Distanční vzdělávání Sluníčka 15.-19.3.2021

“POSLOVÉ JARA”

Cílem tématu je seznámit děti s příletem ptáků a jejich životem počátkem jarního období, znát několik druhů ptáků, přiblížit dětem literární umění (poezii i prózu), procvičovat sluchové a zrakové vnímání, pravolevou orientaci, pozorovací schopnosti, rozvíjet kladný vztah k přírodě a úctu k životu ve všech jeho formách.

Pondělí  15. 3. 2021

Ahoj kluci a holky! Máme tady další březnový týden. Taky cítíte ve vzduchu, že se něco děje? Ano, jaro se probouzí. Jak to poznáme? (zkuste říct rodičům, co všechno vás napadá.) Víte, kdo nebo co, nám oznamuje, že zima končí a přichází jaro? Příchod jara nám oznamují poslové. Posel je slovo, které označuje někoho (něco), kdo má za úkol předat nebo vyřídit zprávu nebo nějaký předmět. Kdo jsou poslové jara? Poslem jara mohou být třeba první jarní květiny (zkus nějak vyjmenovat – např. sněženky, prvosenky, bledule, kočičky, krokusy, sasanky, podběl, petrklíče, narcisy,.. ). Poslové jara jsou ale hlavně ptáci, kteří se k nám vracejí z teplých krajin. Vzpomeneš si na některé ptáky, kteří na zimu odlétají, protože v zimě u nás nemají dost potravy? (první přilétají husy velké, skřivani polní, čejky chocholaté, konipasi bílí, drozdi zpěvní, budníčci, vlaštovky, jiřičky, slavíci, rákosníci, čápi aj.) Co ptáci na jaře dělají?

výzva pro děti: procvič si sluchovou pozornost – poslechni si krátký příběh, pokaždé když uslyšíš slovo „vlaštovka“ tleskni nebo udělej jinak smluvený pohyb (zvedni ruce, zadupej, zamávej rukama jako křídly apod.)

O VLAŠTOVCE

Byla jednou jedna vlaštovka. Každý rok na podzim odlétala do teplých krajin, kde bylo sluníčko a dost potravy po celý rok. Vyhřívala se na sluníčku a jedla chutné tropické červíčky. Když nastalo jaro, vracela se domů, do svého hnízda, které si každý rok stavěla pod střechou staré stodoly. Když se takhle na jaře znovu vracela domů, těšila se, až si upraví své hnízdečko, zaleze si do něho a odpočine po dlouhé cestě. Proletěla přes les a kolem známého stromu, a když byla na dohled staré stodole, překvapením skoro spadla na zem. Stodola tam nebyla. Vlaštovka přiletěla blíž a opravdu. Stodola byla pryč a nezůstalo po ní nic. Vlaštovka nevěděla, co má dělat. Kde si teď má postavit své hnízdečko? Všechna místa už jsou přece zabraná ostatními vlaštovkami! Rozhodla se prozkoumat terén. Prohlédla si každý dům a každý komín v okolí, ale nenašla žádné místo, kde by si mohla své hnízdo postavit. Smutná se posadila na strom. „Co se děje, vlaštovko?“ ozvalo se vedle ní. Byl to špaček se špačicí, kteří měli na tomhle stromě hnízdo. „Nemám si kde postavit své hnízdečko.“ postěžovala si vlaštovka. „Můžeš bydlet s námi,“ nabídli jí a vlaštovka souhlasila. Zabydlela se u nich. Uplynulo trochu času a špačkovým se vyklubala ptačí miminka. Špačkovi létali sem a tam, aby našli dostatek potravy pro své děti a tak byly dětičky v hnízdě samy. Jednou, když se vlaštovka vracela do domů ke špačkům, uviděla, jak se jedno z dětiček vyklonilo z hnízda ven. Najednou ho další špačí miminko šťouchlo, a špaček z hnízda vypadl. Vlaštovka se polekala. Pustila housenku, kterou nesla v zobáčku, a nejrychleji jak dokázala, sletěla k vypadlému špačkovi a kousíček nad zemí ho zachytila za ocásek. Ještě chviličku, a špačí miminko by spadlo na zem. Vlaštovka je vynesla zpátky do hnízda právě ve chvíli, kdy se vraceli špačí rodiče. Byli vylekaní stejně jako všechna špačí miminka, ale když viděli, že je jejich děťátko v pořádku, oddechli si. Byli moc rádi, že vlaštovku ubytovali, za záchranu ptáčátka pěkně poděkovali. Vlaštovka řekla, že je ráda, že jim mohla oplatit pomoc, když k ní byli špačci tak hodní a nechali ji u nich bydlet.

otázky k porozumění textu:  O kom byl příběh? Co zjistila vlaštovka, když se vrátila z teplých krajin? Kdo nabídl vlaštovce pomoc? Co se stalo jednomu špaččímu ptáčátku? Co udělala vlaštovka?

