tu. Je první jarní měsíc – březen, víš, jaké jsou další jarní měsíce? Aby se ti dobře pamatovaly, nauč se říkadlo:

„Březen, březen, za kamna vlezem,

Duben, duben, ještě tam budem,

máj,  máj, půjdeme v háj.“

Na jaře se kolem nás všechno mění a probouzí. Roste tráva a první jarní květiny, vzpomeneš si na jejich názvy a barvy? Která zvířata se probouzejí ze svého zimního spánku? (medvěd, ježek, jezevec, různí broučci a hmyz…)Vzpomeneš si, která zvířátka se k nám vracejí z teplých krajin? (některé druhy ptáků: např. vlaštovky, skřivani, špačci, konipasové, čápi, jiřičky…., říkali jsme si o nich minulý týden).

Všude je plno barev, vůní, zvuků, radosti. S jarem přichází i nový život, zvířátkům se rodí nová mláďata. Nejvíce křiku můžeme pozorovat a slyšet na dvorku. Víš, která zvířátka tam žijí? Možná ti napoví krátká pohádka.

výzva pro děti: procvič si sluchovou pozornost – poslechni si krátký příběh, když uslyšíš slovo – koťátko, zamňoukej!

O KOŤÁTKU

Bylo jedno koťátko, malinké jak děťátko. Hrálo si rádo na sluníčku a zpívalo si pěknou písničku. Jednou ráno se probudilo, protáhlo a posadilo. A teď se to všechno stalo, o jídlo říct zapomnělo. Nejdřív chvilku plakalo, pak na cestu se vydalo a kohoutka potkalo. Prosím tě, kohoutku, můžeš mi poradit, jak mám o trošku mlíčka poprosit? „Kykyryký, zní můj hlas, o jídlo si řeknu včas“. Koťátko odpovědělo: „kdepak, kdepak, takhle mi jídlo nikdo nedá“. Nejdřív chviličku plakalo, pak na cestu se vydalo: potkalo slepičku, potom pejska, kravičku, koníka, ovečku a kozičku. Nakonec potkalo i starého kocoura. „Prosím tě, kocoure, můžeš mi poradit, jak mám o trošku mlíčka poprosit? Mňau, mňau zní můj hlas, o jídlo si řeknu včas! Ano, ano je to tak, o mlíčko mám zamňoukat. “ A tak se koťátko rozpomnělo, o mlíčko potom zamňoukalo a dostalo hrníček plný mléka.

výzva pro děti:

 • Dokážeš vyjmenovat, která zvířátka koťátko cestou potkalo?
 • Umíš napodobit jejich hlasy?
 • Zkus si poskočit, jako koník!
 • Dovedeš lézt po čtyřech jako pes?
 • Udělat kočičku? (vyhrbit se a prohnout v zádech)
 • Schoulit se na bobek jako králík – udělej několik dřepů

výzva pro děti: vyber si, zda splníš 1, 2 nebo všechny 4 výzvy

Na pracovním listě č. 1 najdi dvě stejná zvířátka, č. 2 najdi mládě a jeho maminku, pojmenuj dospělá zvířata a jejich mláďata, na grafomotorickém listě č. 3 si procvič psaní horního oblouku. Kdo rád vyrábí z papíru, může dle přiloženého návodu č.4 poskládat zajíčka. Všechny pracovní listy, včetně návodu na skládání zajíčka ke stažení zde

Kdo má hbité prsty, poprosí maminku o trochu vlny a zkusí ji namotat do klubíčka (víš, které zvířátko si rádo hraje s klubíčkem?)

další výzva pro děti: nauč se říkanku

Naše kočka strakatá měla čtyři koťata,

jedno mourek, druhé bílé, třetí žluté roztomilé,

a to čtvrté strakaté, po mamince okaté.

Nejkrásnější zvířátko bude asi hříbátko.

Nožky, strunky, kolínka, sněhobílá lysinka.

