Distanční vzdělávání Sluníčka 8.-12.3.2021

TÉMA PRO TÝDEN 8. – 12. března 2021

„CO VŠECHNO UMÍ JARO“

Cíl – seznámit děti se změnami v přírodě v jarním období, tyto změny vnímat a chápat jako přirozený vývoj, procvičovat orientaci v čase, správný úchop tužky, zrakové a sluchové vnímání, manuální zručnost.

Pondělí 8.3.2021

Ahoj kluci a holky, máme tu druhý týden, ve kterém se nemůžeme společně setkat ve školce.  Věříme, že se to brzy změní, musíme si ale ještě chvíli počkat. Aby to čekání rychle ubíhalo, připravila vám pro tento týden náměty a hry, které zvládnete nebo vyzkoušíte doma s rodiči paní učitelka Bohunka. I tento týden si budeme povídat o jaru a co všechno umí a dokáže.

Začneme hádankami.

  1. Víš, jaký měsíc v roce ukazuje nyní kalendář? (prohlédni si kalendář, který máte doma)
  2. Každý měsíc dělíme na týdny a dny. Kolik dnů má týden?
  3. Dokážeš je vyjmenovat, jak jdou po sobě? Zkus to…
  4. Který den v týdnu je první a poslední?
  5. Které dny začínají na stejnou hlásku? (pondělí a pátek, středa a sobota).
  6. Víš kdo dnes – 8. března slaví svátek? (v tento den mají svátek všechny ženy na celém světě, je Mezinárodní den žen. Dej mamince, babičce, tetě, sestřičce prostě všem holkám velkou pusu, obejmi je, nebo třeba namaluj obrázek, pokud je nemáš blízko sebe, zkus jim zavolat a popřát)

Nauč se říkanku, dny v týdnu si tak snáze zapamatuješ.

„Týden malých zahradníčků“

V pondělí, v pondělí, táta práci rozdělí.

V úterý, v úterý, dá nám čisté zástěry.

Ve středu, ve středu, už to s rýčem dovedu.

A když přijde čtvrtek, ryji, jako krtek.

A když přijde pátek, už čekáme svátek.

V sobotu, v sobotu skončíme tu lopotu.

A když přijde neděle, vstává se nám vesele.

 

výzva pro děti: Básnička nás přivedla k práci, které můžeme vykonávat na jaře venku na zahradě. Vzpomeň si na povídání o zahradníkovi, když jsme se ve školce hráli a povídali o řemeslech. Poznáš jaké nářadí potřebuje zahradník pro svou práci? Podívej se zde.

Poraď holčičce, jak má při sázení semínek postupovat. Rozstříhej obrázek na dílky, poskládej je ve správném pořadí za sebou, přitom povídej rodičům co na obrázcích vidíš. Potom nalep na papír.

Aby ti šla práce od ruky, zazpívej si k tomu nějakou veselou písničku (Travička zelená, Šel zahradník, Skákal pes, Prší, prší, Kočka leze, Holka modrooká, Jaro,  léto,….aj. ).

 

Úterý 9.3.2021

Dnešní den začneme krátkou pohádkou „O bílé sedmikrásce“. Pro tuto pohádku budeme potřebovat různé zvuky. Ale jak je uděláme bez nástrojů? Připravte si k pohádce předměty, jejichž zvuky vám budou připomínat déšť, sluníčko a sedmikrásku. Např. skleničku a lžičku, dvě vařečky, dvě lžičky,… Co s nimi budeš dělat? Tam, kde v pohádce mluví déšť, sluníčko a sedmikráska, jejich slova vyjmenuj (vyťukej) nebo si je libovolně zazpívej.

„O bílé sedmikrásce“.

Jedna malá sedmikráska měla v zimě tichou a teplou světničku pod zemí. Všechno si tam pěkně urovnala, k bílé postýlce dala kousek mechu pro zahřátí, okno zatáhla jemnou pavučinkou. Podřimuje, choulí se po své bílé sukénky a najednou:

Ťuk, ťuk, ťuk, kap, kap, kap, ťuká deštík na okap.

– Deštíku copak chceš?

Poznáš to, až otevřeš!

Já vím, ty chceš, abych si s tebou šla hrát na palouk. Ale to nejde, zima ještě neodešla. A jak to dořekla, padla na ní nová dřímota. Spí, usmívá se a znovu:

Ťuk, ťuk, ťuk, kap, kap, kap, ťuká deštík na okap.

– Deštíku copak chceš?

Poznáš to, až otevřeš!

Já vím, ty chceš, abych rozkvetla a smála se na tebe. Ale to nejde. Hlína za oknem ještě studí. A jak to dořekla, usnula. Ani nevěděla, kolik dnů prospala, když tu:

– Paprskem, kapičkou, ťuká déšť a sluníčko.

– Copak vy tu chcete zas?

Poznáš to, až pustíš nás.