Víš jak vlaštovka vypadá? Podívej se na obrázky a zkus vlaštovku popsat, jak vypadá. (barva, popis těla,…)

 

 

 

 

Chceš se o vlaštovkách dozvědět víc? Podívej se s rodiči zde.

výzva pro děti: poskládej vlaštovku z papíru, rodiče nebo starší sourozenci ti rádi pomohou. Pokud nevíš jak na to, podívej se na video s postupem skládání nebo na návod na skládání tradiční vlaštovka z papíru.

Při skládání papírové vlaštovky se nauč krátkou básničku:

NÁVRAT (František Halas)

Vlaštovičky, vlaštovičky,
povídalky, švitořičky,
už nám z dálky jaro nesou,
na domov se celé třesou.

Prohlédly si, kde co leží,
hnízda, dvorky, špičky věží.

Pak spustily naříkání:
Tři vidličky chybí, páni.

Tři vidličky, tři vidličky,
pokřikují na lidičky.

výzva pro pobyt venku: hra na ptačího detektiva – hledej  a objevuj venku stopy, které ti prozradí, že jsou v blízkosti ptáci (spadaná peříčka, zpěv ptáků, ptačí hnízda, budky, krmítka, ptačí trus, aj.)

U všech činností během týdne tě mohou rodiče vyfotit nebo natočit a poslat do naší třídy Sluníček ve škole v pyžamu.

Úterý 16. 3. 2021

Včera jsme se seznámili s vlaštovkou, přečetli si o ní příběh, učili se básničku, podívali se na krátké video, a skládali vlaštovku z papíru. Dnes se seznámíme s několika dalšími ptáky, kteří se k nám vrací z teplých krajů. Těmto ptákům, kteří odlétají se říká ptáci tažní nebo stěhovaví.

výzva pro děti: pokud máte doma nějakou knihu nebo encyklopedii o ptácích, zkus v ní vyhledat a pojmenovat ptáky, kteří se k nám na jaře vrací. Rodiče ti mohou o nich přečíst soustu zajímavostí. Pokud takové knihy nemáte, zkuste nějaké ptáky vyhledat společně na internetu, nebo se podívat na odkazy pod obrázky ptáků.

Poznáš tyto ptáky? Dospělí ti napoví, u každého obrázku zkus určit, na jakou hlásku ptáček začíná a končí, zkus také u každého obrázku napsat počáteční písmeno jeho jména.Špaček obecný

Zajímavosti o špačcích se dozvíš zde

                                                                   Skřivan polní

Zpěv skřivana si můžeš poslechnout v krátké ukázce zde

Drozd zpěvný

Podívat se na drozda a jeho hnízdo můžete zde

Konipas bílý

Chceš vědět o konipasovi víc? Podívej se zde

výzva pro děti: vyrob si ptačí masku, podle přiložené šablony, nebo navrhněte a namalujte si s dětmi své vlastní masky. Budete potřebovat tvrdší papír (pokud nemáte tvrdší papír, podlepte šablonu třeba kartónem, nůžky, pastelky nebo barvy na vybarvení, můžete použít na malování i hlínu). Šablony ptáků ke stažení.

výzva pro děti: procvičování pravolevé orientace

Všichni ptáci se musí dobře vyznat ve svém okolí, musí si zapamatovat, kudy mají letět, aby našli cestu ke svému hnízdu. Pro nás je také důležité vědět, na kterou stranu se máme vydat, když někam jdeme. Procvič si pravolevou orientaci, nejdříve na svém těle, poté až v pracovním listě.

Ukaž pravou (levou) ruku. Stůj jenom na levé (pravé) noze, ukaž na pravé (levé) koleno, dotkni se pravého (levého) ucha, podívej se vlevo (vpravo), vezmi do levé (pravé) ruky pastelku (nebo jiný předmět), ukaž doma, co je od tebe napravo, nalevo, postav vlevo od tebe židličku apod.

výzva pro pobyt venku: zkus jít podle toho, co říká dospělý: např. 5 kroků rovně, pak 3 doprava, 2 rovně, 1 krok zpět, 2 kroky vlevo apod. Ve hře se s rodiči vystřídej.

