Distanční vzdělávání Berušky 1.-5.3.2021

TÉMA PRO TÝDEN 1.-5.3.2021

“KNIHA JE MŮJ KAMARÁD”

Cílem tématu je prohloubit u dětí pozitivní vztah ke knihám. Děti se naučí, proč knihy vznikly, jak se k nim správně chovat, co se v nich ukrývá a kde je najdeme.

Pondělí 1.3.2021

Ahoj milé děti, tento týden se bohužel nebudeme společně potkávat ve třídě, ale doufáme, že se to brzo změní. Máme pro vás připravené aktivity na téma “Kniha je můj kamarád”, protože březen je měsíc knihy a taky proto, že dobře víme, jak máte knížky moc rádi.

Než vznikla kniha, vedla k tomu dlouhá cesta.

Když ještě lidé neuměli psát (neznali písmo) a potřebovali někomu zanechat zprávu, že např. ulovili velké zvíře, nebo že vyhráli v boji proti nepřátelům, nakreslili obsah sdělení obrázky.

Úkol (rozvíjení fantazie): Jak bys nakreslil, že jsi ulovil bizona?

V bažinatých krajinách, kde rostl rákos a vyskytovalo se hodně hlíny, se začalo psát na hliněné tabulky pomocí rákosového pisátka seříznutého do špičky.  Původně se psalo zleva doprava. Popsané destičky se vždy usušily na slunci, vzácnější se vypalovaly.

Pokud máte doma plastelínu zkuste ji rozválet a vyryjte do ní počáteční písmeno svého jména.

Papír vynalezli v daleké Číně, kde se vyráběl z konopí což je zelená rostlinka, která vypadá takhle. Později se zjistilo, že se dá  papír levně vyrábět z dřevěných pilin, hadrů, slámy a také starého papíru a o tom, jak taková výroba papíru vypadá se můžete podívat zde 

Teď už víte, jak se takový papír vyrábí, tak přidáme trochu pohybu, s básničkou vám to půjde určitě o trošku líp:

KNÍŽKA

Knížka se maluje, knížka se píše, (malujeme před sebou velké kruhy)

zveme vás do tajů kouzelné říše (hluboký předklon, předpažíme)

Knížka se maluje, knížka se píše (malujeme před sebou velké kruhy)

za naší pohádkou půjdeme tiše ( chůze po špičkách)

Svou knížku otevři, spočítej slova,(znázorníme otevřenou knihu)

obrázky prohlédni zase a znova.(otočka kolem své osy)

 

Úterý 2.3.2021

Knihy píše spisovatel. Z písmenek vznikají slova.

ABECEDA NENÍ ŽÁDNÁ VĚDA

Když se řekne abeceda,
tak to není žádná věda.

Každý kluk i holčička,
i ta hodně maličká,
Honzík nebo Alenka,
naučí se písmenka.

I když vám pohádky a básničky zatím čtou rodiče, my dobře víme, že každý z vás pozná určitě alespoň písmena ze svého jména. Procvičte si je, spolu s rodiči hledejte v místnosti předměty na začínající dané písmenko:

Ať jsi holka nebo kluk,
zbystři oči, napni sluch
Po domě se rychle projdi,
co začíná na …….. najdi.

Určitě vám to krásně půjde, takže si můžete společně s rodiči písmenka i vytvořit, návod, jak na to najdete zde

U tvoření se vždycky hezky zpívá, zkuste to také na melodii písně Holka modrooká

KNÍŽKA POHÁDKOVÁ

Knížka pohádková musí zůstat jako nová,

knížka pohádková musí hezká být.

Ani talíř, ani šťáva na knížku se nepokládá,

knížka pohádková musí hezká být.

 

Středa 3.1.2021

Jistě děti víte, že obrázky do knih kreslí ilustrátor.

Prohlížejte si nejprve ilustrované knihy, pojmenujte známé pohádkové postavy (Křemílek a Vochomůrka, Krteček, Pejsek a kočička, Hajný Robátko). Jaké pohádky ještě znáte? (Pat a Mat, Bořek stavitel, mašinka Tomáš…). Pohádkových knížek znáte určitě spoustu, řekněte si s rodiči, které jsou vaše nejoblíbenější a také jak knihy dělíme – pohádkové, kuchařky, encyklopedie, slovníky…..