Máma kobyla se dívá, jak mu sluší zlatá hříva.

 

Úterý 23.3.2021

I dnes budeme pokračovat ve vyprávění o zvířatech na dvorečku. Každá maminka se bojí o své děťátko, ať je to ta lidská nebo zvířecí. Zvířecí zaštěká, zabzučí (vyjmenuj další slova, vyjadřující slovesa hlasů  a zvuků zvířat). Maminka na nás volá jménem, paní učitelka ve školce také, ale může na vás zavolat i příjmením.

výzva pro děti:

 • Jak se jmenují mláďata domácích zvířat? Poznáš, ke komu patří? (pracovní list č. 5)
 • Víš, jak se jmenuješ ty? Jaké je tvé příjmení? (jméno a příjmení)
 • Hledej rozdíly – zkus najít na obrázcích všech 7 rozdílů (pracovní list č. 6)
 • Spočítej jednotlivá zvířata na obrázku a zaznač puntíkem, čárou jejich počet, můžeš napsat i číslici, pokud to již umíš (pracovní list č. 7)

Víš, ve kterém městě bydlíš? Kdyby ses ztratil, dokázal bys říct, kde bydlíš – jaká je adresa vašeho domu, napsat své jméno, říci kolik máš roků, jak se jmenují rodiče, prarodiče? Co bys dělal, kdyby ses ztratil?

další výzva pro děti: Společně s rodiči si prohlédni vaše foto-alba a zkus si sestavit svůj strom života (od tebe až k prarodičům)

 • Nakresli nebo namaluj svoji rodinu.

Zkuste si doma společně zazpívat písničku „Muzikanská rodina“ . Připrav si k tomu potřebné nástroje, víš, kde je doma najdeš? Podívejte se na video a zkuste to také.

Budeme rádi, když nám natočíte a pošlete ukázku vaší muzikantské rodiny. Všechny pracovní listy a text písně najdete zde

 

Středa 24.3.2021

Včera jsme si vyprávěli o rodině, kdo ke komu patří, jak se jmenují členové rodiny.  Vyzkoušeli jsme kreslit svoji rodinu a přiřazovat zvířátka a jejich mláďátka.

Víš, jaký je dnes den? Jak se jmenoval den v týdnu, který byl včera?  Co bude za den zítra? Každá rodina, malá nebo velká, má svůj domov. Lidé bydlí v domku se zahrádkou nebo bez zahrádky, ve velkém panelovém domě, kde má každá rodina svůj byt. Kde bydlíte vy? V domě nebo v bytě? Kolik má pokojů? Zkus je spočítat. 

výzva pro děti: zacvič si podle říkanky

 Máme doma tři pokoje, k tomu jednu kuchyni,

(na pravé ruce počítáme do tří, na levé ruce počítám do jedné)

kabáty a všechny boty necháváme v předsíni.

(dřepy)

Když přijdeme všichni domů, v jídelně se najíme,

(chůze na místě)

za celý den všechny dojmy obvykle si povíme.

(šeptáme do ucha druhému)

Tatínek si v obýváku potom sedne do křesla,

(sed na turka)

 A zavolá na maminku, aby kávu přinesla.

(ruce k ústům – znárodnit volání)

My jsme s bráškou v pokojíku, obrázky si kreslíme

(klek, kreslení prstem po zemi)

nebo na zeď fotky koní opatrně lepím.

(v kliku boucháme dlaní do země)

další výzva – tvoření: vyrob si dům, ve kterém by jsi chtěl bydlet podle návodu na obrázku, jak na to a co vše budeš potřebovat najdeš zde

 I zvířátka mají svůj domov. Víš, jak se říká jejich obydlí a kdo zde bydlí?