Vyhledej, pozoruj, poslouchej a zkus pojmenovat ptáky venku, na zahradě, v přírodě (pokud máte doma dalekohled a atlas ptáků, nezapomeň je vzít s sebou ven)

Středa 17.3. 2021

Než se dnes pustíme do práce, nejdříve si zatančíme a rozhýbeme své tělo. Znáte ptačí taneček? Že ne? Dívej se, nauč se ho a tancuj podle videa. Na taneček je potřeba, abyste byli aspoň dva, popros někoho doma, ať si s tebou zatancuje. Ptačí tanec zde:

Včera jsme se seznámili s několika druhy tažných ptáků, kteří se k nám každý rok na jaře vrací. Dnes zkusíme uhádnout dalšího posla, který nám oznamuje příchod jara.

Hádanka: Jsem černo-bíle zbarvený a mám dlouhé červené nohy a dlouhý, úzký zobák, který mi umožňuje lépe lovit potravu (zejména žáby).  Už víš kdo jsem? (Čáp )

výzva pro děti i rodiče: zahrajte si doma hru Čáp ztratil čepičku

Pravidla hry: Na začátku hry se určí jeden hráč, který představuje čápa a jeho úkolem je chytat děti. Určený čáp říká říkanku a klape při tom nataženýma rukama před sebou (představují zobák čápa). Říkanka zní: “Čáp ztratil čepičku, mela barvu barvičku …”. Úkolem dětí je co nejrychleji tuhle barvu najít a dotknout se jí. Nesmí se jí však dotknout sami na sobě. Jakmile se barvy dotknou, jsou v bezpečí před čápem. Dokud se však barvy nedrží, může je čáp chytit. Koho chytne, vystřídá si s ním místo a stává se čápem pro další kolo. Při pojmenování barev používejte v názvech také odstíny barev (např. tmavě modrá, světle žlutá apod.)

Z ptáků, kteří k nám na jaře vrací z Afriky a jižní Evropy, si lidé všimnou především právě čápů. Lidová pořekadlo říká: „Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře.“ (Řehoř už měl svátek 12.března) a to znamená, že v brzké době můžeme pozorovat jejich přílet. Nejdříve k nám přilétá čáp bílý o trochu později i čáp černý.

Čáp bílý
čáp černý

 

 

 

 

 

 

Znáte nějakou píseň, ve které se zpívá a čápovi? Starší děti (předškoláci) určitě dobře znají ze školky písničku na Jaře. Zkuste jim připomenout slova podle textu.

Další píseň o čápovi, tentokrát od souboru Hradišťan si můžete poslechnout a naučit se zde.

ČÁP LETÍ PŘES MOŘE

Čáp letí přes moře, na svatého Řehoře,

čáp letí přes moře, bude dobře komoře.

Čáp letí do polí, slepička ho dohoní.

Kam ty, čápe, kam letíš? Do zlaté komory.

Co tam budeš dělati? Stříbro, zlato lámati.

Kam ho budeš nositi?

Mlynářovic cérce, aby pletla věnce.

výzva pro děti: vyrob si čápa z papíru

budeš potřebovat: bílý kancelářský papír, lepidlo, nůžky, fixu a kousek červeného papíru na zobák

Celý postup výroby včetně fotografií najdete zde. 

Pro čapí nadšence:  Víte, že se můžete podívat do čapího hnízda?  Jak to ale udělat? Lidé, kteří zkoumají a ochraňují ptáky (ornitologové) mají v hnízdech čápů umístěné kamery, které nám umožní na tyto nádherné ptáky podívat se z blízka. Podívej se, jestli už přiletěli sem nebo zkus ještě zde.

výzva pro pobyt venku: postav z přírodnin malý nebo i velký model ptačího hnízda (vyfoť, natoč, pošli k nám)

Čtvrtek 18. 3. 2021

Dnes začneme čtením společným malovaným čtením, ve kterém se dozvíš, jak se máme chovat v přírodě. Nejdříve se seznam se všemi obrázky a zkus je pojmenovat, dospělý bude číst písmena a ty obrázky, půjde vám to určitě skvěle – malované čtení.

Víš, čím se liší ptáci od jiných zvířat?  (mají peří, mohou létat, snáší vejce, mají 2 nohy, mají zobák, staví si hnízda..)

Na ptáky a jejich hnízda se můžeš podívat s dospělým v krátké videoukázce.

výzva pro děti: Dokážeš pojmenovat zvířata, které vidíš na obrázcích na pracovním listu dole? Víš, z čeho je tvořen povrch jejich těla? Co je chrání? (peří, kůže, srst) Vystřihni jednotlivé zvířata, řekni, co tvoří povrch jejich těla, a nalep je do správného sloupečku. Pracovní list najdeš zde.

výzva pro děti: namaluj ptáčka (procvičování grafomotoriky, zvládnou i děti mladší)

Starší děti a předškoláci mohou zkusit nakreslit ptáčky nebo třeba čápa dle své fantazie, použít mohou k tomu použít pastelky, voskovky, fixy, nebo vodové barvy.  Než začneš kreslit, řekni si, jak pták (čáp) vypadá. Podívej se na fotografie nebo obrázky v encyklopediích.

výzva pro pobyt venku: poskládej ptáčka z přírodnin (použij kamínky, klacíky, větvičky, šišky,..)