Tak dobře už jdu, řekla malá sedmikráska. Odtáhla záclonu, otevřela okno, chytila se slunečního paprsku, napila dešťové kapičky a už stála v zelené trávě. Uviděli ji děti, chytili se za ruce a hned se zatočili do kola a zpívaly:

“Vyrostla nám z čista jasna, sedmikráska, sedmikrásná. Maličká kytička v zelených botičkách, ve žlutém kloboučku na čerstvém paloučku.”

výzva pro děti: Vzpomeneš si, jak se jmenují některé jarní květiny? (sněženka, bledule, petrklíč, kočičky, sasanky, narciska, krokus, tulipán, pampeliška).

Můžeš doma zalít květiny, pomáhat při práci na zahrádce, nebo zkusit zasadit nějaké semínka. Pokud budeš mít chuť a možnost a máš rád objevování, přidej se k Medvídkovi Nivea a vyzkoušej si několik pokusů dle přiloženého návodu, který si vytiskněte zde (rodiče tě mohou při práci vyfotit)…

 

Středa 10.3. 2021

Aby rostliny, tráva, květiny, stromy a keře mohly na jaře růst a kvést, potřebují……? (sluníčko a vodu). Sluníčko dává teplo a světlo, voda přináší vláhu a živiny. Bez slunce a vody není život.

výzva pro děti: Kdo rád stříhá a lepí, ten se pustí do výroby jarního stromu z ruličky od toaletního papíru. Jak na to? Postup najdeš zde.

Při psaní a kreslení dbáme na správné držení tužky. Podívej se na obrázek, dokážeš to také tak?

grafomotorické cvičení: Sluníčko a duha

Abychom se cítili dobře a byli zdraví, potřebujeme pohyb. Zacvič si jako Brouček.

A pak si jen lehni na zem, koukni na oblohu vzhůru nebo zavři oči a dýchej. Hluboký nádech nosem až do bříška (tak aby se zvedlo) a pak dlouhý výdech (opakuj několikrát). Jaro už je tady.

 

Čtvrtek 11.3.2021

Jaro neprobouzí jen květinky, ale i zvířátka, která v zimě spala. S jarem se i vrací ptáci z teplých krajin a na jaře se rodí zvířátkům mláďata. Spící příroda se probouzí k životu.

Víš, kteří ptáci se vrací k nám po zimě? (čáp, vlaštovka, divoká husa, labutě). Kam odletěli před zimou? Při procházce venku zkus dobře naslouchat, zda nějakého ptáka uslyšíš. Dokážeš poznat, kdo zpívá? Poznáváme ptáky a jejich zpěv část 1, Poznáváme ptáky a jejich zpěv část 2.

zkus některé ptáky napodobit: HŮ, HŮ, HŮ – sova, KRÁ, KRÁ – vrána, ČIM, ČIM, ČIM – vrabec, VRKŮ, VRKŮ, VRKŮ – holoubek, TYDLI, TYDLI – vlaštovka

výzva pro děti: Vyrob si ptáčky z papíru. Tady najdeš návod.

Spočítej ptáky na větvích, k vytištění zde.

Dokážeš poskládat puzzle? Obrázek si nejprve vymaluj, pak vystřihni, poskládej a nalep.

 

Pátek 12.3.2021

Na jaro se těší nejen příroda, ale hlavně děti, které se nemohou dočkat, až si svléknou bundy, sundají čepice a rukavice, vyběhnou na hřiště s míčem, budou válet sudy v trávě, hrát na honěnou, jezdit na kole, děvčata plést věnečky a hrát si různé pohybové hry se zpěvem a tancem, nebo si můžeš při procházce s maminkou vyrobit svůj stromeček z kamínků a větvičky.

výzva pro děti: Zkus si z plastelíny nebo hlíny vymodelovat několik kuliček a nauč se přitom krátkou básničku:

Přijel kmotr z Poličky,

přivezl nám kuličky,

červené, zelené, skleněné i hliněné.

Pro kačku do sáčku, pro Aničku do pytlíčku,

pro kluky do ruky.

grafomotorické cvičení: Nakresli na papír důlek (pytlík) a do něj nakresli kuličky.

Najdeš mezi dvěma obrázky 5 rozdílů? Podívej se zde.

Popovídej si s rodiči o tom, co oni nejraději dělali na jaře. Zkus najít v časopise, nebo knížce obrázek o jaru, vyprávěj, co na něm vidíš.

Pokud vám bude přát počasí a máš doma pytlík kuliček, udělej si před domem nebo v písku patou důlek a společně si zakoulejte turnaj „O kuličkového krále“. Pošli nám fotku nebo video jak hraješ. Kdo začne hrát první? Můžete rozhodnout podle rozpočítadla.

U potoka roste kvítí, říkají mu petrklíč,

na koho to slovo padne, ten musí jít z kola pryč.

Přejeme vám, ať se vám daří, užijte si spoustu radosti při společných činnostech. Na závěr posíláme trochu inspirace pro maminky a tatínky na činnosti doma v případě nepříznivého počasí.

co_muzeme_delat_doma