My dnes budeme pracovat s pohádkou „O Koblížkovi“. Pokud máte doma knížku, přečtěte si ji, nebo poslechněte, pak zkuste pohádku převyprávět vlastními slovy. Víte, která zvířátka Koblížek postupně potkával, kdo byl ze zvířátek první a které ze zvířátek potkalo Koblížka jako poslední? Obrázky k pohádce, které naleznete zde rozstříhejte a  poskládejte tak, jak jdou za sebou. Rozstříhané obrázky nalepte na papír ve správném pořadí.

Pracovní listy k pohádce nalezne zde

 

Čtvrtek 4.3.2021

Pohádku “O Koblížkovi” jste si krásně  ve středu zopakovali, dnes vás čeká jiná, úplně nová, a to “O jazýčku”.

Jazýček máte hezky procvičený, víte toho spoustu nejen o knížkách a nás napadlo, že by jste mohli vytvořit svoji vlastní knížku a o čem by byla? To už necháme na vás. Zkus si takovou vyrobit, víme, že to zvládneš .Podívej se na návod zde. Můžeš k tvoření využít staré letáky, nebo barvy, či pouze pastelky. Těšíme se na to, až si vaše knížky budeme společně prohlížet.

Podívej se ještě na  tento obrázek, Pipi dlouhou punčochu jistě dobře znáte. Dokážeš spočítat všechny knížky na kterých Pipi sedí? Kolik vidíš červených knih a kolik modrých? Můžeme se ke knížkám chovat stejně jako Pipi? Jak se staráte o knihy vy, kde je máme uložené?

 

Pátek 5.3.2021

Mohou slepí číst? My čteme očima, slepí používají ruce. Zkusme si zahrát na nevidomé (slova je odvozeno od slova nevidí).

Hmatová hra: Vložte do pytlíčku např. malou a velkou kostku. Tvým úkolem je vybrat na základě hmatového vnímání malou kostku. (obměna: malé a velké autíčko, malá a velká kulička apod.)

Co ještě můžeme rukama cítit? (teplé/studené; velké/ malé; hladké/hrubé) Rodiče řeknou jednu vlastnost a vy budete doplňovat opaky.

Systém čtení u nevidomých je založen na poznávání hladkého a hrubého.  Ukázka slepeckého písma je např. na některých krabičkách od léků. Pokud máte nějakou doma, zkuste  si text pro nevidomé ohmatat.

Zde máte na ukázku Braillovo písmo pro nevidomé. Šikovné děti si mohou vyzkoušet extra úkol: vypíchnout na měkké podložce své  jméno, nebo alespoň počáteční písmeno svého jména.

Braillovo písmo - základní znaky

 

V průběhu týdne si můžete  zahrát na knihovnu a nebo také můžete využít knihu k procvičení královské chůze, ale dejte pozor, ať vám kniha z hlavy nepadá, radši si zacvičte jógovou rozcvičku a pak utíkejte do lesa, nebo alespoň na zahrádku.

V případě, že by snad bylo špatné počasí, zahrajte si s rodiči trošku jiné pexeso. Procvičíte se trochu v rýmování….. a možná, že se vám také  povede vymyslet nějakou krátkou básničku.

Na závěr týdne doporučujeme večerní kvíz, otázky mohou znít třeba takhle:

Jak se jmenoval kamarád Křemílka? Kdo sežral babičku v pohádce O Červené karkulce? Z čeho byla chaloupka ježibaby, ke které přišel Jeníček s Mařenkou? Co slibovaly jezinky Smolíčkovi, aby je vpustil dovnitř? Kdo stál na konci řady, když děda tahal na poli řepu? atd.

Budeme rádi, když nám napíšete, co se vám tento týden podařilo vyrobit, jaké máte nejoblíbenější knihy, jestli byly úkoly pro vás jednoduché, nebo naopak moc složité a hlavně jak se máte.

Zdravíme vás všechny a přejeme krásné prožití celého týdne