Pátek 19. 3. 2021

Ahoj děti, už se blíží konec týdne, dnes je pátek (co bude zítra ..? ) je čas si zopakovat, co jsme se tento týden zajímavého dozvěděli. Poproste rodiče, aby se vás jen ptali, a vybudete odpovídat.

 • Kdo nebo co jsou poslové jara? Kdo je to posel?
 • Zkus vyjmenovat některé ptáky, kteří se na jaře vrací z teplých krajin?
 • Co dělají ptáci na jaře? (staví nebo opravují hnízda, snáší vejce, sedí na vejcích…)
 • Zkus pojmenovat ptáky na obrázcích.
 • Čím se ptáci živí? Jak jim v zimě pomáháme?
 • Zkus říct, jak vypadá pták (jaké je jeho tělo, kolik má nohou….)
 • Zazpívejte si doma písničku o čápovi, nebo jinou, ve které se zpívá o ptáčcích.
 • Vzpomeneš si na básničku NÁVRAT o vlaštovce? (připomeň si jí)
 • Pomoz mi doplnit pořekadlo: Na sv. Řehoře, ….
 • Ukaž, která ruka je levá (pravá), co je od tebe napravo, nalevo, …
 • Víš, jak se jmenuje v ptačí rodině táta, máma a mládě? (pták, ptačice, ptáče)

K jaru patří rození nejen ptáčat, ale i ostatních zvířecích mláďátek. Víš, jak se říká mláďatům jiných zvířat? K procvičování ti pomůže program Březen a Zvířata na statku v interaktivním programu iŠkolička Barevných kamínků, který máme na nové interaktivní tabuli nejen ve školce, ale můžete ho nyní zdarma používat i vy doma na adrese: https://www.hrajeme-si.cz/

K procvičování logopedie, řeči, sluchu, zraku, paměti, myšlení i grafomotoriky můžete doma zdarma používat také všechny programy z programu logopedické terapie online na stránkách: https://logotron.cz/

výzva pro děti: pomoz najít holubici cestu do hnízda, najdi cestu v bludišti zde

Kolíčkovaná- procvičování špetkového úchopu

Zkus jako ptáček používat k přenášení věcí z místa na místo zobáček. Tvůj zobáček bude kolíček na prádlo, do kterého můžeš nabírat nejrůznější předměty, které najdete doma (těstoviny, ponožky, pastelky, kousky jídla, chleba, apod.) Překládej věci z jedné misky na druhou, zkus to i oběma rukama zároveň.

Procvič si šikovnost prstíků při výrobě lepených ptáčků. Popros dospělého, nebo zkus sám nakreslit obrys těla ptáka (nejlépe na tvrdý papír nebo karton). Skládej a nalepuj různá semínka, obilniny, luštěniny apod. Nejlépe budou semínka držet tekutým lepidlem Herkules.

 

 

 

 

 

Za to, že jste se snažili pracovat během celého týdne se můžete podívat na další příběh z naší oblíbené Chaloupky na vršku, Jak se Andulka bála Smrtky. 

výzva pro pobyt venku: Vyzkoušet si ptačí křídla a prolétnout (vylítat) se.

Budete potřebovat: šátky a kusy lehkých látek (raději větší), provázky/gumičky/kolíčky na sepnutí, prostor pro „létání“

 1. Připevnění křídelVelké šátky nebo kusy látky si děti připevní na záda a ruce. Hodí se použít provázky, gumičky, pevné kolíčky. Nejlépe fungují větší šátky a lehké vzdušné látky připevněné za zápěstí a za krkem (například na tričku mezi lopatkami).
 2. LetímeNení třeba dětem nic dlouze vysvětlovat, samy rychle vylétnou. Raději si předem domluvte území, kam až mohou dolétnout, a pak ať se vrátí. Pokud děti chtějí a mají, mohou si nasadit svou ptačí masku. Je skvělé nechat děti jen tak si poletovat a hrát v ptačí roli. Můžeme pozorovat, jak si užívají volnost a let ve fantazii.

Přejeme dětem i Vám příjemné předjarní dny, prožité v klidu a radosti z obyčejných věcí a maličkostí, kterých je třeba si vážit. Pro případ nepříznivého počasí, kdy je třeba zabavit děti doma, posíláme malou inspiraci.