Chlívek                                                                                                   koza

Kurník                                                                                                     slepice

Bouda                                                                                                     kočka

Králíkárna                                                                                              pes

Půda                                                                                                       králík

Stáj                                                                                                          kráva

Kůň

Ovce

výzvy na doma i venku:

 1. Zkus postavit domečky pro zvířata ze své oblíbené stavebnice.
 2. Venku můžeš poskládat domečky a dvorečky z různých přírodnin.
 3. Rozhlédni se venku kolem sebe, jaké domy stojí v okolí (jak jsou vysoké, jaký mají tvar, jaká je střecha, kolik mají oken)
 4. Rozstříhej obrázky různě velkých domečků na pracovním listě č. 10. Stříhej podél čáry a sestav je podle velikosti (od nejmenšího nebo největšího) a nalep na papír, můžeš je vybarvit.
 5. Zahraj si s rodiči nebo sourozenci společenskou hru – Člověče nezlob se.
 6. Znáš cestu domů? Když půjdeš odněkud z venku domů, zkus vést rodiče ty. Říkej, kudy půjdeš, a co cestou vidíš.

A nezapomeň – domov je místo, kde se všichni mají rádi, umí si spolu hrát i smát, společně si pomáhat. Při uklízení přilož ruce k dílu, maminka i tatínek tvou snahu ocení. Máš doma nějakou práci (povinnost), kterou děláš jenom ty? 

 

Čtvrtek 25.3.2021

Ahoj děti, určitě poznáte většinu zvířat, které jsou domácí, nebo žijí na statku. Víte, jak se jmenují a kde bydlí. Víš jaké vydávají zvuky? Podívej se na krátké video, pojmenuj zvířata, která uvidíš, zkus také mluvit jejich řečí.

Máš doma obrázkové knihy, ve kterých jsou tato zvířata nakreslená nebo vyfocená? Prohlédni si je a říkej (popiš), jak jednotlivá zvířata vypadají. Jak se říká jejich mláďatům (samici a samci)?   

 

výzva pro děti: Dokážeš pojmenovat samici, mládě a samce zvířat? Doplň skupinu slov tak, aby tvořili rodinu.

-slepice, kuře a…..(kohout)

-kočka, kocour a …..

-kozel, kůzle a …

-Kačer, kachna a….

-ovce, beran a …

-zkuste jmenovat i další zvířecí rodiny

další výzvy: Řekni, jak vypadá tvoje rodina, kdo do ní patří, pojmenuj je. Vytleskej členy rodiny a jejich jména (např. maminka PE – TRA, táta MA-REK, řekni kolikrát tleskneš)

Kdo rád poslouchá pohádky, může poprosit dospělého o vyprávění nebo čtení pohádek o zvířatech, např. Kocourek Modroočko, Tři prasátka, Pejsek a kočička.

Určitě rád zpíváš. Znáš písničku, ve které se zpívá o čunících? Zazpívej si písničku Tři čuníci.

Znáš nějaké další písničky o zvířátkách? Zpívej si je doma nebo venku při procházce, aby ti cesta rychleji ubíhala (Já mám koně, Kočka leze dírou, Skákal pes……)

Pátek 26.3.2021

A je tu pátek, poslední pracovní den a poslední výzvy pro tento týden.  Prozradím vám tajemství: příští týden se blíží veliký svátek, který bude plný vajíček, kuřátek, slepiček, budou i ovečky a králíčci – malovaní, čokoládoví, perníkoví. Víš, o kterém svátku mluvím? Malá nápověda: Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedá-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný.

výzva pro děti: Dokážeš najít dvojice, které se rýmují?

Kuřátko                                                                                                  les

Pes                                                                                                          koťátko

Vajíčko                                                                                                   klubíčko

Zajíc                                                                                                         vesnice

Slepice                                                                                                   krajíc

 

tvoření: vyrob ovečku, návod a obrázek jak na to, najdeš zde

Protože se blíží Velikonoce, zkus si vyrobit jednoduchou dekoraci, která ke svátkům jara (Velikonocím) patří. Zasejte osení do misky, skořápky od vajíček nebo punčošky a pozoruj, jak roste. Jak si vyrobit veselé hlavy z osení najdete zde